Zdrowo i praktycznie

21 stycznia 2023 10:48

|

Katarzyna Szadkowska

Zdrowo i praktycznie

PROJEKT ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ ZAKOŃCZONY

„Bieg po zdrowie. Dobre praktyki i poszukiwanie skutecznych rozwiązań” to projekt, który został zrealizowany przez dzieci uczęszczające do Świetlicy Socjoterapeutycznej , prężnie funkcjonującej w strukturach Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Pod kierunkiem swoich opiekunów Kornelii Topor-Pustelnik i Agnieszki Dobrowolskiej uczestniczyły w szeregu działań, o których poniżej.

Realizacja założeń wspomnianego projektu rozpoczęła się w Pradolinie imprezą plenerową o charakterze edukacyjno-rekreacyjno-profilaktycznym. Podczas tamtejszego festynu dzieci wzięły udział w bogatym programie, na który złożyły się: jazda konna, rzut podkową, koszykówka, ścieżka ekologiczna, zajęcia plastyczne; rzeźbiarskie, strzelanie z łuku oraz zumba. Były też ćwiczenia z wykorzystaniem alkogogli oraz porady psychologa. Dla uczestników przygotowano również posiłek w postaci: napojów, drożdżówek, kiełbasek z grilla, pieczywa, herbaty i lodów. W międzyczasie nad zdrowiem i bezpieczeństwem wszystkich przybyłych czuwali ratownicy medyczni.

Ponadto podczas realizacji zajęć z dziećmi, w celu budowania zgranego zespołu, który miał ze sobą ściśle współpracować, wykorzystano grę - Wieża Liderów. W ramach spotkań uczestnicy wykonali wspólny plakat. Dodatkowo swój udział w powyższych zajęciach przypieczętowali odbiciem dłoni pomalowanych farbą, tworząc tym samym wspólne drzewo pod hasłem: „Bieg po zdrowie”. Dodatkowo na drugim plakacie zilustrowali to, z czym kojarzył im się tytuł projektu.

Nadmienić trzeba, iż każde zajęcia dopełniały filmy, gry oraz prace plastyczne. Przy okazji warto dodać, że dzieci bardzo polubiły treningi uwagi, poczynając od smakowania czekolady, a kończąc na analitycznym ćwiczeniu poszczególnych części swego ciała. Wszystkie zdobyte podczas spotkań wiadomości, podsumowywały i ilustrowały w formie lapbooków.

Na zakończenie 18-godzinnego programu przeprowadzone zostały konkursy - wiedzy i plastyczny (jego tematyka dotyczyła m.in. promocji zdrowego stylu życia, roli czynników chroniących przed uzależnieniami). W ramach tych rywalizacji wyłonieni zostali laureaci, których za pracę, zaangażowanie i zdobytą wiedzę nagrodzono.

Dodać należy, iż w związku z realizacją projektu „Bieg po zdrowie” dzieci uczestniczyły w wielu atrakcyjnych wyjazdach. I tak, w Centrum Kultury i Sztuki Dom Kultury OSKARD w Koninie obejrzały spektakl teatralny pt. „Tu rządzą lalki”. Było to trudne w treści, ale pięknie przygotowane i profesjonalnie zagrane przedstawienie. Spektakl podobał się dzieciom, z zainteresowaniem go oglądały. Wizytę w domu kultury poprzedził dwugodzinny pobyt na basenie w hali RONDO.

Kolejny wyjazd do Konina połączył dwie imprezy - zabawę w Wartowni oraz pobyt w kinie OSKARD na filmie familijnym.

Miejscem docelowym kolejnej wycieczki był Kalisz. Dzieci z ciekawością obejrzały tam spektakl pt. „Kopciuszek”. W drodze powrotnej odwiedziły restaurację McDonald.

Wspomniany projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Podejmowane działania, atmosfera panująca w czasie zajęć sprawiły, że nikogo nie trzeba było nakłaniać do uczestnictwa w zaproponowanych akcjach. Z każdym spotkaniem dzieci stawały się coraz śmielsze. Nie krępowały się wypowiadać się na forum na temat obejrzanych filmów, prezentowanych w nich emocji i uzależnień. Dzieliły się posiadaną wiedzą, poszerzały też swoje wiadomości. Te spostrzeżenia to najlepsza ocena wszystkich zrealizowanych od października do grudnia 2022 r. działań.

Kornelia Topor-Pustelnik