W 102. ROCZNICĘ…

9 listopada 2020 21:58

|

Katarzyna Szadkowska

Filmy na cześć Niepodległej

Coroczne obchody 11 Listopada są doskonałą okazją ku temu, aby przypominać wydarzenia z lat 1795-1918 oraz tych, którym zawdzięczmy własne państwo i wyprowadzenie z zaborczej niedoli.

Na skutek panującej pandemii i w drodze o powszechne bezpieczeństwo, większość uroczystości organizowanych z okazji Święta Niepodległości nabrało w tym roku innego wyrazu. Wiele z nich przeniosło się do Internetu, przybierając w wirtualnym świecie niekonwencjonalne formy. Jedną z nich były okolicznościowe filmy.

Z pomysłu wzięcia udziału w tematycznych nagraniach skorzystali uczniowie z kl. VII b i VIII c ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, zmotywowani do działania przez ich nauczyciela Przemysława Ciesielskiego.

W pierwszym filmie pt. „Poetyckie słowa dla TEJ, co nie zginęła” wystąpili Amelia Wieczorek i Wiktor Gołuszko z kl. VIII c. Przeczytali oni we własnej interpretacji wymowne w swojej treści i przekazie wiersze Ludwika Wiszniewskiego „11 Listopada” i Janusza Szczepkowskiego „Opowiedz nam Ojczyzno”.

W drugim filmie pt. „O drodze Polski do niepodległości” udział wzięli uczniowie z klasy VII b: Gabriela Ciesielska, Oliwia Strugała, Jakub Jachnik i Krzysztof Klimczak. W nagraniu przygotowanym we współpracy z pracownikami Domu Kultury w Golinie: Edytą Jachnik, Arturem Wieczorkiem, Arkadiuszem Maślakiem, Renatą Stasińską oraz nauczycielem historii Jolantą Krawczyk, przedstawili oni dramę dotyczącą ścieżki zmagań naszej Ojczyzny z ówczesnymi agresorami i walki o niepodległość.

Wspomniane filmy były doskonałym sposobem przypomnienia w wirtualnej rzeczywistości trudnych losów naszych rodaków, którzy niestrudzenie przez 123 lata walczyli o godność i suwerenność ziem polskich.

Film 1

Film 2

Przemysław Ciesielski