JEGO IMIĘ ZOBOWIĄZUJE

4 maja 2022 17:13

„Tydzień z patronem - Juliuszem Słowackim”

Juliusz Słowacki to jeden z najwybitniejszych romantyków, który zapisał się na kartach literatury w znaczący sposób. Pozostawił potomnym szereg: wierszy, listów, poematów i dramatów o różnym charakterze. Jego spuścizna znana jest kolejnym pokoleniom Polaków, którzy cenią go za talent twórczy.

Od 1 czerwca 1974 r. patronuje Szkole Podstawowej w Golinie, co sprawia, że pamięć o jego życiu i twórczości jest pośród jej społeczności ciągle żywa.

W związku z powyższym dla przypomnienia osoby i dorobku literackiego naszego wieszcza, uczniowie pod kierunkiem polonistów - Pauliny Kubsik, Karoliny Kulczak, Przemysława Ciesielskiego (koordynator) oraz współpracujących nauczycieli Beaty Matczak oraz Justyny Szczot realizowali założenia okolicznościowego projektu: „Tydzień z patronem - Juliuszem Słowackim”.

Od 25 do 29 kwietnia 2022 r. społeczność szkolna wzięła udział w kilku ciekawych akcjach. Zadania uczniów, w zależności od poziomu klasowego, wiązały się z: kolorowaniem portretów poety, malowaniem kredą romantyka na placu apelowym, wykonaniem tematycznych plakatów, albumów, prezentacji multimedialnych i czytaniem fragmentów jego utworów. Dopełnienie całości stanowiły okolicznościowe pogadanki dla młodszych oraz lekcje języka polskiego o życiu i twórczości patrona w kl. IV-VIII.

Wspomniany projekt był znakomitym przykładem dobrych praktyk, a co najważniejsze przysłużył się przypomnieniu postaci i spuścizny Juliusza Słowackiego oraz kultywowaniu tradycji golińskiej szkoły podstawowej.