TYM RAZEM „KORDIAN”

9 września 2024 18:29

Narodowe Czytanie 2024 – odsłona szkolna

Narodowe Czytanie - to akcja, która od 13 lat mobilizuje Polaków w kraju i za granicą do sięgania po słynne dzieła wybitnych pisarzy i poetów. W tym roku wszyscy chętni zgłębiali tajniki dramatu „Kordian” Juliusza Słowackiego.

W tę wielką, powszechną inicjatywę, wpisała się także społeczność Szkoły Podstawowej w Golinie, której to od 50 lat patronuje wspomniany wyżej romantyk.

Okolicznościowe spotkanie z lekturą w tle odbyło się 9 września 2024 r. w miejscowej auli.

Po krótkim słowie wstępnym Dominika Klichowskiego z kl. VIII b i odwiedzinach samego patrona, w którego rolę wcielił się Hubert Napierała z kl. VIII a, nastąpiła oczekiwana chwila „zmagań” z tekstem.

Fragmenty dramatu w interpretacji własnej przeczytali: dyrektor Ewa Kutnik, wicedyrektor Justyna Sieczkowska, wicedyrektor Kornelia Topor-Pustelnik, nauczyciele - Katarzyna Stachurska, Irena Elantkowska, s. Liliana Socha, Beata Staszak-Kopeć, s. Immakulata Podczasiak, Paulina Kubsik, Karolina Kulczak, Arleta Skibińska, Justyna Szczot, Magdalena Mielcarek-Mirek, Liliana Czajkowska, Jolanta Krawczyk, Daniel Jóźwiak oraz uczeń z kl. V b – Wiktor Łukomski.

Dopełnieniem szkolnej odsłony Narodowego Czytania 2024 zorganizowanej przez polonistę Przemysława Ciesielskiego we współpracy z anglistką Beatą Matczak i germanistką Magdaleną Mielcarek-Mirek, było stemplowanie pamiątkową pieczęcią zeszytów oraz… nadgarstków.

Na zakończenie warto wspomnieć, że kolejna odsłona Narodowego Czytania, której patronowała Para Prezydencka, pozwoliła przypomnieć całej społeczności szkolnej o potrzebie dbałości o nasz rodzimy język i narodową tożsamość. Pomogła na nowo docenić kunszt słowa dramatu Juliusza Słowackiego – naszego patrona w roku Złotego Jubileuszu.

fot. różni autorzy