Święto Flagi RP 2023

27 kwietnia 2023 15:35

W hołdzie Biało-Czerwonej!

19 lat temu Sejm wydał uchwałę, na mocy której wprowadzono na stałe do codziennego kalendarza Święto Flagi RP. Od tego czasu przypada ono corocznie 2 maja.

Dla uczczenia tego wyjątkowego dnia oraz wspomnianego symbolu narodowego nauczyciel Przemysław Ciesielski zaprosił uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie do wzięcia udziału w okazjonalnym happeningu.

Miał on swoją odsłonę 27 kwietnia 2023 r. podczas przerwy międzylekcyjnej na boisku służącym na co dzień do gier zespołowych i różnego rodzaju zabaw. Wtedy to uczniowie pod kierunkiem pomysłodawcy akcji oraz Liliany Czajkowskiej przy współudziale dyrektor Ewy Kutnik, wicedyrektorów Justyny Sieczkowskiej i Jana Kasprzaka stworzyli z dwóch materiałów - białego i czerwonego - flagę Polski. Dopełnił ją okolicznościowy podpis. Tak zorganizowaną akcję utrwalił na lata Kamil Strajch poprzez wykonane przy użyciu drona profesjonalne fotografie.

Budujące jest to, że happening spotkał się z aprobatą młodych ludzi, którzy ochoczo i z pełnym zaangażowaniem starali się przypomnieć o tak ważnym, acz stosunkowo „młodym” święcie. Ponadto ten niekonwencjonalny sposób spojrzenia na historię przypomniał uczniom wydźwięk Święta Flagi RP i znaczenie barw narodowych. Ich wartość jest nie do przecenienia.

fot. Kamil Strajch