ROCZNICA ZDOBYCIA LOTNISKA ŁAWICA

13 stycznia 2020 15:19

Ważny etap Powstania Wielkopolskiego

Zdobycie lotniska i sprzętu było […] istotne dla powodzenia Powstania Wielkopolskiego; niemieckie samoloty przemalowano na polskie barwy i już następnego dnia odbył się pierwszy, kontrolny lot nad Poznaniem. W trakcie kolejnych walk w różnych częściach Wielkopolski polskie lotnictwo wspomagało powstańców z powietrza. 9 stycznia 1919 r. Polacy zbombardowali lotnisko we Frankfurcie nad Odrą. Był to odwet za niemieckie naloty po zdobyciu Ławicy.

Takie oto informacje czytamy na stronie www.onet.pl w jednym z tematycznych artykułów, który dotyczył nocnych wydarzeń z 1919 r. Chodzi tutaj o ówczesną noc z 5 na 6 stycznia, kiedy to powstańcy wielkopolscy zdobyli lotnisko Ławica. Dzięki temu heroicznemu czynowi nasi żołnierze zyskali niezbędny sprzęt, który później stanowił podstawę do zbudowania sił powietrznych Rzeczpospolitej Polskiej.

Z tej wspomnianej wyżej okazji w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie odbyły się okolicznościowe warsztaty przygotowane przez nauczycieli – Joannę Smuszkiewicz, Jolantę Krucką i Paulinę Kubsik. Wzięli w nich udział uczniowie kl. IIIb wraz z wychowawczynią Danutą Wysokowską. W czasie ich trwania mogli oni m.in. obejrzeć wystawę prac poświęconych zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu.

Każda lekcja niekoniecznie przeprowadzona w sali lekcyjnej, uczy!

Jolanta Krucka, Joanna Smuszkiewicz