Warsztaty o „Szkolnym Budżecie Obywatelskim”

Szkolny Budżet Obywatelski to nauka funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w praktyce, dostosowana do potrzeb i wymagań młodzieży. Dzięki możliwości realizacji wybranego przez społeczność szkoły projektu, SBO posiada niemal wszystkie cechy samorządowego budżetu partycypacyjnego. Nie jest to więc tylko symulacja, ale autentyczny proces konsultacyjny oparty
na partycypacji, a jego bezpośredni rezultat – zrealizowany projekt młodzieżowy – staje się wręcz namacalny dla uczniów. Wszystko po to, by pokazać, że warto być zaangażowanym młodym obywatelem.

Aktualna edycja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego jest elementem przedsięwzięcia pt. „DziałaMY! w ramach Programu Rozwoju Edukacji Obywatelskiej w Wielkopolsce/2021 współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

27 września 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie odbyły się warsztaty dotyczące „Szkolnego Budżetu Obywatelskiego”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas VII i VIII. Na co dzień są oni zrzeszeni w Szkolnym Klubie Młodego Obywatela, który prężnie funkcjonuje pod kierunkiem nauczycieli Agnieszki Sołtysiak i Magdaleny Mielcarek-Mirek.

Warsztaty były bardzo pouczające w swojej treści i przekazie, co zapewne zaowocuje w przyszłości w podejmowanych w golińskiej podstawówce inicjatywach obywatelskich.

Agnieszka Sołtysiak