W BIBLIOTECE O AKCJI ŻONKILE
Łączy nas pamięć o powstaniu w getcie warszawskim
19 kwietnia 2024 r. obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Propagowanie wiedzy na temat tej walki o honor i godność ma na celu akcja Żonkile, organizowana przez Muzeum Żydów Polskich POLIN. Symbol tej inicjatywy jest związany z Markiem Edelmanem - ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Akcji przyświeca hasło „Łączy nas pamięć”.
Biblioteka Publiczna w Golinie przyłączyła się do tej ważnej inicjatywy społecznej. Bibliotekarka Karolina Kasprzak i polonista Przemysław Ciesielski przygotowali okolicznościową wystawkę, na której znalazły się książki o Holokauście.
Żonkil był głównym punktem okolicznościowych zajęć z klasą VI b ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie (19 kwietnia 2024 r.). Uczniowie wykonali bowiem papierowy symbol odwagi powstańców z 1943 roku, a prowadzący lekcję Karolina Kasprzak i Przemysław Ciesielski przybliżyli im temat samego zrywu oraz sytuację panującą w getcie tuż przed tym, jak jego mieszkańcy chwycili za broń. Po zajęciach szóstoklasiści rozdali wykonane przez siebie kwiaty czytelnikom obecnym w bibliotece.
Karolina Kasprzak (BP Golina)