„BIEGANE DYKTANDO”

6 listopada 2022 21:14

„BIEGANE DYKTANDO”

Nauka przez zabawę

Nie ulega wątpliwości, że uczniowie z klasy II a ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, podobnie jak i ich młodsi, i starsi koledzy, każdego dnia przekonują się, że nauka wcale nie musi być nudna. Tym bardziej jeśli można ją połączyć ze znakomitą zabawą, szczególnie wtedy kiedy dotyczy… ortografii! O szczegółach poniżej.

Połączenie ruchu i naturalnej dziecięcej radości, to świetna motywacja do działania w trakcie lekcji.

Podczas jednej z nich ich wychowawczyni Żaneta Wilant zastosowała zasady
tzw. „bieganego dyktanda”. Były one stosunkowo proste. Uczniowie pracowali w grupach, w której jedna osoba pełniła funkcję pisarza. Zapisywała ona to, co usłyszała od kolegi. Pozostali pełnili role biegaczy podbiegających do tekstu umieszczonego na drugim końcu sali lekcyjnej, przy okazji zapamiętując jak najwięcej słówek. Tekst dyktanda „najeżony” był słowami z trudnościami ortograficznymi.

Taki sposób utrwalenia zasad pisowni wyrazów bardzo się wszystkim spodobał. Dyktando zostało „odczarowane”.

Żaneta Wilant