„POLACY RATUJĄCY ŻYDÓW PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ – BOHATEROWIE, KTÓRZY NIE ZAWIEDLI…”

21 czerwca 2023 09:29

II wojna światowa to okres ogromnych prześladowań dotyczących, nie tylko Polaków, ale również ludności żydowskiej. Żydów zamykano w gettach, wywożono do obozów koncentracyjnych, ale mimo tych represji ze strony Niemców, niektórzy przeżyli wojnę, między innymi dzięki Polakom. Nasi rodacy pomimo kary śmierci za ukrywanie Żydów, pomagali im oraz zapewniali w miarę bezpieczny byt. Dokładna liczba ratowanych i ratujących nie jest znana.

Uczniowie klas IV – VIII, realizując projekt „ Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej – bohaterowie, którzy nie zawiedli” wykonali lapbooki, bądź prezentacje multimedialne, które opowiadały o różnych pięknych, jak i tragicznych historiach Polaków ratujących Żydów. Przedstawicielką klas ósmych, która przybliżyła tę tematykę młodszym kolegom z klas I-III, była Anna Szwacińska, uczennica klasy VIII b – finalistka Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Przedstawiona prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie uczniów, co daje to nadzieję, że wydarzenia z ubiegłego stulecia nigdy nie zostaną zapomniane, a tak okrutne wydarzenia nigdy się nie powtórzą.

Nad realizacją projektu czuwali nauczyciele: Jolanta Krucka, Joanna Smuszkiewicz, Bogumiła Staszak, Danuta Wysokowska, Ewa Kazimierczak, Paulina Kubsik.

Jolanta Krucka