WYCIECZKA DO STOLICY WIELKOPOLSKI
Poznań warty poznania
W największym mieście Wielkopolski można odkryć wiele interesujących zakątków i to niezależnie od pory roku.
Na pewno z tym spostrzeżeniem zgodzą się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, którzy po stworzeniu zwartej grupy, wyruszyli 2 lutego 2024 r. na „podbój” Poznania.
Tam pod kierunkiem nauczycieli Lindy Kalinowskiej-Plewczyńskiej (pomysłodawczyni wyjazdu) i Przemysława Ciesielskiego zwiedzili kilka ciekawych miejsc.
Na początku udali się do Muzeum Pyry, gdzie dzięki charyzmatycznemu animatorowi poznali pochodzenie i historię tego niepozornego warzywa od wieków związanego z naszym regionem. Obejrzeli tematyczne wystawy. Skosztowali też upieczonych i dobrze przyprawionych ziemniaków.
Następnie poszli na Stary Rynek, aby tam zobaczyć charakterystyczny dla Poznania ratusz oraz kolorowe kamieniczki. Odwiedzili również Muzeum Wojska Polskiego, w którym zapoznali się z bogatymi zbiorami umundurowań, broni i obrazów. Przyjrzeli się zaaranżowanym makietom.
Później przeszli spacerkiem do klasztoru oo. franciszkanów na Garbarach, by zobaczyć budowaną tam co roku, najsłynniejszą i na dodatek największą w regionie szopkę betlejemską.
Kolejnym punktem docelowym ich wycieczki było lotnisko Ławica. W części ogólnodostępnej zwiedzili terminal dla podróżnych wraz z antresolą i tarasem widokowym. Przemierzyli też tzw. „ścieżkę pasażera”, przyjmując wcześniej okazjonalne „karty pokładowe” przy stanowiskach check-in. Dzięki tamtejszym pracownikom zapoznali się z zasadami obowiązującymi w trakcie kontroli bezpieczeństwa czy przejścia do hali odlotów i przylotów. Dodatkowo uczestniczyli w pokazie sprzętu strażackiego wykorzystywanego w akcjach na lotnisku oraz przy samolotach w zależności od potrzeb i przypadków losowych.
Wycieczka do Poznania była bardzo ciekawa, a wszystko to ze względu na bogaty wachlarz propozycji możliwych do zobaczenia i zwiedzenia. Przede wszystkim jednak program edukacyjno-poznawczy „POZnaj Ławicę zrealizowany w ramach wyjazdu, a wpisujący się w założenia doradztwa zawodowego, pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów.
Przemysław Ciesielski