ODDALI ŻYCIE ZA OJCZYZNĘ…

4 marca 2021 14:23

|

Katarzyna Szadkowska

ODDALI ŻYCIE ZA OJCZYZNĘ…

Żołnierze Wyklęci – pamiętamy!

Żołnierze Wyklęci byli związani z powojennym podziemiem niepodległościowym i antykomunistycznym. To właśnie oni stawiali czynny opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”.

Ostatnimi laty 1 marca uroczyście obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wspomniane święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 r. po to, aby upamiętnić tych, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny.

O tych współczesnych herosach nie zapomnieli także uczniowie kl. IV-VIII ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. W czasie lekcji online pod kierunkiem historyków - Jolanty Krawczyk, Jolanty Kruckiej i Przemysława Ciesielskiego poznali tematyczne materiały, które wiązały się ze wspomnianymi wyżej bohaterami. Ponadto obejrzeli bardzo wymowny w swojej formie i przekazie koncert „Młodzi Niezłomnym”. Wykonali też oryginalne plakaty i szkice upamiętniające walczących z systemem. Ich autorami byli:

z kl. IV c – Bartosz Gomułka, Eliza Domiszewska, Joanna Gralińska, Kinga Kaiser, Gabriela Ławniczak, Kinga Dąbrowska,

z kl. VI a – Julia Ratajczyk,

z kl. VI b – Kewin Leszczak, Agata Przybyła, Roksana Kołodziejczyk,

z kl. VI d – Marika Macyszyn, Natalia Kończyńska, Agata Suty, Jakub Gawroński,

z kl. VII b – Gabriela Ciesielska, Marta Nowak, Jakub Jachnik, Antoni Pietrzak, Oliwia Przybylska, Oliwia Strugała, Natalia Górzna, Wojciech Krysztofowicz, Franciszek Zieliński.

Dodać należy, iż w szkolnej bibliotece można było zobaczyć ciekawą wystawę publikacji pt. „Niezłomni w Rzeczypospolitej” przygotowaną przez Joannę Smuszkiewicz.

Kwintesencją niniejszego artykułu niech będą wymowne i pełne głębi słowa: CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Przemysław Ciesielski

Źródło: www.prezydent.pl