BŁOGOSŁAWIONY PRYMASIE TYSIĄCLECIA, …

16 września 2021 16:18

… módl się za nami!

Kardynał Stefan Wyszyński nazywany Prymasem Tysiąclecia to jeden z największych autorytetów moralnych minionego wieku. Był aktywnym organizatorem życia społecznego Polaków w okresie powojennego zniewolenia komunizmem. Angażował się w szerzenie kultu maryjnego. Opracował tekst „Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego”. Zadbał również
o przygotowanie obchodów Milenium Chrztu Polski. Żył i posługiwał w myśl zawołania: „Soli Deo” – „Jedynemu Bogu”. 12 września 2021 r. z woli papieża Franciszka został włączony
w poczet błogosławionych.

Dla upamiętnienia hierarchy mającego szczególne znaczenie dla naszej Ojczyzny, katechetka s. Liliana Socha CSDP przygotowała montaż słowno-muzyczny „Życie i posłannictwo kardynała Stefana Wyszyńskiego”.

W realizacji tego ciekawego pomysłu zaangażowali się uczniowie (Mikołaj Hatłas, Julia Mikuła, Kinga Kaiser, Alicja Kubsik Jan Chabros, Nikodem Kapuściński, Łukasz Piasecki) i nauczyciele (Magdalena Mielcarek-Mirek, Paulina Kubsik) ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie we współpracy z Agnieszką Chabros.

Efekty ich przygotowań można było zobaczyć na Mszach św. dokładnie w dzień beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej.

Dodatkowo inscenizacja została nagrana, celem zaprezentowania jej jako doskonałego materiału dydaktycznego na lekcjach religii w tygodniu po pamiętnym wydarzeniu
z 12 września. [ZOBACZ FILM]

Na zakończenie dodać należy, iż wspomniany montaż artystyczny był doskonałym sposobem na przypomnienie tak zacnej dla naszego narodu postaci, która na trwałe wpisała się między innymi w historię Kościołów włocławskiego i gnieźnieńskiego, czyli rodzin diecezjalnych tak ważnych dla golińskiej parafii.