INTRYGUJĄCA ZABAWA W MIEŚCIE

19 września 2024 17:03

Na tropie zawodów

Gra miejska to w ostatnich latach nowa forma rozrywki, rozgrywana w wielu większych i mniejszych miejscowościach. Jej pion stanowi wykorzystanie przestrzeni terenu, w którym funkcjonujemy na co dzień jako istotnego elementu rozgrywki. Można śmiało powiedzieć, że swoimi założeniami przypomina ona dawne podchody.

18 września 2024 r. przedstawiciele Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu oraz Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego, i Zawodowego w Koninie, zorganizowali grę miejską o nazwie „Tropiciele zawodów”.

W tej ciekawej zabawie wzięły udział zespoły ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie (Eliza Domiszewska, Gabriela Ławniczak, Dominik Klichowski), Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Przyjmie, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Radolinie pod kierunkiem swoich nauczycieli.

Grupy miały rozwiązać zadania związane z określonymi zawodami w 10 przedsiębiorstwach, także tych proponowanych przez WORD i miejsca użyteczności publicznej na terenie konińskiej Starówki.

Młodzież z chęcią wzięła udział w grze miejskiej, która była świetnym sposobem na integrację uczniowskich zespołów i koleżeńską współpracę. Jednak przede wszystkim zabawa ta pozwoliła w atrakcyjny sposób promować kształcenie zawodowe i dualne wśród młodych ludzi oraz wsparcie w zakresie orientacji zawodowej dostosowanej do krajowego, i lokalnego rynku pracy. Ponadto przyczyniła się do popularyzacji zawodów rzemieślniczych i tzw. ginących zawodów oraz odkrywanie w przestrzeni publicznej miejsc z nimi związanych, i innych punktów opartych na lokalnym dziedzictwie.

***

Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach inwestycji A3.1.1 Krajowego Planu Odbudowy „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”, przedsięwzięcia pn. „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” w województwie wielkopolskim (Zadanie 2. Upowszechnianie uczenia się przez całe życie w regionie oraz działania własne wg. koncepcji województwa).

Źródło: https://cwrkdiz-konin.pl/gra-miejska-tropiciele-zawodow/