DWUDNIOWA WYCIECZKA SZKOLNA
Zachwycili się Pomorzem i Żuławami Wiślanymi
Wiadomym jest, że wycieczki kształcą, tym bardziej, kiedy odbywają się w celach poznawczych i rekreacyjnych. Wiele zakątków Polski kryje w sobie piękno krajobrazu czy tajemnicę ciekawych miejsc. Można to wszystko zobaczyć w różnych regionach naszego kraju. Na pewno należą do nich Pomorze oraz Żuławy Wiślane.
Właśnie te malownicze miejsca odwiedzili w dniach od 16 do 17 maja 2022 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie wspólnie ze swoimi nauczycielami: Jolantą Krawczyk (organizator wyjazdu), Katarzyną Stachurską, Justyną Szczot i Przemysławem Ciesielskim.
O tym, co zobaczyli i czego doświadczyli przedstawiciele naszej społeczności na wycieczce w poniższej relacji.
- dzień (poniedziałek, 16 maja 2022 r.)
Grupa uczniów pod opieką nauczycieli wyjechała z Goliny tuż po godzinie 6:00. Po kilkugodzinnej podróży dotarli do Gdańska. Na początku wspólnie z miejscowym przewodnikiem Sebastianem Ząbczyńskim zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności oraz tamtejszą stocznię. Potem podziwiali: Ratusz Staromiejski, Złotą Bramę, Bazylikę Mariacką NMP, Dwór Artusa, Fontannę Neptuna i Długi Targ. Przespacerowali się również wzdłuż Motławy do Spichlerza. Później przyszedł czas na zakup pamiątek. Następnie pojechali na Westerplatte, aby zapoznać się z historią tego tak ważnego dla nas Polaków miejsca. Na zakończenie dnia udali się na nocleg do ośrodka „Alga” w Sztutowie, wcześniej jednak zachwycili się urokami Morza Bałtyckiego.
2. dzień (wtorek, 17 maja 2022 r.)
Rankiem uczniowie wraz z nauczycielami pojechali podziwiać budowany kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Po drodze widzieli Stutthof - państwowy obóz koncentracyjny w Sztutowie. Następnie przejechali do Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim. Zwiedzili tam muzeum oraz wzięli udział w ciekawych warsztatach „Gdzie pomieścimy tyle wody?”. Ostatnim punktem dwudniowej wycieczki było złożenie wizyty w Malborku. Uczniowie obejrzeli tam największą gotycką twierdzę w Europie, obejmującą ponad 20 ha obwarowań, wyrastającą na prawym brzegu Nogatu. Z tajemnicami i zakamarkami zamku krzyżackiego zapoznali ich miejscowi przewodnicy, którzy ze swadą, i żartem opowiadali o budowli oraz jej średniowiecznych mieszkańcach. Później nasi uczniowie wraz z nauczycielami wyjechali w drogę powrotną do Goliny.
Podsumowując niniejszy artykuł, można śmiało powiedzieć, że kolejna wycieczka, chociaż przeszła już do historii, to na pewno dostarczyła jej uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń. Była niezłą frajdą. Pozwoliła odkryć na nowo piękno zabytków, krajobrazów i miejsc Pomorza i Żuław Wiślanych.
Przemysław Ciesielski