KOLĘDNICY Z Va

17 grudnia 2019 15:53

Kultywują to, co piękne i polskie

Nasza polska tradycja bogata jest w różne zwyczaje, które nieodłącznie towarzyszą obchodom świąt Narodzenia Pańskiego. Jedną z tego typu form jest tzw. chodzenie kolędników, czyli wielkopolskich gwiazdorów.

Od 8 lat hołduje jej i to z powodzeniem grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie.

Na tydzień przed świętami (16 grudnia 2019 r.) tym razem dzieci ze sportowej klasy Va wcieliły się w role kolędników. Wśród nich nie zabrakło: Matki Bożej (Julia Ratajczyk), św. Józefa (Sasza Dziubczyński), Pasterki (Paulina Górzna), Pasterza (Hubert Libertowski), Króla Heroda (Kacper Pawlicki), Śmierci (Julian Kołata), Diabła (Dominik Błaszyk), Cygana (Tymoteusz Bąk), Kozy (Jakub Kazimierowski) i Babci (Alicja Zbierska). Gwiazdory z „Julka” pod kierunkiem swojego wychowawcy – Przemysława Ciesielskiego w bardzo oryginalnych i ciekawych strojach, a w niektórych przypadkach dodatkowo specjalnie ucharakteryzowani przez Alinę Przybysławską odwiedziły wiele osób i miejsc w Golinie.

Wśród nich byli m.in: Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego, ks. prałat Marian Górski, burmistrz Goliny – Mirosław Durczyński, dom kultury, biblioteka publiczna, przedszkole „Baśniowy Dworek” oraz Zakład Gospodarki Komunalnej. Wszystkim odwiedzanym uczniowie zaprezentowali scenkę rodzajową oraz zaśpiewali kolędy. Dodatkowo odwiedzanym wręczyli słodkie upominki wraz z dołączonymi życzeniami.

Śmiało można powiedzieć, że kultywowanie polskiej tradycji może także dostarczać we wspomnianej wyżej odsłonie wiele satysfakcji i zadowolenia. Co najważniejsze skłania do tego, by pielęgnować wszystko to, co piękne i polskie!

***

Pięknie dziękujemy WSZYTKIM przez nas ODWIEDZONYM za miłe przyjęcie oraz każdą formę życzliwości.

Kl. Va wraz z wychowawcą Przemysławem Ciesielskim