Jak rozmawiać z dzieckiem koronawirusie.

24 marca 2020 18:35

Szanowni Rodzice,

w obecnej, jakże trudnej dla nas wszystkich sytuacji, chcemy być dla Państwa wsparciem. Będziemy co tydzień publikować na naszej stronie internetowej materiały, które mogą pomóc Wam i dzieciakom. Zaczniemy od najprostszej kwestii czyli - jak rozmawiać z dzieckiem koronawirusie. Dobiegają do nas z różnych źródeł informacje, które wywołują stres i niepokój, a na nasze dzieci działają one z podwójną siłą. Dlatego proponujemy kilka wskazówek:

1. Powiedzcie dziecku prawdę – nie unikajcie tematu, bądźcie szczerzy, mówcie otwarcie, co się dzieje na świecie i w naszym kraju, wyjaśnijcie czym jest koronawirus, jak się można nim zarazić i jak go unikać. Dzieci znając prawdę mniej się boją.
  2. Używajcie prostych słów, tak aby dziecko zrozumiało sens podawanych informacji i zagrożeń, zawsze najpierw wysłuchajcie Waszego dziecka, a dopiero potem mówcie, nigdy na odwrót, wyjaśnijcie, dlaczego zamknięte są szkoły, dlaczego nie możemy wychodzić z domów.
  3. Mów spokojnie nawet o bardzo trudnych tematach, których teraz jest pełno we wszystkich mediach – ludzie zarażają się i chorują, ale podkreśl, że mnóstwo ludzi zdrowieje i że obecne zagrożenie minie.
  4. Powiedzcie dzieciom, jak ważna jest teraz higiena i profilaktyka w walce z koronawirusem, dlaczego ludzie używają maseczek i rękawiczek, dlaczego należy myć ręce znacznie częściej. Wyjaśnijcie dzieciom, że pomimo ograniczeń, mogą spędzać fajnie czas w domu.
  5. Podkreślajcie, że dzieci zawsze mogą z Wami porozmawiać na każdy temat, słuchajcie ich uważnie, przytulajcie i zapewniajcie o swojej miłości. Tak budujecie poczucie bezpieczeństwa dzieci.

Mamy nadzieję, że dzisiejszy materiał pomoże Wam i dzieciom, czekamy na Wasze opinie

i propozycje tematów, które powinnyśmy poruszyć – proszę pisać, co jest dla Was ważne. Życzymy wytrwałości i oczywiście zdrowia, serdecznie pozdrawiamy.

Katarzyna Marzol i Agata Wojdyńska