PROJEKT: „DZIECIAKI-MUZEALNIAKI”

22 stycznia 2024 15:08

Rok w muzeum rozpoczęty!
Stała i systematyczna współpraca, realizacja na przestrzeni roku szkolnego okolicznościowych spotkań prezentujących, i pogłębiających wiedzę uczniów o dziedzictwie kulturowym, historycznym oraz niematerialnym regionu konińskiego w oparciu o ekspozycje czy zbiory, to najważniejsze cele projektu edukacyjnego „Dzieciaki-muzealniaki”. Został on opracowany
i wdrożony w życie przez pracowników Muzeum Okręgowego w Koninie-Gosławicach.

16 stycznia 2024 r. klasa III a ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie wraz z wychowawczynią Żanetą Wilant i nauczycielką historii Kingą Bąkowską włączyła się w realizację założeń wspomnianego wyżej przedsięwzięcia.

Podczas pierwszej wizyty w muzeum nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach paleontologicznych zatytułowanych ,,Proszę słonia”.

W ramach lekcji poznali historię legendarnego ssaka ,,Gosława”. Zwiedzając tematyczną wystawę, dowiedzieli się, gdzie i jak dawno temu żył słoń leśny oraz na czym polega praca paleontologa. Dodatkowo z wielkim zaciekawieniem poszukiwali, identyfikowali i opisywali gipsowe skamieniałości.

Była to niewątpliwie niezwykle atrakcyjna lekcja historii w innym miejscu niż szkoła.

Na zakończenie dodać należy, że w opisanym projekcie edukacyjnym bierze udział sześć klas z powiatu konińskiego, dlatego niezmiernie cieszy fakt, że wśród nich są również dzieci z naszej placówki. Mamy nadzieję, że ta nietuzinkowa innowacja pedagogiczna pozwoli naszym uczniom już od najmłodszych lat pozyskać niezwykle ciekawą wiedzę o zasobach muzealnych oraz zdobyć pełną i kompleksową wiedzę z lokalnym dziedzictwem w tle.

Kinga Bąkowska, Żaneta Wilant, Przemysław Ciesielski