PODRÓŻOWALI DO WNĘTRZA ZIEMI
„Kłodawa” to największa i najgłębsza kopalnia soli w Polsce. Tu wydobywa się najczystszą sól kamienną na świecie o barwie białej i unikalnej różowej – to jedyne złoże tej soli w Europie. Kłodawskie pokłady soli powstały 250 milionów lat temu i od tego czasu pozostawały nietknięte głęboko pod ziemią. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg.
28 lutego 2025 r., grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie zwiedziła wspomnianą wyżej kopalnię. Tę niepowtarzalną „podróż do wnętrza Ziemi” zorganizowała pani Urszula Jeziorna (nauczyciel geografii) we współpracy z panią Anetą Nowak.
Poniżej krótka relacja z wycieczki:
Na początku zjechaliśmy windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi. Zjazd windą z prędkością 6 m/s w głąb kopalni zrobił na wszystkich niesamowite wrażenie. Potem miejscowi przewodnicy oprowadzili nas po olbrzymich korytarzach i komorach, rozpoczynając od kaplicy św. Kingi - patronki górników. Następnie obejrzeliśmy wyeksploatowane komory solne. Zobaczyliśmy też maszyny używane w tym typie podziemnego górnictwa. Zapoznaliśmy się również z innymi osobliwościami tego zawodu. Dodatkowo poznaliśmy historię powstania złóż kłodawskich oraz codzienne zastosowanie słonego surowca. Szlak wycieczkowy przebiegał pośród pokładów unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, soli różowej. W Europie taka sól wydobywana jest tylko w Kłodawie.
Chcielibyśmy raz jeszcze zwiedzić tę trasę turystyczną, bo naprawdę warto!
Urszula Jeziorna
Film