sobota, 23 lutego 2019
Jednostka publiczna RP
godlo_polski.svg.png
Odnośnik do BIP
Menu główne
Start
Kontakt
O szkole
Wydarzenia
Konkursy
Dla uczniów
Dla rodziców
Dla nauczycieli
Nasi specjaliści
Samorząd Uczniowski
Wydarzenia sportowe
Rada rodziców
Świetlica
Galeria (2007-2011)
Galeria (2011-2018)
Odnośniki
LogowaniePoczta
e-Dziennik
Archiwum
Polecamy
Polecamy
Nasza szkoła
Projekt IPN
Projekt
Projekt
Projekt
Szkoła dziedzictwa
Projekt IPN
Chrzest 966
Realizujemy projekt
Ocalić od zapomnienia...
Ważna Inauguracja
Promujemy zdrowie
Uczciliśmy Patrona
Zakończony projekt
Zakończony projekt
Nasz pomysł na...
Rok Mistrza
Twórczość uczniowska
Nasze Zuchy
Nakarm głodne dzieci!
Zostań Sieciakiem!
Współpracujemy!
Sponsorzy
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 107 gości 
Statystyki

Wizyt razem:518332
Wizyty dzisiaj:126
Wizyty wczoraj:469
Przeglądarki
12%Google Chrome 41.0.2272.96
9%Google Chrome 71.0.3578.99
8%Google Chrome 71.0.3578.98
8%Google Chrome 70.0.3538.80
7%Google Chrome 70.0.3538.110
4%FireFox 63.0
3%Google Chrome 70.0.3538.102
3%FireFox 64.0
2%Google Chrome 72.0.3626.105
2%FireFox 3.6.12
Kraje
Poland flag 77%Poland (41018)
Unknown flag 18%Unknown (9602)
Germany flag 3%Germany (1659)
France flag <1%France (239)
Ireland flag <1%Ireland (170)
O Tobie
Unknown Unknown
Unknown Unknown
Unknown Bot Unknown Bot
Twój IP: 107.23.176.162
Wydarzenia
Warsztaty zorganizowane przez CWRKDiZ w Koninie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
poniedziałek, 19 listopada 2018 11:00
Skalowanie czcionki:

Jak zmienić hobby w pracę zawodową? [MINIGALERIA]

WarsztatyTakie i inne pytania zadawała młodzież klasy VIIb i VIIc ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie na warsztatach zorganizowanych w dniu 14 i 15 października 2018r. przez CWRKDiZ w Koninie. Cykl prelekcji rozpoczął Pan Marek Jaśniewicz z Mikroskala w Koninie. Swoimi doświadczeniami przedsiębiorcy i pasjonata podzielił się z młodzieżą. Przedstawił także ścieżkę kariery człowieka sukcesu. W drugiej części warsztatowej młodzież zmagała się z ćwiczeniem: „Katastrofa morska’. Quiz zawodoznawczy wzbudził najwięcej emocji. Odpowiadając na pytania młodzież definiowała takie zawody jak: lutnik, kaletnik, zecer czy zdun. Młodzież miała okazje dowiedzieć się czym zajmuje się rymarz, arborystka oraz groomer. Zajęcia zorganizowane przez przedstawicieli CWRKDiZ w Koninie były ciekawą formą zajęć z doradztwa zawodowego i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem młodzieży.

Ewa Wróbel

Poprawiony: poniedziałek, 19 listopada 2018 14:35
 
„Wolna, Niepodległa, Nasza…” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
piątek, 16 listopada 2018 08:30
Skalowanie czcionki:

„Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować”./Jan Paweł II/

ApelTe doniosłe i niecodzienne słowa naszego Wielkiego Rodaka odnalazły swą szczególną kwintesencję w czasie wyjątkowej uroczystości zorganizowanej w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Stulecie odzyskania niepodległości stało się impulsem do zaaranżowania przez uczniów i nauczycieli niezwykle plastycznego widowiska słowno-muzycznego pod hasłem „Nie było jej. A jest. Polska!”. Dzieci i młodzież zaprezentowały swoje talenty recytatorskie, wokalne i taneczne, w szczególności usłyszeliśmy wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej, podziwialiśmy artystyczny taniec z flagą oraz arcypiękne wykonanie poloneza z filmu „Pan Tadeusz” do kompozycji Wojciecha Kilara. W tym dniu bliska sercom całej szkolnej społeczności była ONA – WOLNA I NIEPODLEGŁA. NASZA OJCZYZNA.

ApelNarodowe Święto Niepodległości jest niebywałą okazją do zastanowienia się nad naszym patriotyzmem. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, tak doniosła, tak wyjątkowa i szczególna, zachęca nie tylko do oddania czci bohaterom za ich męstwo, ofiarność i miłość, ale również skłania do refleksji nad przyszłością naszego państwa oraz istotną misją szkoły, jaką jest zaszczepienie wartości patriotycznych w umysłach młodych Polaków.

Apel14 listopada 2018 r. na uroczysty apel do naszej placówki przybyli zaproszeni goście, wśród nich Przewodniczący Rady Miejskiej w Golinie Pan Wojciech Wojdyński, Burmistrz Goliny Pan Mirosław Durczyński, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Bożena Gradecka, radni oraz dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych.

Na szczególną uwagę zasługuje przemówienie dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie Pani Ewy Kutnik, która wypowiedziała wiele ciepłych słów na temat artyzmu płynącego z patriotycznego spektaklu oraz doceniła niemały trud i poświęcenie wszystkich uczniów i nauczycieli zaangażowanych w przygotowanie uroczystości.Apel

Warto w tym miejscu nadmienić, że autorami i współtwórcami artystycznego przekazu poświęconego trudnej historii naszej Ojczyzny byli: Aleksandra Gołdych, Justyna Szczot, Jolanta Krawczyk-Poszwa, Hubert Kulczak, Aleksandra Bukowska, Ewelina Piaskowska, Kinga Bąkowska, Iwona Kasprzak oraz nauczycielki Paulina Kubsik i Irena Elantkowska, które przygotowały do występu recytatorskiego Huberta Michalaka.

ApelOdwołując się na koniec do słów Jana Pawła II pamiętajmy o tym, że warto czcić historyczne rocznice, ale przede wszystkim... powinniśmy odnaleźć w życiu swoje Westerplatte, czyli indywidualne wskazanie – „Jak żyć?” – by budować silną i wolną Polskę.

[GALERIA]


Aleksandra Gołdych,
Żaneta Wilant

Poprawiony: piątek, 16 listopada 2018 17:07
 
Doradztwo zawodowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
wtorek, 13 listopada 2018 20:40
Skalowanie czcionki:

Umowa partnerska między Szkołą Podstawową w Golinie a CWRKDiZ w Koninie

Umowa partnerskaW dniu 7 listopada Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie, reprezentowana przez Dyrektor Szkoły Ewę Kutnik,Umowa partnerska zawarła umowę partnerską z Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie, reprezentowanym przez Dyrektora CWRKDiZ Andrzeja Budnego. Umowa partnerska jest krokiem do podejmowania wspólnych działań w zakresie promowania i podejmowania przedsięwzięć edukacyjno – zawodowych skierowanych do uczniów, wspierania kształcenia branżowego i dualnego na terenie działalności Szkoły oraz doradztwa zawodowego. Zawarta współpraca pozwoli na podejmowanie działań w zakresie wspierania młodzieży we właściwym wyborze ścieżki Umowa partnerskazawodowej oraz popularyzacji kształcenia zawodowego realizowanego w szkołach branżowych I i II stopnia i technikach, a także w firmach rzemieślniczych zrzeszonych w Cechach Rzemiosł Różnych i innych przedsiębiorstwach. Spotkanie reprezentatywne przebiegło w miłej i przyjaznejUmowa partnerska atmosferze. Mamy nadzieję, że współpraca będzie się dobrze układała, czego z całego serca życzymy!

Warsztaty zorganizowane w tym dniu dla uczniów klasy VIIc cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie wskazywali istotne czynniki, które należy brać pod uwagę przy wyborze zawodu. Koło fortuny i quiz zawodoznawczy wzbudził wiele emocji. Odpowiadając na pytania młodzież wskazywała min. zawody zaufania publicznego, zawody średniowieczne, Umowa partnerskazawody związane z dbaniem o zdrowie, a także definiowała takie zawody jak: modystka czy bartnik. Podczas prezentacji zawodów uczniowie poznali takie zawody jak: tyfloinformatyk czy arborysta. Młodzież miała okazje dowiedzieć się czym zajmuje się gemmolog czy coolhunter. Zajęcia zorganizowane przez przedstawicieli CWRKDiZ w Koninie były ciekawą formą zajęć z doradztwa zawodowego.

Ewa Wróbel

Poprawiony: wtorek, 13 listopada 2018 20:43
 
100 ZADAŃ NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
wtorek, 13 listopada 2018 16:41
Skalowanie czcionki:

Matematycy dla Niepodległej! [GALERIA]

Matematycy dla NiepodległejUczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości można na wiele sposobów. Często są to dość bardzo oryginalne w swoichMatematycy dla Niepodległej założeniach i przebiegu akcje.

Przekonali się o tym uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, którzy 9 listopada 2018 r. przystąpili do projektu pod hasłem: „100 zadań na stulecie niepodległości” opracowanego przez nauczycieli matematyki - Joannę Graczyk, Katarzynę Stachurską i Katarzynę Szadkowską. Tego dnia 40 uczniów z klas IV - VIII oraz III gimnazjalnych, pracując w dwuosobowych zespołach, rozwiązało wspomnianą pulę zadań z różnych działów „królowej nauk” (wiele z nich zawierało elementy treści historycznych).

Matematycy dla NiepodległejW przedsięwzięciu liczyły się przede wszystkim pomysłowość, zapał i chęć w dążeniu do właściwego rozwiązania przydzielonych zadań.Matematycy dla Niepodległej Każdy zespół rozwiązał pięć tematycznych ćwiczeń, których wyniki odsłaniały litery z końcowego hasła umieszczonego na tablicy. Po rozwiązaniu wszystkich stu zadań, uczestnikom ukazała się kluczowa złota myśl wypowiedziana niegdyś przez Józefa Piłsudskiego - „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Uczestnicy projektu byli świetnie przygotowani. Wykazali się dużym zaangażowaniem i wytrwałością w wykonaniu powierzonego zadania, a efekt finalny sprawił wszystkim wiele radości.

Joanna Graczyk,
Katarzyna Stachurska,
Katarzyna Szadkowska

Poprawiony: środa, 14 listopada 2018 19:41
 
11.11.1918 r. – 11.11.2018 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
wtorek, 13 listopada 2018 16:24
Skalowanie czcionki:

To dla Ciebie Polsko! [GALERIA]

Św. Jan Paweł II powiedział kiedyś: Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej. Słowa te w wymowny sposób wpisują się w rangę okrągłego jubileuszu odzyskania przez nasz kraj suwerenności.

To dla Ciebie Polsko11 listopada 2018 r., dyrekcja, grupa nauczycieli, zuchy oraz poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego wTo dla Ciebie Polsko Golinie wzięli udział w gminnych obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Eucharystię w intencji Ojczyzny odprawił proboszcz - ks. dziekan Andrzej Urbański.

Po nabożeństwie uczestnicy jubileuszu przeszli na pl. Kazimierza Wielkiego, by pod pomnikiem „Tym, co za Polskę życie oddali” zaśpiewać hymn narodowy i złożyć wiązanki kwiatów. W imieniu społeczności Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie gest ten uczynili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z dyrektor Ewą Kutnik. 7. GromadaTo dla Ciebie Polsko Zuchowa „Odważne Gumisie” zapaliła natomiast światełko pamięci.

To dla Ciebie PolskoZwieńczeniem świątecznych obchodów był okolicznościowy program artystyczny „Śpiewająco dla Niepodległej” w miejscowym domu kultury, podczas którego swoje zdolności zaprezentowali także uczniowie z golińskiego „Julka”.

Tym sposobem 100. rocznica odzyskania przez Polskę pełnej wolności przeszła do historii.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości na stronie: www.youtube.com.

Przemysław Ciesielski
publ. filmu: Wiktor Gołuszko - VIc

Poprawiony: środa, 14 listopada 2018 19:40
 
GODZINA 11:11, CZYLI… PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
sobota, 10 listopada 2018 14:57
Skalowanie czcionki:

… bicie rekordu czas zacząć [MINIGALERIA]

HymnWspólne zaśpiewanie czterozwrotkowego hymnu narodowego przez uczniów oraz nauczycieli przedszkoli, szkół w kraju i za granicą to najważniejszy cel akcji „Rekord dla Niepodległej”, która został zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji.

Swoją odsłonę miała ona 9 listopada 2018 r. Jej początek wyznaczyła bardzo wymowna i symboliczna godzina 11:11.Hymn

W gronie ponad 24 tys. placówek oświatowych, które zgłosiły swój akces uczestnictwa w projekcie, była także Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie.

Nasz lokalny, patriotyczny happening koordynowany przez: Małgorzatę Iwińską, Agnieszkę Pakułę, Justynę Szczot we współpracy z: Robertem Iwińskim, HymnHubertem Kulczakiem, Kamilem Strajchem odbył się w miejscowej hali widowiskowo-sportowej. Tam właśnie z ust społeczności golińskiego „Julka” wybrzmiał donośnie i z dumą „Mazurek Dąbrowskiego”.

Ten niekonwencjonalny sposób uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był krótką, ale za to bardzo treściwą w swoim przesłaniu lekcją patriotyzmu.

Przemysław Ciesielski
fot. Kamil Strajch

Poprawiony: niedziela, 11 listopada 2018 13:51
 
SU PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
czwartek, 22 listopada 2018 23:09
Skalowanie czcionki:

Dzień Zainteresowań

Uczniowie w strojachNowo wybrani członkowie Samorządu Uczniowskiego zainicjowali swoją pierwszą wspólną akcję - Dzień Zainteresowań. 8 listopada każdy uczeń mógł przyjść przebrany tak, aby pokazać innym, co najbardziej go interesuje. Efekty tego przedsięwzięcia przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Na korytarzach naszej szkoły można było spotkać fascynatów muzyki, tańca, gier, czytelnictwa, wszelkich sportów i wielu innych pasji. Podczas długiej przerwy wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia na placu apelowym. Organizacją Dnia Zainteresowań zajęła się młodsza sekcja samorządu: Oliwia Bełza, Agata Suta, Natalia Kończyńska, Sebastian Marciniak, Daniel Walczak oraz Joanna Szudrowicz pod opieką pani Eweliny Piaskowskiej. Mamy nadzieję na kolejne ciekawe działania inicjowane przez młodych samorządowców.

Uczniowie w strojachUczniowie w strojachUczniowie w strojach

Ewelina Piaskowska

Poprawiony: czwartek, 22 listopada 2018 23:18
 
Dla Niepodległej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
sobota, 10 listopada 2018 12:02
Skalowanie czcionki:

Bieg Niepodległości [GALERIA]

BiegUczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie 7 listopada 2018 r. wzięli udział w biegu, upamiętniającym 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysłodawcami wyjątkowego wydarzenia byli nauczyciele wychowania fizycznego: Liliana Czajkowska, Hubert Kulczak, Piotr Jabłoński, Robert Iwiński i Tomasz Borowski.

BiegWyznaczony dystans, którego trasa wiodła ulicami Goliny, pokonali uczniowie klas I - IV oraz klas V - VIII i III gimnazjalnych wraz z wychowawcami. Chcąc podkreślić znaczenie patriotycznego święta, zawodnicy założyli przy tej okazji ubrania w barwach biało - czerwonych, a w rękach trzymali polskie flagi.

Bieg, nad bezpieczeństwem którego czuwali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Golinie i funkcjonariusze Straży Miejskiej, wyzwolił w jego uczestnikach wiele pozytywnych emocji. Pozwolił w atrakcyjny sposób odwołać się do wydarzeń z 11 listopada 1918 r.

***

Serdecznie dziękujemy Funkcjonariuszom Straży Miejskiej i Druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Golinie za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników biegu niepodległościowego.

Nauczyciele wychowania fizycznego

Poprawiony: niedziela, 11 listopada 2018 13:47
 
Doradztwo zawodowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez K. Szadkowska   
piątek, 09 listopada 2018 20:39
Skalowanie czcionki:

Przygotowujemy młodzież do wyboru przyszłej szkoły i zawodu

WarsztatyCo roku, w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, organizujemy dla najstarszych uczniów naszej szkoły spotkania z przedstawicielami Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Koninie. Chcemy, aby młodzież poznała swoje predyspozycje i świadomie potrafiła podjąć decyzję, jaka szkołę i zawód w przyszłości wybierze. Pomagają w tym doradcy zawodowi: p. Robert Mijalski i p. Aneta Karmowska, którzy przeprowadzają z uczniami warsztaty.

WarsztatyPod koniec października i na początku listopada uczniowie klas VIII i III (etap gimnazjalny) mieli możliwość skorzystania z ich pomocy i dowiedzenia się, jak właściwie dokonać wyboru przyszłej kariery zawodowej. Każdy uczeń pozyskał również informacje, jakie są aktualne trendy na rynku pracy i które zawody są bardziej lub mniej poszukiwane. Warsztaty

W przyszłości planowane są także bezpłatne indywidualne porady dla chętnych uczniów (marzec 2019) oraz spotkanie ww. specjalistów z rodzicami uczniów klas VIII i III(etap gimnazjalny) w II semestrze roku szkolnego.

Koordynator działań
Agata Wojdyńska-pedagog szkolny

Poprawiony: wtorek, 13 listopada 2018 20:42
 
MŁODZI PROGRAMIŚCI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
piątek, 09 listopada 2018 11:17
Skalowanie czcionki:

Kodowali dla Niepodległej [MINIGALERIA]

KodowanieSposobów na uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było wiele. Uroczyste: apele, marsze, nabożeństwa, kwiatyKodowanie składane pod pomnikami, to tylko niektóre z nich.

Jedną z bądź, co bądź bardzo oryginalnych form oddania czci tym, co walczyli o wolność naszej Ojczyzny były… patriotyczne zajęcia z kodowania przeprowadzone w Szkole Podstawowej im . Juliusza Słowackiego w Golinie przez Kornelię Topor-Pustelnik.

KodowanieByły to nader trudne w swojej tematyce lekcje, wymagające koncentracji uwagi, rozwijające przy okazji kompetencje matematyczne, aKodowanie jednocześnie wpisujące się w świętowanie obchodów, tak ważnego dla naszego kraju jubileuszu.Wzięli w nich udział uczniowie z klas I-IV. Ich zadanie polegało na rozkodowaniu skomplikowanego szyfru umieszczonego w zakodowanych arkuszach, które wcześniej zostały opracowane przez drugoklasistów pod kierunkiem Kornelii Topor-Pustelnik na zajęciach z programowania. Wspomniane ćwiczenia sprawiły dzieciom wiele radości, zwłaszcza w momencie, gdy przed ich oczyma ukazało się… godło Polski - efekt ich pracy końcowej.

Cieszy fakt, że ta tak wyjątkowa rocznica w historii naszej Ojczyzny zainspirowała uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie do podejmowania działań, które w tak nietuzinkowy sposób propagują idee patriotyzmu.

Kodowanie Kodowanie


Kornelia Topor-Pustelnik

Poprawiony: piątek, 09 listopada 2018 19:35
 
WARSZTATY PLASTYCZNE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
środa, 07 listopada 2018 15:50
Skalowanie czcionki:

Wiwat wolna Polska!

Warsztaty plastycznePo 123 latach zaborów nasza Ojczyzna nareszcie stała się wolna.

Warsztaty plastyczneW związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, 7 listopada 2018 r. w miejscowym domu kultury odbyły się okolicznościowe zajęcia historyczno-plastyczne. Na początku ich uczestnicy - uczniowie z klasy VIc ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie wysłuchali krótkiej, rzeczowej pogadanki swojego nauczyciela - Przemysława Ciesielskiego. Dotyczyła ona najważniejszych wydarzeń z historii Polski ukazujących walkę naszych rodaków o Ojczyznę ze szczególnym uwzględnieniem I dekady XX w.

Później wzięli udział w warsztatach plastycznych poprowadzonych przez instruktor Edytę Jachnik. W czasie ich trwania uczniowie wykonali biało-czerwone flagi i kotyliony, które z dumą zaprezentowali na koniec zajęć przed pomnikiem „Tym, co za Polskę życie oddali”, pod okolicznościowym muralem i tablicą informacyjną „Niepodległa”.

Warsztaty plastyczne Warsztaty plastyczne Warsztaty plastyczne Warsztaty plastyczne


Przemysław Ciesielski

Poprawiony: niedziela, 11 listopada 2018 13:51
 
«« start  poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  nast.  koniec »»

Strona 8 z 148
© SP Golina 2007-2018 | Administrator | Polityka prywatności

Strona Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie używa cookies w celach statystycznych. Więcej informacji o stosowanych plikach COOKIES: Polityka prywatności.

Zapoznałem się z polityką prywatności i akceptuję COOKIES z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information