BARDZO ORYGINALNE RYSUNKI

16 stycznia 2025 18:33

|

Katarzyna Szadkowska

Autorska wystawa prac Basi z VII a

Talent plastyczny to nic innego jak zdolność do tworzenia i wyrażania siebie poprzez różne sztuki wizualne. Każda z nich jest szansą do nabycia nowych umiejętności i – drogą eliminacji – do rozpoznania swoich mocnych stron. Zaliczamy do nich: rysunek, malarstwo, rzeźbę i grafikę.

Młodzież, która obdarzona jest talentem malarskim często przejawia silne zainteresowanie tymi formami wyrazu już od najmłodszych lat. Na pewno wie o tym nasza uczennica - Basia Koszela z klasy VII a.

Ostatnimi laty młoda miłośniczka sztuki pod kierunkiem nauczyciela plastyki i techniki Marka Wendta stworzyła kilkanaście różnotematycznych w swoim przekazie prac, które dowodzą jej wyjątkowemu talentowi.

O tych najciekawszych dziełach, które powstały niedawno z jej inicjatywy oraz wyjątkowej pasji możemy przeczytać poniżej w oparciu o pytania pochodzące z miniwywiadu:

  1. Jak długo interesujesz się sztuką malowania?

Malowanie zaczęło interesować mnie już w zerówce, czyli od 8 lat.

2. Czym się kierujesz, gdy zaczynasz malować?

Najczęściej kieruję się uczuciami swoimi i innych osób. Próbuję przenieść je na kartkę bez względów na to czy są one pozytywne, czy nie.

3. Skąd czerpiesz inspiracje do malowania?

Moją inspirację czerpię z bardziej i mniej znanych artystów, nie tylko zajmujących się malowaniem. Od zawsze kochałam sztukę, niezależnie od jej postaci.

4. Co najczęściej przedstawiają Twoje prace plastyczne?

Moje prace przedstawiają autorskie postacie i wytwory innych twórców. Nie zawsze moje obrazy mają głębsze znaczenie, jednak zawsze staram się im je nadać.

5. Jak nazywa się technika, którą obrałaś w pracy artystycznej?

Jej nazwa może wydać się zabawna, ponieważ brzmi ona „mazak”.

6. Dlaczego właśnie ta technika?

Flamastry najbardziej przypadły mi do gustu. Ich żywe kolory sprawiają wrażenie, jakby moje rysunki były wydrukowane. Mój wybór może być spowodowany zamiłowaniem do popkultury - w tym komiksów, których nie odkryłabym, gdyby nie mój tata.

7. Czym charakteryzuje się ta technika?

Uważam, że technika „mazaka” nie ma jednego oblicza. Każdy może użyć jej do swojego stylu i dodać do niej coś od siebie. Ja osobiście lubię wyraziste kontury
i „blendowanie” kolorów, czyli sprawianie, by jeden odcień płynnie przechodził w drugi.

8. Jaka kolorystyka dominuje na namalowanych przez Ciebie obrazkach?

Kolorystyka również nie jest jednolita. Zależy to od nastroju pracy i od tego, co chciałam w niej pokazać. Zazwyczaj jednak jest ona żywa i intensywna.

9. Jak reaguje rodzina i rówieśnicy na Twoją twórczość?

Moje najbliższa rodzina bardzo mnie wspiera w tym, co robię i zawsze mogę na nią liczyć. Przyjaciele również są miło nastawieni. Jednak moi rówieśnicy nie zawsze reagują dobrze. Ale jestem na to nastawiona. Uwielbiam dodać do swoich prac trochę kontrowersji, co zazwyczaj równa się z krytyką. Lecz nie zniechęca mnie to do dalszego tworzenia.

10. Co czujesz, gdy malujesz?

Gdy maluję, czuję wiele rzeczy naraz. Często próbuję wczuć się w sytuację postaci, którą chcę przedstawić. Może być to: radość, smutek, złość, samotność, a nawet nostalgia. Niezależnie od tych emocji, odczuwam taką małą iskierkę szczęścia, ponieważ zwyczajnie - kocham tworzyć.

W tym miejscu dodać należy, iż dla wyeksponowania twórczości Basi, podkreślenia nowatorstwa prac artystki i wyjątkowej wyobraźni, nauczyciel plastyki zaaranżował autorską wystawę jej rysunków wykonaną techniką „mazaka”. Można ją było zobaczyć na parterze i na drugim piętrze w budynku „B”.

Naszej uczennicy życzymy satysfakcji z nieprzeciętnej pasji i dalszego rozwijania niezwykłego talentu plastycznego!

Przemysław Ciesielski

fot. Barbara Koszela