NARODOWE CZYTANIE „BALLADYNY”

8 września 2020 14:26

Docenili piękno dramatu Juliusza Słowackiego

Narodowe Czytanie - to akcja, która od kilku już lat ma na celu zachęcenie naszych rodaków do sięgania po słynne dzieła wybitnych pisarzy i to nie tylko od święta. W tym roku wszyscy chętni zmagali się z tekstem „Balladyny”.

Mimo pandemii, w tę wielką, powszechną inicjatywę, której patronowała Para Prezydencka, wpisała się także społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Z zachowaniem reżimu sanitarnego fragmenty dramatu romantycznego wieszcza we własnej interpretacji przeczytali: dyrektor Ewa Kutnik, nauczyciele – Katarzyna Stachurska, s. Liliana Socha CSDP, Paulina Kubsik, s. Immakulata Podczasiak CSDP, Arleta Skibińska, Katarzyna Szadkowska, Jolanta Krawczyk – Poszwa, Beata Staszak – Kopeć, Bogumiła Kowalska, Przemysław Ciesielski (organizator przedsięwzięcia) oraz uczennice – Anna Szwacińska (VIb), Natalia Tomczak (VIb), Agata Przybyła (VIb), Aleksandra Szymańska (VIIc) i Amelia Wieczorek (VIIIc). W przedsięwzięcie włączyła się także Katarzyna Głowacka.

Dopełnienie szkolnej odsłony Narodowego Czytania były okolicznościowa wystawa dotycząca „Balladyny” w jej różnych wersjach przygotowana w szkolnej bibliotece przez Joannę Smuszkiewicz i Jolantę Krucką oraz tematyczna gazetka wykonana przez Beatę Matczak. Nie lada gratką było też stemplowanie pamiątkową pieczęcią uczniowskich zeszytów.

Na zakończenie niniejszego artykułu warto dodać, że wspomniany wyżej nietuzinkowy sposób spojrzenia na głośne czytanie, przypomniał uczniom o potrzebie dbałości o nasz rodzimy język i narodową tożsamość. Pozwolił na nowo docenić piękno słowa pisanego „Balladyny” autorstwa Juliusza Słowackiego – patrona naszej szkoły, którego 171. rocznicę urodzin obchodziliśmy w przeddzień Narodowego Czytania.