W STULECIE BITWY WARSZAWSKIEJ

19 listopada 2020 18:01

|

Bogumiła Kowalska

Gloria Victis – Chwała Bohaterom!

W dniach od 13 do 15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko - bolszewickiej. To właśnie ona została uznana za 18. przełomowe starcie zbrojne w historii świata. Przede wszystkim jednak zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. Stąd nie na darmo określono ją mianem „cudu nad Wisłą”. W tym roku świętowaliśmy 100. rocznicę od tamtych wydarzeń.

W uroczyste obchody upamiętniające te historycznie ważne dni oraz ich bohaterów, włączyła się również młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Biorąc pod uwagę panującą pandemię i wynikające z niej obostrzenia oraz brak z tego względu możliwości organizacji uroczystości większego formatu, postanowiła upamiętnić Bitwę Warszawską
w inny, stosowny sposób.

Uczniowie z klas: VI b, VI d i VII a pod kierunkiem nauczyciela historii Jolanty Krawczyk, bazując na swoim twórczym działaniu i kreatywnym myśleniu, wykonali bardzo ciekawe prace plastyczne. Każda z nich w bardzo oryginalnej, acz wymownej formie nawiązywała do obchodzonej rocznicy.

Ich trafne w swoim przekazie dzieła zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu w ramach okolicznościowej wystawy.

Przemysław Ciesielski

Źródło: dzieje.pl