Z wizytą w…

22 grudnia 2022 07:27

|

Katarzyna Szadkowska

Z wizytą w…

… Muzeum Państwa Polskiego oraz Krainie Bombek

W przedświąteczny poniedziałek 19 grudnia 2022 r., uczniowie z klas VIII b i VIII d ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie wraz z wychowawczyniami Joanną Graczyk, i Katarzyną Stachurską oraz nauczycielką wspierającą Ireną Elantkowską, udali się na wycieczkę do Gniezna.

Najpierw w tamtejszym Muzeum Państwa Polskiego uczestniczyli w lekcji „Jak żyli ludzie 1000 lat temu?”. Dzięki ciekawej prezentacji replik przedmiotów, przewodnik omówił im najważniejsze wątki oraz ciekawostki związane z tematem przewodnim zajęć. Każdy mógł dotknąć i przekonać się, jak posługiwano się mieczem, toporem, a także zobaczyć, jak wyglądały nożyce, grzebień kościany, zbroja, przedmioty używane przez kobiety w kuchni, a nawet dziecięce zabawki.

Po krótkiej przerwie na posiłek w restauracji McDonald’s, młodzież przyjechała do Gnieźnieńskiej Fabryki Bombek, by tam prześledzić kolejne etapy tworzenia najpiękniejszych ozdób świątecznych. Swoją wycieczkę po tym miejscu grupa z Goliny rozpoczęła od tzw. „dmuchalni”, gdzie podgrzewa się szklane rury, by później z przygotowanych tam porcji szkła wydmuchać kule, z których powstaną bombki. Następnie przeszła poprzez lakiernię, gdzie wspomniane ozdoby choinkowe nabierają różnorakich kolorów. Zobaczyła też dekoratornię, w której to wykwalifikowany zespół dekoratorów, nadaje bombce wyjątkowy i co najważniejsze unikalny wygląd.

Ostatnim punktem wizyty we wspomnianej wyżej fabryce było własnoręczne zdobienie bombek. Młodzież zainspirowana pomysłami podejrzanymi w dekoratorni, samodzielnie je ozdabiała, wykorzystując przy tym otrzymane farby i kolorowy brokat. Pomysły rodziły się różne, a mile spędzony tam czas wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.

Joanna Graczyk