NARODOWE CZYTANIE…

5 września 2021 09:57

|

Katarzyna Szadkowska

… „Moralności pani Dulskiej” – odsłona szkolna

Narodowe Czytanie - to akcja, która od 10 lat motywuje Polaków w kraju i za granicą do sięgania po słynne dzieła wybitnych pisarzy. W tym roku wszyscy chętni oddawali się lekturze dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.

Mimo trwającej pandemii, w tę wielką, powszechną inicjatywę, której patronowała Para Prezydencka, wpisała się także społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Z zachowaniem reżimu sanitarnego, fragmenty wymienionego wyżej dramatu przeczytali: wicedyrektor Jan Kasprzak, nauczyciele – Katarzyna Stachurska, s. Liliana Socha CSDP, Beata Matczak, Paulina Kubsik, s. Immakulata Podczasiak CSDP, Arleta Skibińska, Katarzyna Szadkowska, Jolanta Krawczyk, Irena Elantkowska, Małgorzata Drukała, Justyna Szczot, Bogumiła Kowalska, Liliana Czajkowska, Magdalena Mielcarek-Mirek, Agnieszka Pakuła, Przemysław Ciesielski (organizator) oraz uczennice realizujące założenia projektu „Przystanek Książka” – Alicja Kubsik (IV a) i Aleksandra Szymańska (VIII c). W przedsięwzięcie włączył się także Sasza Dziubczyński z VI a.

Dopełnieniem szkolnej odsłony Narodowego Czytania 2021 było stemplowanie pamiątkową pieczęcią uczniowskich zeszytów.

Na zakończenie warto dodać, że wspomniany wyżej ciekawy sposób spojrzenia na głośne czytanie, przypomniał uczniom o potrzebie dbałości o nasz rodzimy język i narodową tożsamość. Pozwolił na nowo docenić piękno słowa pisanego „Moralności pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

Przemysław Ciesielski