APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

8 listopada 2019 15:44

Dla TEJ, co NIE ZGINĘŁA

11 Listopada to święto, które co roku uroczyście obchodzone jest w całej Polsce. Stanowi ono doskonałą okazję do manifestowania znaczenia symboli narodowych oraz krzewienia idei patriotyzmu. Dużą popularnością cieszą się organizowane właśnie wtedy: biegi, koncerty, konferencje, parady uliczne czy wystawy historyczne.

W Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie od lat uroczyste obchody kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapoczątkowuje okolicznościowy apel. I w tym roku było podobnie.

Uroczysta akademia miała swoje dwie odsłony 8 listopada. Pierwsza z nich przeznaczona była dla oddziałów przedszkolnych i kl. I-III. Drugą obejrzeli uczniowie z kl. IV-VIII i zaproszeni goście: burmistrz Goliny – Mirosław Durczyński, Przewodniczący Rady Miejskiej – Wojciech Wojdyński, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej – Anna Kapturska, Przewodniczący Gminnej Komisji ds. Oświaty, Kultury i Sportu – Wojciech Grodzki oraz Sekretarz Gminy – Anna Górzna.

Zaprezentowany program artystyczny przedstawiał najważniejsze fakty, wiążące się z utratą przez Polskę wolności, po odzyskanie przez nią suwerenności w 1918 r. Wszystko to, pokazane zostało przez pryzmat współczesnych wydarzeń o globalnym znaczeniu.

Na całokształt apelu składały się: odśpiewanie całego hymnu (w ramach akcji „Szkoła do hymnu”), słowo mówione, montaż muzyczny, pantomima oraz scenki rodzajowe, przedstawione w tle wymownej dekoracji. Spójność tych wszystkich elementów to zasługa grupy uczniów z kl. IV-VIII: Aleksandry Sędziak, Huberta Michalaka, Amelii Piotrowskiej, Maksymiliana Sławskiego, Igora Golona, Wiktora Gołuszki, Mateusza Kubiaka, Natalii Tomczak, Patrycji Woźniak, Oliwii Strugały, Gabrieli Ciesielskiej, Jakuba Jachnika, Huberta Przybyły, Jolanty Pazery, Dominiki Brud, Karola Nowaka, Anny Szwacińskiej, Weroniki Staśkowiak, Amelii Wojciechowskiej, Jana Jakubowskiego, Antonii Cipcer, Agaty Przybyły; nauczycieli: Iwony Kasprzak, Pauliny Kubsik, Arlety Skibińskiej, ks. Artura Kazeckiego, Justyny Szczot, Kornelii Topor – Pustelnik, Beaty Matczak, Jolanty Krawczyk, Justyny Dzieran, Kingi Bąkowskiej i Przemysława Ciesielskiego oraz Dziecięcego Zespołu Wokalnego „Marzenie”, i Chórku Szkolnego wraz z solistką – Marią Sławską. Wspomniane części dopełniły okolicznościowe przemówienia dyrektor szkoły Ewy Kutnik i burmistrza Goliny – Mirosława Durczyńskiego.

Na zakończenie przyznać należy za Cyprianem Kamilem Norwidem, iż ojczyzna to nasz, wielki zbiorowy obowiązek. Miały tego świadomość przeszłe pokolenia. A czy my, Polacy, żyjący w XXI w., zdajemy sobie z tego sprawę?...