50 lat minęło… 1974-2024

29 maja 2024 19:16

|

Katarzyna Szadkowska

Złoty jubileusz z Juliuszem Słowackim

„Doskonale pamiętam ten moment, kiedy 1 czerwca 1974 r. z woli ówczesnego kierownika pana Jana Graczyka i jego współpracowników objąłem swoją opieką tę właśnie placówkę. Dziś patrzę na nią z dumą jak na przestrzeni lat i ciągle zmieniającej się historii, prężnie się rozwija, kształcąc, i wychowując kolejne pokolenia uczniów” – te słowa wypowiedziane przez ucznia wcielającego się w rolę Juliusza Słowackiego, w doskonały sposób wpisały się w niepowtarzalny złoty jubileusz, który przypomniał tamten dzień.

Od 50 lat bowiem Szkoła Podstawowa w Golinie nosi imię jednego z najwybitniejszych poetów epoki romantyzmu i czci nadany jej sztandar.

Historyczne obchody zostały zorganizowane 29 maja 2024 r. z niezwykłą doniosłością, w bardzo radosnej atmosferze. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło czynnych, emerytowanych pracowników placówki, przedstawicieli lokalnych władz i kuratorium, uczniów, absolwentów, rodziców oraz liczne grono zaproszonych gości.

Uroczystości zainaugurowała koncelebrowana Msza święta w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Następnie odbył się przemarsz ulicami miasta na plac szkolny. Tam miała miejsce prezentacja zawartości kapsuły czasu, która została zainstalowana w zabytkowej części budynku placówki.

Potem uroczystości przeniesione zostały do hali widowiskowo-sportowej. Tam odbył się nostalgiczny program artystyczny przygotowany z rozmachem przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Tuż po występie można było obejrzeć różnotematyczne wystawy prezentujące „wczoraj i dziś” naszej bogatej w tradycje placówki.

Trzeba podkreślić, że złoty jubileusz nadania imienia i sztandaru Szkole Podstawowej w Golinie był okazją do przypomnienia postaci patrona, całego wachlarza wspomnień, które choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Ponadto pozwolił uhonorować dyrektorów ostatniego 50-lecia oraz zaprezentować próbkę dorobku różnych talentów uczniów, będących zawsze naszą chlubą.

Przemysław Ciesielski

fot. Kamil Strajch

GALERIA