DZIAŁO SIĘ 16 PAŹDZIERNIKA

17 października 2024 20:19

|

Katarzyna Szadkowska

Życie jest najważniejsze!

16. października to data niezwykle ważna dla poszanowania życia i zdrowia. Wtedy to obchodzimy „Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca”, który w swoim założeniu ma wpłynąć na świadomość wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez osoby postronne. Właśnie tego też dnia Fundacja WOŚP realizowała w całym kraju akcję bicie rekord w udzielaniu pierwszej pomocy, a wszystko to w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

W tym miejscu warto dodać, że wspomniany program dotarł już prawie do wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Dzięki Fundacji WOŚP dzieci i młodzież mają szansę uczyć się pierwszej pomocy. Jest to absolutny rekord w tym temacie, gdyż Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono na tak ogromną skalę naukę podstawowych czynności ratujących życie na pierwszym etapie nauczania.

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie uczestniczy w powyższym programie od 2006 r. Właśnie od tego momentu nasi nauczyciele po raz pierwszy wzięli udział w szkoleniu prowadzonym przez wolontariuszy WOŚP. Od tego też czasu, cyklicznie uczestniczymy w „Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca”.

Na przedsięwzięcie, które 16 października 2024 r. zorganizowała germanistka Magdalena Mielcarek-Mirek we współpracy z druhem strażakiem Dominikiem Kapuścińskim, nauczycielami Piotrem Jabłońskim, Robertem Iwińskim, Lilianą Czajkowską i uczennicą Pauliną Sławską (fotoreporter), złożyły się pogadanka o elementarnych czynnościach ratujących życie oraz ćwiczenia w wykonaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach. Później nastąpiło bicie rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy. Uczestniczyło w nim 56 osób, wśród nich uczniowie klas V-VI, druhowie straży pożarnej oraz nauczyciele.

Dzięki wspomnianej akcji, wszyscy jej uczestnicy mieli niebywałą okazję pokazać, że wiedzą jak w razie potrzeby uratować drugiego człowieka. W końcu życie każdego z nas jest najcenniejsze!

***

Bardzo dziękuję za zaangażowanie dh. Dominikowi Kapuścińskiemu, nauczycielom Piotrowi Jabłońskiemu, Robertowi Iwińskiemu, Lilianie Czajkowskiej oraz uczennicy Paulinie Sławskiej.

Magdalena Mielcarek-Mirek