NA WARCIAŃSKIM SZLAKU BEZPIECZNY W KAJAKU - SZKOLENIA

24 maja 2022 15:45

|

Katarzyna Szadkowska

Projekt.jpg

logo (2)-1.jpg

Szkolę się, by być bezpieczniejszym –Na warciańskim szlaku bezpieczny w kajaku

Dwuletni projekt „ Na warciańskim szlaku bezpieczny w kajaku”- realizowany przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA”, dofinansowany ze środków Programu Rządowy Fundusz Inicjatyw Obywatelskich „NOWEFIO” na lata 2018-2030- ma na celu krzewienie sportu i upowszechnianie aktywnego, zdrowego trybu życia poprzez organizację działań ukazujących korzyści i przyjemność płynących z pływania i z kajakarstwa. Wsparcie integracji w rodzinach z gminy Golina poprzez stworzenie okazji do rekreacji sportowej, która jest platformą porozumienia i współdziałania oraz przygotowanie dzieci do bezpiecznego pływania w kajaku i zachowania się w wodzie oraz do odpowiedniego reagowania w sytuacji kryzysowej.

Inicjatywa jest skierowana do stu dwudziestu mieszkańców naszej gminy, w tym sześćdziesięcioro dzieci. W poprzednim roku 40 beneficjentów słabo i średnio pływających uczęszczało na kurs nauki pływania prowadzony przez ratowników WOPR-u w Koninie.

Od stycznia do marca roku 2022 r. kontynuowaliśmy realizację działania „W wodzie czuję się jak ryba i umiejętności nabywam”. Tym razem zajęcia na basenie były przeznaczone dla

20 dobrze pływających uczniów z terenu gminy Golina. Dla dzieci w wieku od 7 do 15 lat przygotowano 15 godzinny cykl doskonalenia umiejętności.

W maju przyszedł czas na dwa kolejne szkolenia, równie ważne dla bezpieczeństwa nad wodą.

15 maja 60 beneficjentów spotkało się w świetlicy wiejskiej w Radolinie, by wziąć udział w szkoleniu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia dla grup po 30 osób prowadziło dwóch ratowników WOPR-u. Skupiono się nade wszystko nad ćwiczeniami praktycznymi.

22 maja uczestnicy wraz z rodzicami pojawili się w Radolinie nad Wartą, by dowiedzieć się, że „Nie taki kajak straszny”. Ratownicy WOPR-u uczyli dzieci, jak prawidłowo wiosłować, co zrobić, gdy kajak się wywróci itp.

Beneficjenci od razu postanowili sprawdzić nabyte umiejętności i wraz z rodzicami wyruszyli na krótkie spływy Wartą, które były znakomitym podsumowaniem tego emocjonującego dnia. Zarówno podczas szkolenia, jak i podczas spływów rodzinnych wykorzystanych zostało 5 rodzinnych kajaków wraz z oprzyrządowaniem zakupionych dzięki otrzymanej dotacji.

Czeka nas jeszcze wiele atrakcji przewidzianych w projekcie. Zachęcamy do śledzenia naszej strony: www.naszaradolina.pl

Karolina Kasprzak

STRONA PROJEKTU