CIEKAWA LEKCJA W BIBLIOTECE

27 września 2023 07:23

W roku Aleksandra Fredry

20 czerwca minęła 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry - hrabiego, poety, pamiętnikarza, oficera i wolnomularza, najwybitniejszego komediopisarza w historii literatury polskiej, który tworzył w epoce romantyzmu. Z tej racji Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że ów pisarz obok naszej wybitnej noblistki Wisławy Szymborskiej będzie patronem roku 2023.

Dla przypomnienia postaci i dorobku twórczego Aleksandra Fredry, uczniowie z klasy V b ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego pod opieką polonisty Przemysława Ciesielskiego wzięli udział w okolicznościowej lekcji w Bibliotece Publicznej w Golinie. Zajęcia te odbyły się 26 września.

Na początku uczniowie wysłuchali tematycznej pogadanki o autorze „Zemsty”. O jej sprawny przebieg zadbali wspólnie bibliotekarka Karolina Kasprzak i ich nauczyciel języka polskiego. Później piątoklasiści odsłonili przygotowaną gazetkę. Następnie w grupach układali w całość wiersz „Paweł i Gaweł”, który później przeczytali z podziałem na role. Klamrą spajającą powyższe działania było wykonanie karykatur poety.

Alternatywne lekcje, które odbyły się w bibliotece publicznej udały się w pełni. Były dla uczniów niemałą atrakcję i sposobem na utrwalenie wiedzy o jednym z najwybitniejszych komediopisarzy naszej rodzimej literatury.