sobota, 19 stycznia 2019
Jednostka publiczna RP
godlo_polski.svg.png
Odnośnik do BIP
Menu główne
Start
Kontakt
O szkole
Wydarzenia
Konkursy
Dla uczniów
Dla rodziców
Dla nauczycieli
Nasi specjaliści
Samorząd Uczniowski
Wydarzenia sportowe
Rada rodziców
Świetlica
Galeria (2007-2011)
Galeria (2011-2018)
Odnośniki
LogowaniePoczta
e-Dziennik
Archiwum
Polecamy
Polecamy
Nasza szkoła
Projekt IPN
Projekt
Projekt
Projekt
Szkoła dziedzictwa
Projekt IPN
Chrzest 966
Realizujemy projekt
Ocalić od zapomnienia...
Ważna Inauguracja
Promujemy zdrowie
Uczciliśmy Patrona
Zakończony projekt
Zakończony projekt
Nasz pomysł na...
Rok Mistrza
Twórczość uczniowska
Nasze Zuchy
Nakarm głodne dzieci!
Zostań Sieciakiem!
Współpracujemy!
Sponsorzy
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 122 gości 
Statystyki

Wizyt razem:501716
Wizyty dzisiaj:63
Wizyty wczoraj:274
Przeglądarki
12%Google Chrome 41.0.2272.96
11%Google Chrome 70.0.3538.80
11%Google Chrome 70.0.3538.110
6%Google Chrome 71.0.3578.98
6%Google Chrome 71.0.3578.99
5%FireFox 63.0
4%Google Chrome 70.0.3538.102
3%FireFox 64.0
3%Google Chrome 69.0.3497.100
2%Google Chrome 59.0.3071.125
Kraje
Poland flag 75%Poland (27844)
Unknown flag 19%Unknown (6909)
Germany flag 3%Germany (1217)
France flag <1%France (162)
Ireland flag <1%Ireland (110)
O Tobie
Unknown Unknown
Unknown Unknown
Unknown Bot Unknown Bot
Twój IP: 18.205.246.238
Wydarzenia
Metoda projektów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
niedziela, 02 maja 2010 19:34
Skalowanie czcionki:

Projekt z cyklu: „Matematyka to nie horror” [GALERIA]

Projekt matematyczny28 kwietnia 2010 roku odbyło się podsumowanie projektu: „Graniastosłupy i ostrosłupy wokół nas”. Realizowany był on w ramach koła matematycznego w klasie VI c. Dwa miesiące wcześniej, uczniowie zostali podzieleni na grupy i otrzymali od nauczyciela „Instrukcję”. Zapoznali się z celami projektu, formą pracy. Dowiedzieli się, jakie środki  mogą wykorzystać i skąd wziąć informację. W trakcie przygotowań uczniowie mogli korzystać z konsultacji z nauczycielem. Uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie projekty dotyczące graniastosłupów, ostrosłupów . Przekazywaną wiedzę ilustrowali wykonanymi przez siebie rysunkami, plakatami, modelami brył. Bardzo ciekawie wypadły również prezentacje w Power Poincie. Oceniane było: poprawność matematyczna, staranność i estetyka pracy, zaangażowanie wszystkich członków grupy.

Cele projektu zostały zrealizowane i wszystkie grupy oceniono bardzo wysoko.

Stefania Jóźwiak

 

Poprawiony: niedziela, 02 maja 2010 20:22
 
PROJEKT: "ZNANI I WYBITNI POLACY" CZ. I PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
sobota, 01 maja 2010 15:39
Skalowanie czcionki:

I ja mogę zostać krasnoludkiem [GALERIA]

Dzieci z Radoliny21 maja odbędzie się nadanie imienia Marii Konopnickiej Szkole Podstawowej w Radolinie, uroczystość będzie połączona z obchodami 50 - lecia istnienia placówki. Z tej okazji Karolina Kasprzak - opiekująca się Punktem Bibliotecznym w Radolinie, działającym pod egidą Biblioteki Publicznej w Golinie - postanowiła zorganizować uczniom zajęcia literacko - plastyczno - muzyczne, które przybliżałyby postać i drogę twórczą pozytywistycznej pisarki. O współprowadzenie lekcji poproszono Przemysława Ciesielskiego, polonistę ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, który od dłuższego czasu wytrwale wspiera książnicę podczas akcji promujących czytelnictwo wśród dzieci.

Po powitaniu uczniowie z klas 0 i III wysłuchali piosenki „My jesteśmy krasnoludki” zespołu „Fasolki’, po czym stworzyli wizerunek przeciętnego skrzata, opisując wygląd tej baśniowej postaci, a także wymieniając jej cechy charakteru oraz atrybuty (burza mózgów). Następnie Przemysław Ciesielski z prawdziwie aktorskim talentem i polotem wyrecytował wiersz „Krasnoludki” Marii Konopnickiej, dzieci trafnie odgadły, kto jest autorką utworu, sprowokowane pytaniami poprawnie go zinterpretowały. Na zakończenie tej części zajęć bibliotekarka zaprezentowała dzieciom sylwetkę przyszłej patronki szkoły.

Kolejnym etapem był konkurs pt. „I ja mogę zostać krasnoludkiem”. Maluchy głośno, a przy tym radośnie zaśpiewały, dodatkowo z niezwykłą gracją zatańczyły do utworu „My jesteśmy krasnoludki”. Wszyscy zaprezentowali się znakomicie, więc zostali przyjęci w poczet skrzatów, otrzymując odznakę im. Koszałka – Opałka.

Pamiętając o tym, że największą radość przynosi własnoręczna praca, bibliotekarka poprosiła o wykonanie przestrzennej postaci krasnoludka z plasteliny, uczniowie podzielili się na grupy z zapałem przystępując do dzieła. Skrzaty „zamieszkały” w sali lekcyjnej klasy 0.

Spotkanie poświęcone Marii Konopnickiej było pierwszym w ramach projektu Znani i wybitni Polacy koordynowanego przez Karolinę Kasprzak oraz Przemysława Ciesielskiego. Następna lekcja biblioteczna z tego cyklu już wkrótce.

Karolina Kasprzak (BP w Golinie)

Poprawiony: poniedziałek, 03 maja 2010 13:34
 
Kolejna edycja konkursu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
niedziela, 02 maja 2010 20:20
Skalowanie czcionki:

Eliminacje szkolne

23 kwietnia 2010 roku o godzinie 13:30 odbył się wewnątrzszkolny etap II Gminnego Konkursu Matematycznego czytania ze zrozumieniem.

W tym roku tekst przewodni dotyczył obchodów Dnia Ziemi. W zawodach wzięło udział 78 uczniów naszej szkoły z klas IV, V, VI. Do etapu gminnego zakwalifikowały się cztery osoby z klas  czwartych, dwie osoby z piątych i dwie z szóstych.

Konkurs zorganizowali: Stefania Jóźwiak, Katarzyna Szadkowska, Mariusz Witkowski. Życzymy sukcesów w II etapie.

Stefania Jóźwiak

 

Poprawiony: środa, 23 czerwca 2010 20:21
 
Projekt: Poezja na cztery pory roku cz. III PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
niedziela, 25 kwietnia 2010 20:56
Skalowanie czcionki:

Powiew wiosny w poezji i muzyce

Poezja na cztery pory roku cz. 3Każdy z nas z utęsknieniem czekał na koniec zimy - czasu przygnębiającej chandry i smutku. Wraz z 21 marca przywitaliśmy kalendarzową wiosnę, podczas trwania której wszystko budzi się do życia.

Powiew wspomnianej pory roku można dostrzec także w wielu wierszach oraz muzyce.

25 kwietnia w miejscowej sali OSP odbyło się trzecie spotkanie z cyklu Poezja na cztery pory roku. Wtedy to Dyrektor Domu Kultury w Golinie Lucyna Lenard-Woźniak, Grupa Żerków i Przemysław Ciesielski - polonista ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego „wspólnymi siłami” przygotowali wieczornicę Wiosna, ach to ty !, która składała się z dwóch powiązanych z sobą części.

Pierwszą stanowiły utwory m.in.: Leopolda Staffa, Juliusza Słowackiego, Władysława Broniewskiego. Umiejętnie przeczytały je uczennice z golińskiej podstawówki: Martyna Molenda, Kamila Mazurczak, Daria Świątek, Dominika Gruszka, Olga Kubalińska oraz Martyna Krzyżaniak.

Druga część spotkania należała do poezji śpiewanej. Wtedy właśnie swój kunszt artystyczny zaprezentował rosyjski muzyk Zhenia Urlich.

Kolejna odsłona „Poezji na cztery pory roku” tym razem z wiosną w tle, spotkała się z wielkim uznaniem publiczności, która w podzięce za występy nagrodziła młodych artystów gromkim aplauzem.

Przemysław Ciesielski

Poprawiony: sobota, 01 maja 2010 22:49
 
Dbamy o naszą planetę PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
poniedziałek, 26 kwietnia 2010 00:29
Skalowanie czcionki:

Obchody Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej w Golinie [GALERIA]

Rzeźby22 kwietnia to data, która kojarzy się ze świętem „życia i piękna Ziemi. Każdego roku obchodzony jest w tym dniu Międzynarodowy Dzień Ziemi, który stał się również tradycją w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. W roku jubileuszowym 2010 świętujemy 40. lecie obchodów Dnia Ziemi na świecie oraz 20. lecie w Polsce pod hasłem RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS. W naszej szkole zaangażowani byli wszyscy uczniowie w różnych konkursach oraz zadaniach przygotowanych przez panią Agnieszkę Sołtysiak. Różnorodność ekologiczną mogliśmy przedstawić w konkursie na rzeźbę wykonaną z odpadów. Najciekawsze prace zostały wyróżnione i nagrodzone, przy czym pierwsze miejsce zdobyła klasa II a, drugie miejsce - klasa IIc, miejsce trzecie – klasa IIIa.

PlakatyKolejnym zadaniem było wykonanie plakatu promującego poszczególne Parki Narodowe Polski. Uczennice klasy II a: Martyna Bugaj, Zuzia Łyskawa, Julia Łyskawa zdobyły miejsce I. Dagmara Kobojek, Karolina Franikowska, Wiktoria Szymczak z IV a zdobyły II miejsce, natomiast miejsce trzecie zajął Adam Matlewski z VB. Wyróżnienia otrzymały Magdalena Stolarek, Marta Łuczak, Klaudia Wicińska, Patrycja Janicka, Karolina Żmijewska, Natalia Ligocka – klasa IVa.

Sadzenie drzewekW czasie przygotowań do obchodów Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej w Golinie uczniowie poszczególnych klas wzbogacali również swoje sale lekcyjne w nową roślinność oraz szczególnie zadbali o dotychczas posiadaną. Sala 1.18, której opiekunami są pani Danuta Wysokowska oraz pani Arleta Skibińska, została wybrana na najbardziej zieloną klasę w szkole.

Kolejny rok przeprowadziliśmy akcję „Drzewko dla szkoły”, dzięki której posadziliśmy na terenie szkoły wiele nowych iglastych drzew.

Justyna Szczot

 

Poprawiony: sobota, 01 maja 2010 15:35
 
Szkoła Podstawowa w Golinie w ogólnopolskim projekcie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
czwartek, 06 maja 2010 21:06
Skalowanie czcionki:

Moja Mała Solidarność

Czwartoklasiści - uczestnicy projektu Moja Mała SolidarnośćEuropejskie Centrum Solidarności, chcąc przypomnieć najmłodszym Polakom historyczne dokonania Solidarności oraz promować jej piękne ideały, przygotowało dla uczniów szkół podstawowych projekt zatytułowany „Moja Mała Solidarność”, czyniąc jego patronem Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Inicjatywę Centrum podjęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, przygotowując pod kierunkiem swoich nauczycieli polonistów prace wierszowane i pisane prozą na temat „Czym jest dla mnie Solidarność?”, które na konkurs przesłała nauczycielka Aleksandra Gołdych, czuwająca nad całością projektu. Najciekawsze prace uczniowskie wybierze komisja pod kierunkiem Małgorzaty Musierowicz, a jedna z nich zostanie odczytana 31 sierpnia 2010 r. w Stoczni Gdańskiej w czasie widowiska poświęconego obchodom 30 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności. Oczywiście według naszych szkolnych kryteriów za najlepsze uznano wypowiedzi autorstwa: Filipa Chwacińskiego, Sandry Piotrowskiej, Aleksandra Perschke, Sebastiana Szumińskiego, Bartosza Sędziaka, Sandry Oliwy, Nikoli Kopeć i Weroniki Walczak. A może któraś z nich zyska też uznanie w oczach organizatora.

Koordynator projektu – Aleksandra Gołdych

 
Konkurs matematyczny klas II PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
niedziela, 09 maja 2010 16:51
Skalowanie czcionki:

Golińskie umysły ścisłe [GALERIA]

Uczestnicy konkursu i jego organizatorkiW kwietniu Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie umożliwiła uczniom klas II wzięcie udziału w konkursie matematycznym pt. „Myślę i liczę”. Organizatorkami tego przedsięwzięcia były: Małgorzata Iwińska, Kornelia Topor – Pustelnik oraz Iwona Kasprzak.

W szkolnej rywalizacji udział wzięli następujący uczniowie: Kewin Zaworski, Daniel Lewiński, Martyna Banaszak, Krystian Bobrowski, Sandra Żerkowska, Oliwia Sędziak, Agata Sieczkowska, Dominik Lewandowski, Miłosz Łukasiewicz. Wszystkie dzieci dzielnie „walczyły” z królową nauk. Nie straszne im były zadania o różnym stopniu trudności.

Jak w każdym konkursie także i tutaj wyłoniono najlepszych. Przyznane zostały: I miejsceMartyna Banaszak (II a), II ex aequoAgata Sieczkowska (II c), Miłosz Łukasiewicz (II c), IIIKrystian Bobrowski (II b). Konkurs matematyczny „Myślę i liczę” był doskonałym pomysłem na pozyskanie nowych matematycznych geniuszów, którzy potrafią dobrze wykonywać obliczenia liczbowe, dostrzegają i umiejętnie stosują poznane prawidłowości oraz wykazują się umiejętnością logicznego myślenia.

Małgorzata Iwińska
Aleksandra Bukowska
Przemysław Ciesielski

 

 
Ogólnopolskie Konkursy "Życie bajką jest" i "Białogłowy i rycerze" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
czwartek, 06 maja 2010 21:27
Skalowanie czcionki:

Wystawa w Zamku Biskupów Warmińskich [GALERIA]

M. Banaszak z opiekunką - Haliną Nowicką Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie wykazała się kolejną interesującą inicjatywą, tym razem uczestnicząc w dwóch konkursach zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Akcję przeznaczoną dla uczniów klas I – VI przeprowadziły nauczycielki – Aleksandra Gołdych i Halina Nowicka. Hasło „Życie bajką jest” towarzyszyło XIV Ogólnopolskiemu Konkursowi im. Ireny Kwinto, w którym dzieci pisały bajki i ilustrowały jedną z baśni tej wybitnej pisarki pt. „Skąd się wzięło Jezioro Wielochowskie na Warmii”. W tej części na szczególne wyróżnienie zasłużyli ci uczestnicy, którzy przygotowali nie tylko prace plastyczne, ale i literackie: Filip Chwaciński, Wiktoria Słowińska, Igor Szymański, Radosław Mazurczak, Sandra Piotrowska, Bartosz Sędziak, Aleksander Perschke.

Martyna Banaszak z opiekunką - Małgorzatą IwińskąNatomiast tematem przewodnim IV Konkursu Plastycznego  na plakat przypadających w drugiej połowie czerwca 2010 r. IV Światowych Dni Bajki były „Białogłowy i rycerze”. Temat konkursu powiązano z obchodami 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Na wystawę pokonkursową prezentowaną w Zamku Biskupów Warmińskich oraz  w „Galerii w oknie” przy Młodzieżowym Domu Kultury im. Ireny Kwinto w Lidzbarku Warmińskim jury zakwalifikowało pracę Martyny Banaszak, uczennicy klasy integracyjnej, prowadzonej przez Halinę Nowicką i Małgorzatę Iwińską. Oczekujemy, że sukces odniesiony przez Martynę zachęci w przyszłości również innych uczniów do podobnej pracy twórczej, która przecież rozwija wyobraźnię, pobudza fantazję i niepostrzeżenie przenosi w niesamowity świat baśni i legend.

Aleksandra Gołdych

Poprawiony: czwartek, 06 maja 2010 22:18
 
Golina pamięta PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
niedziela, 25 kwietnia 2010 17:46
Skalowanie czcionki:

Wieczór pełen wzruszeń [GALERIA]

Wieczorek poezjiDnia 21 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie odbył się Wieczór Poezji poświęcony Michałowi Kobylińskiemu oraz wszystkim ofiarom Zbrodni Katyńskiej w 70. rocznicę wydarzeń. Uczniowie pragnęli upamiętnić nie tylko ofiary mordu NKWD, pamiętali także o ostatnich wydarzeniach, jakie wstrząsnęły naszym narodem. Spotkanie rozpoczęło się chwilą ciszy, by uczcić śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię oraz pozostałą część załogi samolotu - elity państwa polskiego.

Goście lokalnej społeczności, emerytowani nauczyciele, rodzice uczniów oraz rodzina Kobylińskich doznali wielu chwil wzruszenia słuchając słowa poetyckiego i śpiewanego ukazującego grozę roku 1940. "List katyński" w wykonaniu chóru szkolnego pod opieką pani Moniki Łasińskiej wywołał dreszcz emocji. Pragnąc przybliżyć postać Michała Kobylińskiego zgromadzonym przedstawiono prezentację multimedialną przygotowaną przez panią Paulinę Kubsik i pana Mariusza Witkowskiego. Dzięki niej goście mogli lepiej poznać kierownika naszej placówki, zobaczyć zdjęcia rodzinne i dokumenty. W ten sposób pan Kobyliński stał się bliższy każdemu z nas. Pani Maryla Stolarek - przedstawiciel rodziny Kobylińskich podziękowała za wspaniałe chwile, pogratulowała utalentowanej młodzieży i ambitnych nauczycieli. Wręczyła na ręce pani dyrektor Jolanty Kruckiej książkę o Turku, miejscu jej zamieszkania, do którego zapraszała serdecznie. Pani dyrektor Jolanta Krucka i koordynator projektu "Katyń ... Ocalić od zapomnienia" pani Paulina Kubsik wręczyły rodzinie Kobylińskich wielkie zdjęcie tablicy Michała Kobylińskiego znajdującej się w Katyniu oraz płytę z prezentacją multimedialną. Głos zabrała także pani Halina Sznycer będąca pod wielkim wrażeniem występu naszych uczniów. Na koniec, by przywołać wspomnień czar, goście otrzymali z rąk młodszych koleżanek: Klaudii Wicińskiej, Weroniki Gulczyńskiej, Natalii Ligockiej, Marty Łuczak i Karoliny Żmijewskiej pamiątkowe foldery przygotowane przez panią Kubsik i pana Witkowskiego. Atmosferę wieczoru osiągnęliśmy dzięki niezwykłej dekoracji i wystawie pani Żanety Wilant, pani Agnieszki Sołtysiak i pani Justyny Szczot. Goście swoje wrażenia mogli zapisać na kartach pięknej księgi pamiątkowej wykonanej przez panią Magdalenę Mielcarek-Mirek.

Wieczór Poezji uczcił pamięć pomordowanych strzałem w tył głowy oraz ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Ujawnił też talent prowadzących Martyny Molendy i Adama Matlewskiego oraz recytatorów przygotowanych pod okiem i według autorskiego scenariusza pani Kubsik. Byli nimi: Krystian Nowak (VIb), Nikola Szygenda (VIc), Julia Ignaczak (VIc), Sandra Oliwa (VIa), Jakub Liczbiński (VIb), Nikola Kopeć (VIc), Agnieszka Kucharska (VIc) i Piotr Sobczak (Vd), który także zagrał na syntezatorze. W skład chóru weszły: Klaudia Krzemińska (VIa), Martyna Krzyżaniak (VIa), Patrycja Dębowa (VIb), Dominika Cybulska (VIb), Paulina Kirowska (VIb), Sylwia Hyża (VIb), Sara Bodzianowska (VIc), Oliwia Lewandowska (Vc).

W tym szczególnym wieczorze towarzyszyli nam przedstawiciele mediów, regionalnej prasy i telewizji, którzy upamiętnili spotkanie oraz przeprowadzili wywiady wśród organizatorów i występujących.

Paulina Kubsik

 

Poprawiony: wtorek, 27 kwietnia 2010 21:33
 
Apel w szkole PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
niedziela, 25 kwietnia 2010 18:03
Skalowanie czcionki:

Taki jeden kwietniowy dzień [GALERIA]

Apel w szkole Wielu sławnych ludzi zapisało się w chlubny sposób w pamięci potomnych. Dla utrwalenia działalności, a w wielu przypadkach nietuzinkowego życia, ich nazwiskiem honoruje się zakłady pracy, ale przede wszystkim placówki oświatowe. Spośród wielu sławnych poetów doby romantyzmu między innymi Juliusz Słowacki był jednym z tych, który w swoich utworach dawał upust emocjom i przeżyciom dotyczącym różnych aspektów ludzkiej egzystencji.

Właśnie ze wspomnianą wyżej postacią związana jest od ponad 35 lat Szkoła Podstawowa w Golinie. 20 kwietnia Przemysław Ciesielski z nauczycielami: Agnieszką Ciesielską, Moniką Łasińską, Żanetą Wilant, Eweliną Szubińską, Iwoną Różańską, Piotrem Jabłońskim oraz uczniami: Martyną Molendą, Dominiką Gruszką, Darią Światek, Martyną Krzyżaniak, Kamilą Mazurczak, Olgą Kubalińską, Michałem Jóźwiakiem, Adamem Matlewskim przygotowali okolicznościową akademię poświęconą patronowi placówki. W czasie trwania apelu społeczność szkolna mogła wysłuchać recytacji najbardziej znanych utworów wieszcza, których dopełnieniem były nastrojowe piosenki wykonane przez dziewczynki ze szkolnego chóru.

Przemysław Ciesielski

Zobacz fragmenty apelu:

Poprawiony: sobota, 01 maja 2010 22:52
Więcej…
 
Zwieńczyli projekt PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
piątek, 23 kwietnia 2010 19:05
Skalowanie czcionki:

To było wydarzenie! [GALERIA]

Odsłonięcie obeliskuOkrągłe rocznice skłaniają do zadumy. Dyrekcję, nauczycieli i społeczność uczniowską Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie 70. rocznica wydarzeń w Katyniu skłoniła także do podjęcia działań zakrojonych na szeroką skalę.

Przystępując we wrześniu do ogólnopolskiej akcji „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, nad którą honorowy patronat objął śp. Prezydent RP Lech Kaczyński, opracowaliśmy dostępną w archiwum naszej placówki dokumentację: „Szukaliśmy daleko, a okazało się, że śpimy na diamentach”. Dotarliśmy do świadectw sygnowanych podpisem kierownika Kobylińskiego. Przeprowadziliśmy wywiady wśród seniorów lokalnej społeczności. Przygotowaliśmy do sprzedaży cegiełki zbierając fundusze na ten szczytny cel. Emocje sięgnęły zenitu, gdy udało nam się skontaktować z rodziną Kobylińskich mieszkającą nie tylko w naszym regionie, ale także w różnych zakątkach świata (Australii, Stanach Zjednoczonych). Bazując na opracowanych informacjach podjęliśmy się wielu zdań: przeprowadziliśmy lekcje wychowawcze związane z tematyką Zbrodni KatyńskiejMichała Kobylińskiego, wykonaliśmy gazetki w salach, zorganizowaliśmy wystawy, przeprowadziliśmy liczne konkursy, odbył się Wieczór Poezji, publikowano także informacje w prasie.

Pragnąc dać trwały wyraz naszej pamięci posadziliśmy dąb, a dnia 15 kwietnia został odsłonięty i poświęcony obelisk Michała Kobylińskiego oraz wszystkich Ofiar Katyńskich. Całą uroczystość  poprzedziła Msza Święta odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej przez wikariusza biskupiego ks. prałata Wojciecha Kochańskiego,   kawnickiego proboszcza ks. Zygmunta Grochowiaka oraz golińskiego wikariusza ks. Henryka Tomczyka. We mszy udział wzięły sztandary wojskowe, kombatanckie, strażackie i szkolne. Po modlitwie nastąpił przemarsz na plac szkolny. Całość rozpoczęło odegranie hymnu narodowego. Gości powitał burmistrz Tadeusz Nowicki. Po jego przemówieniu poświęconemu nie tylko zbrodni katyńskiej i kierownikowi Szkoły Podstawowej w Golinie, ale  i ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, których zebrani uczcili chwilą ciszy,  głos zabrała pani Maryla Kobylińska - Stolarek. Dla niej zamordowany w Katyniu Michał Kobyliński był stryjecznym dziadkiem. Odsłonięcia obelisku dokonali burmistrz Tadeusz Nowicki, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie Jolanta Krucka oraz przedstawiciel rodziny Kobylińskich. Po nim uczniowie golińskiej "podstawówki" zaprezentowali swe umiejętności recytatorskie i wokalne przepięknym utworem "List Katyński". Po wystąpieniu Agnieszki Kucharskiej, Adama Matlewskiego oraz szkolnego chóru przedstawiciel 33. Bazy Lotniczej z Powidza, która uświetniła uroczystość, kapitan Sebastian Ottemburger odczytał Apel Pamięci. Dopełniając doniosłości tego wydarzenia zebrani byli świadkami salwy honorowej. Następnie delegacje złożyły kwiaty. Rangę uroczystości podniosła także obecność Młodzieżowej Orkiestry Dętej ZSGE im. S. Staszica z Konina, Grupa Rekonstrukcji Historycznej II Liceum im. K. K. Baczyńskiego z Konina. Burmistrz Goliny oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie zaprosili parlamentarzystów m.in. Tadeusza Tomaszewskiego, znamienitych gości, w tym majora Marka Kosickiego, majora Zbigniewa Nizgorskiego, podpułkownika Piotra Krajewskiego, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich panią Barbarę Kaszubę, Przewodniczącego Rady Miasta Konina pana Wiesława Steinke, Radnych Powiatu Konińskiego pana Zenona Paszka i pana Antoniego Kulczaka, dyrektor PSSE panią Jolantę Walkusz, wójtów i sołtysów, radnych Gminy Golina, prezesów gminnych jednostek OSP, dyrektorów szkół, kierowników ZEAS i ZGKiM, Domu Kultury i Biblioteki w Golinie. Niezwykle wymowna była obecność rodziny Michała Kobylińskiego z Turku, Rychwała i Katowic. Senior rodu, Jan Kobyliński pamięta swego wuja i ze łzą w oku przywołuje wspomnienia. W uroczystości brali udział kombatanci wojenni, uczniowie, nauczyciele oraz społeczność lokalną. Imponujący wkład, jaki włożyła nasza placówka w organizację tego jakże wymownego przedsięwzięcia, dostrzegł Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, obejmując patronat honorowy nad uroczystością. W związku z tragicznymi wydarzeniami pod Smoleńskiem nie mógł osobiście uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu, ale reprezentowali go Jacek Ignaczak i Wioletta Cieślak. Osoby, które nie mogły przybyć pamiętały o naszym zaproszeniu i wystosowały list. Otrzymaliśmy pismo z Biura Poselskiego Platformy Obywatelskiej Tomasza Piotra Nowaka oraz od pani Krystyny Pośledniej z upoważnienia Marszałka Województwa Marka Woźniaka oraz Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego pana Andrzeja Grzeszczaka. Po uroczystości goście mogli podziwiać przepiękną wystawę upamiętniającą ofiary sprzed 70 lat, jak i te z 10 kwietnia 2010 r., przy tablicy której można było dostrzec palący się znicz oraz kwiaty. Wystawa była syntezą prac uczniowskich oraz autentycznych dokumentów zaprezentowanych w gablotach. Tę samą wystawę mogli przez następne dni zwiedzać goście z Zagórowa, uczniowie ze szkoły Podstawowej w Przyjmie oraz najmłodsi gości z przedszkola, którzy zostali wtajemniczeni w działania projektowe naszej placówki przez Paulinę Kubsik, przez co poznali lepiej Michała Kobylińskiego. Jego postać, jak i pana Litmana (którego dokumenty znalazły się w jednej z gablot) - ludzi związanych z Goliną, sprawiła, że zbrodnia katyńska nabrała innego wymiaru. Miłym akcentem dla gości był folder upamiętniający uroczystość odsłonięcia obelisku i postać Michała Kobylińskiego.

Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie włożyła wiele trudu  serca  przygotowanie tej doniosłej uroczystości, ale nie byłoby to możliwe dzięki życzliwości mieszkańców Goliny, którzy podzielili się wspomnieniami, użyczając dokumentów z rodzinnych zbiorów. W tym miejscu pragniemy podziękować p. Elżbiecie Ciesielskiej, p. Halinie Jóźwiak, p. Bolesławowi Majewskiemu,  p. Helenie Osowicz, p. Józefowi Walczyńskiemu. Jak do każdego tak dużego przedsięwzięcia potrzebne było wsparcie finansowe. Uzyskaliśmy je od panów Ryszarda Derka, Stanisława Durkiewicza, Jana Przybylskiego, Eugeniusza Przybyły, Marka Skoraszewskiego, Jerzego Wróblewskiego, pani Leokadii Szczepaniak, KWB Konin oraz GS Golina, za co serdecznie dziękujemy. Zaangażowanie nauczycieli w przygotowanie uroczystości dostrzegali goście wyrażając swój podziw. Słowa zachwytu płynące zewsząd to dowód na to, że po raz kolejny Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie udowodniła swój profesjonalizm.

Projekt "Katyń ... Ocalić od zapomnienia" został zrealizowany, co nie oznacza, że społeczność szkolna na tym poprzestanie. Nasze serca zostały otwarte na krzewienie patriotyzmu. Mieszkańcy Goliny przekazują nam informacje i materiały o członkach swoich rodzin zamordowanych przez NKWD. Z pewnością kolejne pokolenia dowiedzą się o poległych, by pamięć nie zaginęła.

Wielu inicjatyw podejmowała się Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Ale tak epokowego odkrycia, nieocenionego pod względem doniosłości, zasięgu i refleksyjności nad poszanowaniem życia drugiego człowieka, nie było i szybko nie będzie.Pragniemy wprowadzić w czyn jakże znamienne słowa: „Przebaczyć tak, zapomnieć nie”. Stawiając obelisk chcemy pokazać, że „Groby żołnierzy są najlepszymi kazaniami o pokoju”. W końcu „… tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy, pamięć nie dała się zabić...".

Koordynator projektu: Paulina Kubsik

 

Poprawiony: niedziela, 25 kwietnia 2010 17:41
 
«« start  poprz. 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140  nast.  koniec »»

Strona 131 z 147
© SP Golina 2007-2018 | Administrator | Polityka prywatności

Strona Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie używa cookies w celach statystycznych. Więcej informacji o stosowanych plikach COOKIES: Polityka prywatności.

Zapoznałem się z polityką prywatności i akceptuję COOKIES z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information