KULTYWUJĄ POLSKĄ TRADYCJĘ

19 grudnia 2020 20:12

Kolędnicy online

Nasza polska tradycja jest bogata w różne świąteczne zwyczaje i obrzędy. To właśnie one nieodłącznie wiążą się z uroczystymi obchodami pamiątki przyjścia Zbawiciela na świat. Jedną z tych form są odwiedziny kolędników, których w gwarze wielkopolskiej nazywamy częściej gwiazdorami.

Od 9 lat tej pięknej tradycji wierna jest grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, którą każdorazowo motywuje do twórczego działania ich nauczyciel Przemysław Ciesielski.

W tym roku ze względu na pandemię i obowiązujący reżim sanitarny „chodzenie z kolęda” przybrało nietypową formę. Okolicznościowe hołdowanie polskiemu zwyczajowi przeniosło się do Internetu.

W okrojonym składzie, dzieci ze sportowej klasy VI a, wcielając się w role: Matki Bożej (Julia Ratajczyk), Króla Heroda (Sebastian Marciniak), Śmierci (Tymoteusz Bąk), Diabła (Dominik Błaszyk), Kozy (Jakub Kazimierowski) i Babci (Alicja Zbierska), przedstawiły krótką scenkę rodzajową nagraną z użyciem platformy MEET. Jej dopełnienie stanowiły wierszowane życzenia.

W ten sposób młodzi ludzie wyrazili swoją pamięć o miejscach i osobach, których z wiadomych przyczyn nie mogli odwiedzić, czyli Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego, ks. prałacie Marianie Górskim, Siostrach Opatrzności Bożej, burmistrzu Goliny – Mirosławie Durczyńskim, domu kultury, bibliotece publicznej, przedszkolu „Baśniowy Dworek” oraz Zakładzie Gospodarki Komunalnej.

Śmiało można powiedzieć, że kultywowanie polskiej tradycji w formie online dostarczyło uczniom i ich opiekunowi wiele satysfakcji i zadowolenia. Przy tej okazji potwierdziła się zasada, iż pielęgnować to, co piękne i polskie, można także za pośrednictwem nowoczesnych środków komunikacji.

Mimo wszystko liczymy na to, że za rok spotkamy się już normalnie… 😉

Wesołych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2021!

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z tego wydarzenia: Kolędnicy 2020