INNOWACJA PEDAGOGICZNA - „Szkiełko i oko” kluczem do mikroświata

20 listopada 2019 08:57

„Szkiełko i oko” kluczem do mikroświata

Mikroskop to urządzenie służące do obserwacji małych obiektów, zwykle niewidocznych gołym okiem. Dodatkowo pomaga on w przyjrzeniu się delikatnym detalom niewielkich obiektów postrzeganych nieuzbrojonym okiem. Pozwala też spojrzeć w głąb szeroko pojętego mikroświata.

Ostatnio na zajęciach koła biologicznego, uczniowie z klas Vc i VIc ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie pod opieką Agnieszki Sołtysiak odbyli „podróż” do wnętrza komórki. Pomocą ku temu były wykonane przez nich w ramach innowacji pedagogicznej: „Między zabawą a biologią, czyli Szkiełko i Oko – przez działania do wiedzy” preparaty mikroskopowe oraz przeprowadzone na ich podstawie obserwacje. Zostały one później skrzętnie udokumentowane w formie rysunków.

Warto dodać, że dzieci z wielkim zaangażowaniem i ciekawością brały udział w zajęciach. Swobodnie posługiwały się podstawowym sprzętem do mikroskopowania. Ponadto podjęte przez nie czynności, sprawiły im mnóstwo radości i satysfakcji, przy jednoczesnym rozwijaniu umiejętności stricte biologicznych.

Kolejne inicjatywny wiążące się ze wspomnianą wyżej innowacją pedagogiczną już wkrótce!

Agnieszka Sołtysiak