CIEKAWA PRELEKCJA

28 listopada 2022 20:19

|

Katarzyna Szadkowska

Co powinniśmy wiedzieć o grzybach?

Zbieranie grzybów w Polsce było i jest bardzo popularne szczególnie jesienią. Są one chętnie spożywane ze względu na walory smakowe i zapachowe, którymi wyróżniają się wśród innych produktów. Niestety mogą być też przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. Warto zatem znać ich rodzaje i występowanie w szeroko pojętej przyrodzie.

W związku z powyższym kl. VIII b złożyła wizytę w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koninie. Odbyła się ona 28 listopada 2022 r. z inicjatywy nauczycielki chemii Anety Nowak.

Uczniowie wysłuchali tam bardzo ciekawiej w swojej formie i przekazie prelekcji na temat rodzajów oraz toksyczności grzybów. Zadawali pytania Kornelowi Łancuncewiczowi - prowadzącemu spotkanie. Dodatkowo wspólnie z opiekunami Ireną Elantkowską i Przemysławem Ciesielskim obejrzeli tematyczną prezentację multimedialną oraz film instruktażowy dotyczący nawyków żywieniowych. Później zgłębiali tajniki tamtejszego laboratorium.

Wycieczka do konińskiego SANEPID-u była naprawdę pouczająca. Dała jej uczestnikom wiele do myślenia. Pomogła zwrócić uwagę na rodzaje grzybów, które przez ludzi bywają bagatelizowane, a są przyczynkiem chorób, a nawet utraty zdrowia lub w ostateczności życia.

Przemysław Ciesielski

Źródło: www.gov.pl