OKOLICZNOŚCIOWA LEKCJA W BIBLIOTECE

7 listopada 2023 17:49

Polska to dla mnie...

7 listopada 2023 r. uczniowie klasy VI a ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego wraz z polonistą Przemysławem Ciesielskim i nauczycielem wspierającym Joanną Ciesielską odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Golinie, by wziąć udział w okolicznościowych zajęciach. W luźny sposób oscylowały one wokół Święta Niepodległości. O ich przebieg zadbali bibliotekarka Karolina Kasprzak i wspomniany wyżej nauczyciel języka polskiego.

Na początek uczniowie wzięli udział w burzy mózgów, której punktem wyjściowym były skojarzenia ze słowem: „Ojczyzna”. Po wysłuchaniu utworu promującego film „Legiony”, zajęli się analizą i interpretacją tekstu piosenki wykonywanej przez Mateusza Ziółkę. Pracując w kilkuosobowych grupach, szóstoklasiści sprawnie określili podmiot liryczny. Wskazali środki stylistyczne zastosowane przez autora oraz omówili uczucia, którymi osoba mówiąca dzieliła się z odbiorcą.

Podsumowaniem zajęć było przepiękne pokolorowanie fragmentu obrazu Wojciecha Kossaka „Szarża pod Rokitną”, przedstawiającego atak, który zakończył się dla Polaków tragicznie. Był on dla potomnych symbolem odwagi i bezgranicznego poświęcenia.

Okolicznościowe zajęcia miały na celu propagowanie postaw patriotycznych, a także utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcjach języka polskiego.

Karolina Kasprzak (BP Golina)