MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO 2024

26 lutego 2024 15:25

|

Katarzyna Szadkowska

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jak co roku, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie włączyli się w obchody tego święta. Z tej okazji trzyosobowe delegacje z klas piątych przystąpiły do Konkursu Wiedzy o „Złote Pióro Dyrektora”. Weryfikował on znajomość wiedzy na temat historii języka polskiego, wiedzy ogólnej na temat języków narodowych, a także sprawdzał umiejętność stosowania właściwych form wyrazów. Uczniowie wykazali się umiejętnością czytania ze zrozumieniem oraz tzw. pamięcią świeżą. Musieli umieć współpracować w grupie.

W drodze eliminacji 1. miejsce zajęli uczniowie z klasy Vc w składzie: Oliwia Wójcik, Izabela Siwczyńska, Michał Dryjer, 2. miejsce uczniowie z klasy Vb w składzie: Maja Kulesza, Dominik Szałecki, Tobiasz Perliński, a 3. miejsce uczniowie z klasy Va w składzie: Lena Witkowska, Julian Balcerzak, Adrian Osika. Nagrody i dyplomy wręczyła pani dyrektor Ewa Kutnik.

Serdecznie gratulujemy! Dbanie o poprawność językową to nasz obowiązek… W końcu:

błąd w mowie – to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz, to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę. Źle mówić lub pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali….

Paulina Kubsik

2024_02_26konkurs.jpg