ZAMIANA RÓL – DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI

21 marca 2022 20:47

Grunt to mieć dystans do siebie!

21. marca to początek kalendarzowej wiosny. Z tej okazji w szkołach organizuje się różnego typu imprezy mające stricte charakter zabawy. Jedną z takich form obok topienia marzanny jest tak zwany Dzień Samorządności, w czasie którego uczniowie mogą choć przez chwilę poczuć na swoich barkach jarzmo nauczycielskiego zawodu i odpowiedzialności za całokształt pracy dydaktyczno – wychowawczej.

Właśnie temu pomysłowi sprostał 21 marca 2022 r. Mikołaj Hatłas (VIII b) ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Chłopiec wcielił się w doskonały sposób w rolę i osobę polonistyPrzemysława Ciesielskiego. Ze swadą i pełnym zaangażowaniem prowadził pod kierunkiem w swojej klasie lekcję dotyczącą zagadnień ortograficznych. Oprócz realizacji założeń i celów zajęć, skupił się także na tym, by w pełni oddać: styl bycia, zachowania, poruszania oraz wypowiadania się nauczyciela. Dostarczył przy tym uczestnikom lekcji mnóstwa pozytywnych wrażeń i śmiechu, o co również chodziło. Tymczasem polonista wczuwał się w rolę wspomnianego wyżej ucznia, który go zastępował. Tutaj także nie obyło się bez indywidualnego ukazania cech charakteru i usposobienia Mikołaja, a także praktycznego podejścia do czynnego uczestnictwa w lekcji poprzez chociażby zgłaszanie się czy pisanie notatek.

Klasa VIII b była bardzo zaskoczona, a zarazem zadowolona z takiego obrotu zdarzeń. Ważne jest to, że nikt przy tej okazji nie obraził się na siebie. Dobra zabawa, o którą chodziło w Dzień Samorządności udzieliła się wszystkim. Ponadto pozwoliła z dystansem oraz przysłowiowym przymrużeniem oka spojrzeć
na znaczenie pełnionych ról nauczyciela i ucznia w szkole.