LITERACKO I PLASTYCZNIE

10 czerwca 2022 09:18

W świecie lektur

O lekturach można mówić na wiele sposobów i to nie tylko na tradycyjnym języku polskim w salach lekcyjnych, ale także podczas literackich zajęć prowadzonych w innych miejscach.

O tym właśnie przekonali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie w pierwszych dniach czerwca.

IV a, VI a i VIII b uczestniczyły w tematycznych lekcjach w miejscowym domu kultury. Rozpoczęły je pogadanki polonisty Przemysława Ciesielskiego na temat omówionych w ciągu roku szkolnego kanonów lektur właściwych dla danego poziomu klasowego.

Potem instruktorzy plastyki Edyta Jachnik i Arkadiusz Maślak przeprowadzili warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie projektowali okładki do poznanych w szkole książek. Za swoją pracę zostali docenieni pochwałami słownymi oraz podarunkami w postaci artykułów piśmienniczych, za które pięknie dziękujemy.

Podobnie rzecz miała się z lekcjami przeprowadzonymi w Bibliotece Publicznej w Golinie dla klas V b i VII a. Na początku uczniowie wzięli udział w quizach lekturowych. Zagadkowe pytania dotyczące autorów dzieł i szeroko pojętego świata przedstawionego zadawali im wówczas bibliotekarka Karolina Kasprzak oraz ich nauczyciel języka polskiego. Potem układali puzzle związane z poznanymi postaciami. Następnie podczas plastycznych części zajęć, podzielili się ciekawymi pomysłami na przygotowanie okładki do wybranej lektury szkolnej. Za swoją pracę i włożony trud w przygotowanie prac zostali pochwaleni, otrzymując przy okazji bardzo praktyczne zakładki do książek, za które składamy serdeczne podziękowania.

Alternatywne lekcje, które odbyły się w domu kultury i bibliotece w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, udały się w stu procentach. Dodatkowo były dla uczniów niemałą atrakcję i sposobem na utrwalenie zdobytej już wcześniej wiedzy w innym miejscu niż szkoła.