KOLĘDNICY Z V a

19 grudnia 2022 18:18

Piękno polskiej tradycji

Przeróżne bożonarodzeniowe zwyczaje i obrzędy ubogacają od wieków naszą polską tradycję. Tylko na swój określony sposób nawiązują do pamiątki i symboliki przyjścia na świat Zbawiciela. Jedną z tych form są na pewno odwiedziny kolędników, których w Wielkopolsce od dawien dawna nazywa się gwiazdorami.

Już od ponad 10 lat temu rodzimemu zwyczajowi wierna jest kolejna grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, którą każdorazowo do twórczego zaangażowania motywuje ich polonista Przemysław Ciesielski.

Tym razem - 19 grudnia 2022 r. na swój kolędniczy szlak wyruszyła grupa uczniów z kl. V a, wcielając się w role: Matki Bożej (Alicja Kubsik), Pasterki (Oliwia Wojtczak), Anioła (Julia Piekarska), Cyganki (Maja Bandarz), Śmierci (Agnieszka Maze), Diabła (Paulina Sławska), Owieczki (Marta Sieczkowska), św. Józefa (Wojciech Sławski) i Heroda (Sebastian Libertowski).

Młodzi adepci sztuki teatralnej przedstawili wówczas krótką, świąteczną scenkę rodzajową. Jej dopełnienie stanowiły wierszowane życzenia oraz gustowne prezenciki
w formie kolorowych bombeczek.

Nasi kolędnicy odwiedzili: Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego Ewę Kutnik, ks. prałata Mariana Górskiego, Siostry Opatrzności Bożej, zastępcę burmistrza Annę Paszek, dom kultury, bibliotekę publiczną, dzienny Dom Seniora+, przedszkole „Baśniowy Dworek”, żłobek „Kącik Malucha” oraz naszych milusińskich.

Śmiało można powiedzieć, że kultywowanie polskiego zwyczaju dostarczyło młodym ludziom wiele satysfakcji i zadowolenia. Co ważne, dzięki rodzicom, nauczycielom współpracującym Beacie Matczak, Magdalenie Mielcarek – Mirek, Lilianie Czajkowskiej oraz zachętom polonisty, po 2 latach pandemii, wspomniana wyżej akcja mogła na nowo się odbyć w tradycyjnej, niezastąpionej formie.

Zdjęcia z „Baśniowego Dworku” (materiał wykonany przez fotografa z przedszkola)

***

Pięknie dziękujemy WSZYSTKIM przez nas ODWIEDZONYM za miłe przyjęcie oraz każdą formę życzliwości.

Kl. V a wraz ze swoim nauczycielem Przemysławem Ciesielskim