KOLĘDNICY Z VII A

21 grudnia 2021 15:50

Polska tradycja ponad wszystko

Przeróżne świąteczne zwyczaje i obrzędy ubogacają od wieków naszą polską tradycję.
W bliższy lub dalszy sposób nawiązują one do pamiątki przyjścia Pana Jezusa na świat. Jedną z tych form są odwiedziny kolędników, których w Wielkopolsce określa się mianem gwiazdorów.

Już od 10 lat tej pięknej, rodzimej tradycji wierna jest kolejna grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, którą każdorazowo motywuje do twórczego zaangażowania ich wychowawca Przemysław Ciesielski, współpracując z ich rodzicami, nauczycielami Beatą Matczak i Danielem Jóźwiakiem oraz uczniem Hubertem Libertowskim.

Wzorem ubiegłego roku ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia „chodzenie z kolęda” musiało przybrać nietypową formę. Okolicznościowe hołdowanie polskiemu zwyczajowi przeniosło się drugi raz do wirtualnej rzeczywistości.

Młodzież ze sportowej klasy VII a, wcielając się w role: Matki Bożej (Julia Ratajczyk), Pasterki (Paulina Górzna), Anioła (Vanessa Dębowa), św. Józefa (Wiktor Dębowy), Króla Heroda (Sebastian Marciniak), Śmierci (Jakub Kazimierowski), Diabła (Dominik Błaszyk) przedstawiła krótką scenkę rodzajową, która została nagrana. Jej dopełnienie stanowiły wierszowane życzenia. Tak przygotowany materiał został opublikowany na szkolnym fanpag’u, stronie internetowej oraz nagrany na płytach DVD, stanowiących podarek dla osób i miejsc w poprzednich latach odwiedzanych.

W ten sposób młodzi ludzie wyrazili swoją pamięć o: Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego, ks. prałacie Marianie Górskim, Siostrach Opatrzności Bożej, burmistrzu Mirosławie Durczyńskim, domu kultury, bibliotece publicznej, przedszkolu „Baśniowy Dworek”, żłobku „Kącik Malucha” oraz Zakładzie Gospodarki Komunalnej.

Śmiało można powiedzieć, że kultywowanie polskiej tradycji w tej nietypowej dla kolędników formie dostarczyło uczniom i ich opiekunowi wiele satysfakcji i zadowolenia. Przy tej okazji potwierdziła się zasada, iż pielęgnować to, co piękne i polskie, można także za pośrednictwem nowoczesnych środków komunikacji.

Mimo wszystko liczymy na to, że za rok spotkamy się w normalnych okolicznościach. 😉

Wesołych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2022!

Kolędnicy