wtorek, 22 października 2019
Jednostka publiczna RP
godlo_polski.svg.png
Odnośnik do BIP
Menu główne
Start
Kontakt
O szkole
Wydarzenia
Konkursy
Dla uczniów
Dla rodziców
Dla nauczycieli
Nasi specjaliści
Samorząd Uczniowski
Wydarzenia sportowe
Rada rodziców
Świetlica
Galeria (2007-2011)
Galeria (2011-2019)
Odnośniki
Poczta
e-Dziennik
Archiwum
Polecamy
Polecamy
Nasza szkoła
Projekt IPN
Projekt
Projekt
Projekt
Szkoła dziedzictwa
Projekt IPN
Chrzest 966
Realizujemy projekt
Ocalić od zapomnienia...
Ważna Inauguracja
Promujemy zdrowie
Uczciliśmy Patrona
Zakończony projekt
Zakończony projekt
Zakończony projekt
Nasz pomysł na...
Rok Mistrza
Twórczość uczniowska
Nasze Zuchy
Nakarm głodne dzieci!
Zostań Sieciakiem!
Współpracujemy!
Sponsorzy
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 
Statystyki

Wizyt razem:614570
Wizyty dzisiaj:215
Wizyty wczoraj:553
Przeglądarki
15%Google Chrome 41.0.2272.96
4%Google Chrome 71.0.3578.99
4%Google Chrome 73.0.3683.90
4%Google Chrome 76.0.3809.132
3%Google Chrome 71.0.3578.98
3%Google Chrome 74.0.3729.157
3%Google Chrome 72.0.3626.121
3%Google Chrome 70.0.3538.80
3%Google Chrome 70.0.3538.110
3%Google Chrome 67.0.3396.87
Kraje
Poland flag 76%Poland (113546)
Unknown flag 21%Unknown (31115)
Germany flag 2%Germany (2606)
France flag <1%France (512)
Russian Federation flag <1%Russian Federation (300)
O Tobie
Unknown Unknown
Unknown Unknown
Unknown Bot Unknown Bot
Twój IP: 100.24.122.228
Katyń - Ocalić od zapomnienia
Uroczystości katyńskie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
piątek, 15 kwietnia 2016 13:10
Skalowanie czcionki:

Golina  pamięta! [GALERIA]

„W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej
oraz dla uczczenia pamięci wszystkich
wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji
naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku,
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia
Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”.

(uchwała Sejmu RP z dn. 14.11.2007 r.
w sprawie ustanowienia
Dnia Pamięci Ofiar Katyńskich)

To już siódmy raz, kiedy mieszkańcy Goliny i okolic mogli czcić pamięć zamordowanych w Katyniu, dzięki zaangażowaniu społeczności Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Te bolesne wydarzenia z roku 1940 na trwałe wpisały sięKatyń 2016 w świadomość narodową Polaków. Naszym obowiązkiem jest przypominanie kolejnym pokoleniom o tej bolesnej karcie w historii. Wszystko zaczęło się od realizacji projektu Katyń… ocalić od zapomnienia… w 2010 roku i odsłonięcia obelisku poświęconego Michałowi Kobylińskiemu – kierownikowi Szkoły Podstawowej w Golinie oraz wszystkim Ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Wśród nich był też Stanisław Litman – aspirant Policji Państwowej. Jak widać, Szkoła Podstawowa w Golinie pamięta nie tylko przy okazji okrągłych rocznic, dlatego każdego roku odbywają się uroczystości z wielkim rozmachem.

Poprawiony: czwartek, 26 maja 2016 13:18
Więcej…
 
75. rocznica Zbrodni Katyńskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
środa, 22 kwietnia 2015 22:32
Skalowanie czcionki:

W hołdzie pomordowanym [GALERIA]

Msza w KościeleKatyń to bolesna zadra w naszej ogólnonarodowej historii. Należy o niej pamiętać i przekazywać tę prawdę potomnym.

75. rocznica Zbrodni Katyńskiej była okazją do wyjątkowych uroczystości, które odbyły z niezwykłą doniosłością pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego – Piotra Florka na terenie przyległym do Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Całość poprzedziła Msza Święta koncelebrowana przez proboszcza ks. Andrzeja Urbańskiego i ks. prałata Mariana Górskiego w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Następnie odbył się przemarsz główną ulicą Goliny.

Apel przy obeliskuPóźniej przy obelisku poświęconym Michałowi Kobylińskiemu i Wszystkim Ofiarom Zbrodni Katyńskiej przy Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie miały miejsce dalsze uroczyste obchody, na które złożyły się: okolicznościowe przemówienia, występ słowno-muzyczny uczniów, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów pod pomnikiem.

WystawaZauważyć należy, że rangę kolejnej rocznicy niewątpliwie nadały obecność 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, Młodzieżowej Orkiestry Dętej ZSGE im. S. Staszica w Koninie, Grupy Rekonstrukcyjnej z II Liceum im. K.K. Baczyńskiego w Koninie, władze gminne z burmistrzemMirosławem Durczyńskim na czele, przedstawiciele powiatu konińskiego, organizacje, poczty sztandarowe kombatantów, szkół, jednostek OSP, zuchy, harcerze oraz społeczność lokalna.

Podsumowaniem uroczystości była okolicznościowa wystawa, która zwieńczyła tegoroczne obchody 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Golinie.

Przemysław Ciesielski


Poprawiony: niedziela, 26 kwietnia 2015 13:24
 
Chwała Bohaterom! Cześć Ich Pamięci! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
czwartek, 17 kwietnia 2014 20:36
Skalowanie czcionki:

Golińskie uroczystości upamiętniające Zbrodnię Katyńską [GALERIA]

Od pięciu lat kwiecień w miejscowości Golina śmiało można nazwać „Miesiącem Pamięci Mordu Katyńskiego”, a wszystko to dzięki inicjatywie Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego. W tym roku przypada 4. rocznica odsłonięcia obelisku poświęconego Michałowi Kobylińskiemu – kierownikowi Szkoły Podstawowej w Golinie oraz wszystkim ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Wśród nich był też Stanisław Litman – aspirant Policji Państwowej.

UroczystośćDnia 15 kwietnia społeczność szkolna, lokalna oraz zaproszeni goście z gminy i powiatu, przedstawiciele władz samorządowych wzięli udział we Mszy Świętej. Uczestniczyły w niej sztandary wojskowe, kombatanckie, strażackie oraz szkolne. Jak zawsze mogliśmy też liczyć na obecność Jana Kobylińskiego. Po mszy nastąpił przemarsz na plac szkolny, na którym przebiegała dalsza część uroczystości, którą prowadził Tomasz Borowski. Po przemówieniu burmistrza Goliny Tadeusza Nowickiego nastąpiło złożenie kwiatów. Doniosłości  dodała salwa honorowa i odczytanie Apelu Pamięci przez majora Grzegorza Schmidta z 33. Bazy Lotniczej z Powidza. Całość uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZSGE im. S. Staszica w Koninie oraz Grupa Rekonstrukcji z II Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Koninie. Ponadto goście mogli podziwiać talent recytatorski Olgi Gradeckiej, Mileny Dąbrowskiej, Elizy Przybysławskiej, Jakuba Sędziaka (przygotowanie: Paulina Kubsik), wokalny chóru szkolnego (przygotowanie: Monika Łasińska),a także zdolności plastyczne, czego owocem była wystawa prac poświęconych Zbrodni Katyńskiej. Wydawać by się mogło, że pięć lat organizacji takich uroczystości sprawi, że niczym społeczność szkolna nie zaskoczy. Nic bardziej mylnego. Wystawa została wzbogacona kącikiem żołnierskim oraz prezentacją multimedialną przybliżającą postacie Michała Kobylińskiego i Stanisława Litmana. Każda z zaprezentowanych prac była po raz pierwszy ukazana publicznie. Były to wiersze twórczości naszych uczniów, plakaty ukazujące w formie komiksów fakty z życia naszych bohaterów, czy uroczystości się odbywających związanych ze Zbrodnią Katyńską w naszej szkole. Pragnąc dać trwały wyraz uroczystości, gościom wręczono folder.

Zaproszeni gościeNa kartach kroniki szkolnej oraz okolicznościowej Księgi Pamiątkowej zostały zapisane wzruszające sentencje uznania dla ogromnej pracy, jaką wykonują wszyscy pracownicy szkoły wraz z uczniami pod kierunkiem dyrekcji: Jolanty Kruckiej, Joanny Smuszkiewicz i Katarzyny Szadkowskiej. Społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie specjalizuje się w wielu spektakularnych przedsięwzięciach, wynika to nie tylko z umiejętności i sumienności, ale także z serca, jaki każdy wkłada w swą pracę.

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden fakt. 15 kwietnia to także Międzynarodowy Dzień Kombatanta, tym bardziej społeczność szkolna raduje się, że mogła właśnie wtedy gościć w murach swej placówki wielu zasłużonych dla Ojczyzny seniorów.

Dziękujemy wszystkim za udział w tej „żywej lekcji historii”, „lekcji patriotyzmu”, która pozwala budować tożsamość narodową.

Paulina Kubsik

Poprawiony: czwartek, 17 kwietnia 2014 22:29
 
Pamiętamy o pomordowanych w Katyniu! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
czwartek, 17 kwietnia 2014 22:31
Skalowanie czcionki:

Michał Kobyliński – bohater Encyklopedii Wielkopolan

Kącik poświęcony Michałowi Kobylińskiemu15 kwietnia 2014 r. w Szkole Podstawowej im Juliusza Słowackiego w Golinie odbyła się uroczystość poświęcona Michałowi Kobylińskiemu i wszystkim ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Rangę uroczystości podniosła obecność pocztów sztandarowych oraz 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. W tym dniu, po odczytaniu Apelu Pamięci, donośnie rozbrzmiała salwa honorowa.

Jan KobylińskiW uroczystość, za zgodą Pani Dyrektor Jolanty Kruckiej, zaangażowali się również uczestnicy projektu Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan, którzy opracowują biografię Michała Kobylińskiego, prowadząc aktywne badania. Uczniowie, w trakcie uroczystości, po raz kolejny spotkali się z seniorem rodu Kobylińskich, panem Janem Kobylińskim, którego wcześniej odwiedzili w jego domu w Siąszycach, a zdobytą wiedzę i materiały wykorzystali, pomagając w przygotowaniu wystawy. Dzieci stworzyły kącik CDEW, przygotowały tablicę informacyjną, poświęconą bohaterowi i odczytały listy z obozów jenieckich, pisane do bliskich.

Uczestnicy CDEW pięknie prezentowali się w mundurkach i strojach ludowych, aktywnie oprowadzając zwiedzających po wystawie. Dzieci pracowały pod opieką nauczycielki, Aleksandry Gołdych i przy pomocy p. Beaty Matczak.

Aleksandra Gołdych,
uczniowie grupy projektowej

 
Uroczystości katyńskie w naszej szkole PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
czwartek, 17 kwietnia 2014 22:44
Skalowanie czcionki:

Okolicznościowa wystawa [GALERIA]

Uczestnicy projektuSłowa ojca Józefa JońcaTam na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość. Jednym strzałem w tył głowy" stały się mottem przewodnim wystawy zorganizowanej w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie z okazji uroczystości poświęconej Michałowi Kobylińskiemu oraz wszystkim ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Wystawa przygotowana została dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu nauczycieli, uczniów i pracowników obsługi. Zwiedzający mogli obejrzeć tablice poświęcone Zbrodni Katyńskiej, Michałowi Kobylińskiemu, Stanisławowi Litmanowi, a także dokumenty związane z tymi postaciami, kącik żołnierski, okolicznościowe medale, prezentację multimedialną, przeczytać wiersze napisane przez dzieci oraz podziwiać wykonane przez naszych uczniów piękne plakaty i albumy. Po wystawie zwiedzających oprowadzali uczestnicy projektu Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan, którzy prowadzą działania badawcze, dotyczące postaci kierownika naszej szkoły – zamordowanego w Katyniu Michała Kobylińskiego.

Aleksandra Gołdych

Poprawiony: czwartek, 17 kwietnia 2014 22:57
 
Katyń…. Chcemy pamiętać! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
piątek, 19 kwietnia 2013 21:50
Skalowanie czcionki:

Uroczyste obchody Zbrodni Katyńskiej w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego Golinie [GALERIA]

Czekał Katyń na pomnik pamięci, czekał Katyń na prawdy słowo…

Kwiecień od czterech lat w  gminie Golina, dzięki działaniom Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego, to miesiąc pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej. Czczenie poległych jest niejako wpisane w funkcjonowanie tej placówki, w ten sposób społeczność szkolna wskazuje właściwy kierunek postawy obywatelskiej. Pokazujemy, że pamiętamy nie tylko przy okazji „szumu medialnego” i okrągłych rocznic. W tym roku obchodzimy 73. rocznicę ludobójstwa dokonanego na elicie narodu polskiego z woli Stalina. To także 3. rocznica odsłonięcia obelisku poświęconego Michałowi Kobylińskiemu oraz Wszystkim Ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Salwa honorowaZ tej okazji dnia 15 kwietnia, jak co roku, odbyły się uroczyste obchody. Rozpoczęła je Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych i wojska. Po przemarszu, na placu szkolnym golińskiej podstawówki gości powitał Burmistrz Goliny, Tadeusz Piotr Nowicki. Uczniowie, pod kierunkiem Pauliny Kubsik i Moniki Łasińskiej, zaprezentowali swój występ. Zarówno recytacja, jak i wokal wywołały sporo emocji. Następnie został odczytany Apel Pamięci, a po nim salwa honorowa 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, składanie kwiatów. Całość uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZSGE im. S. Staszica w Koninie oraz Grupa Rekonstrukcji z II Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Koninie.  Jak zawsze, mogliśmy liczyć na obecność zacnych gości z powiatu oraz rodzinę Michała Kobylińskiego. Nie mógł przybyć senator RP Ireneusz Niewiarowski, jednak przysłał list skierowany do obecnych na uroczystości. Po części oficjalnej goście mogli podziwiać wystawę będącą owocem pracy uczniów (talenty plastyczne i poetyckie) i nauczycieli. Można było zobaczyć dokumentację związaną z życiorysem naszych lokalnych bohaterów. Każdy z gości otrzymał pamiątkowy folder.

Burmistrz Tadeusz NowickiBurmistrz podkreślił w swym przemówieniu, że społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie podejmuje trud  odnajdywania  nazwisk ofiar z naszego regionu, poznawania ich losu i  krzewienia tej wiedzy. Katyń był mitem, dziś prawda zaczyna brzmieć. Brzmieć konkretnym nazwiskiem, biografią. Dzięki działaniom Golińskiej podstawówki mieszkańcy gminy i okolic poznali postać Michała Kobylińskiego - kierownika Szkoły Podstawowej w Golinie oraz Stanisława Litmanapolicjanta Państwowej Policji. Burmistrz podziękował także za to, że placówka ta krzewi patriotyzm z niezwykłym zaangażowaniem i daje „żywą lekcję historii”. Młodzi ludzie bywają zmęczeni martyrologią narodu polskiego, ale to nie zdejmuje z nas odpowiedzialności za budowanie tożsamości narodowej. Kierując się tą myślą, Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie cyklicznie podejmuje szereg działań, czego uwieńczeniem są uroczyste obchody, o których goście wyrażają się z wielkim uznaniem (dowody tego pozostają na kartach pamiątkowych ksiąg). Warto podkreślić, że wszystko to nie byłoby możliwe gdyby nie współpraca nauczycieli i pracowników obsługi pod kierunkiem pani dyrektor Jolanty Kruckiej,  pani Joanny Smuszkiewicz i Katarzyny Szadkowskiej.

Chcemy pamiętać! Chwała poległym!

Pamiętamy …

Stanisław Litman i Michał Kobyliński
swoim życiem udowodnili,
że miejsce w historii Polski
słusznie ci Panowie zdobyli.

Zagórów, roku tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego
na świecie powitał – Michała Kobylińskiego.
Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego
dołączył do grona pedagogicznego.

Gdy szkołę wojskową ukończył,
do  Pierwszego Korpusu Polskiego dołączył.
W wojnie polsko-bolszewickiej udział brał
i część swego życia pięknie zapisał.

Następnie był kierownikiem Szkoły w Golinie
i szesnaście lat dbał o jej dobre imię.
Przez Sowietów w Katyniu zamordowany,
zakończył życie człowiek ojczyźnie oddany.

Postać Stanisława Litmana
rok później poznać nam była dana.
Jego życie ze służbą w policji związane,
mieszkańcom Goliny jest dobrze znane.

Będąc aktywnym członkiem orkiestry
na trąbce grał i tym innym życie umilał.
Pełniąc służbę w Golinie - Bolesławę poznaje,
która jego ukochaną żoną zostaje.

W Twerze wielu polskich policyjnych funkcjonariuszy,
wymordowali „ludzie bez duszy”.
Wśród nich nazwisko Stanisława Litmana odczytano,
którego z innymi więźniami pogrzebano.

Osoby, które dla obrony ojczyzny się poświęciły
w naszej pamięci będą i zawsze były.
Ich życie, choć tak krótko trwało,
na liście bohaterów się zapisało.

(Michał Domiszewski, kl. VIc)


Paulina Kubsik

Poprawiony: niedziela, 21 kwietnia 2013 11:30
 
Golina kultywuje pamięć zamordowanych w Katyniu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
piątek, 27 kwietnia 2012 21:49
Skalowanie czcionki:

Kolejne uroczystości organizowane przez Szkołę Podstawową im. Juliusza Słowackiego w Golinie [GALERIA]

Kwiecień śmiało można nazwać „Miesiącem Pamięci Mordu Katyńskiego”. W wielu miastach z tej okazji społeczeństwo czci ofiary tej rzezi.

Msza św.Dzięki inicjatywie Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego mieszkańcy Goliny również mieli taką okazję. W tym roku przypada 2. rocznica odsłonięcia obelisku poświęconego Michałowi Kobylińskiemu – kierownikowi Szkoły Podstawowej w Golinie oraz wszystkim ofiarom Zbrodni Katyńskiej. 18 kwietnia społeczność szkolna, lokalna oraz zaproszeni goście z gminy i powiatu wzięli udział we Mszy Świętej. Uczestniczyły w niej sztandary wojskowe, kombatanckie, strażackie oraz szkolne. Po mszy nastąpił przemarsz na plac szkolny, na którym przebiegała dalsza część uroczystości. Po przemówieniach zacnych gości nastąpiło wkopanie Dębu Pamięci poświęconego Stanisławowi Litmanowi- aspirantowi Policji Państwowej. Dokonali tego przedstawiciele rodziny Litmana, burmistrz Goliny Tadeusz Piotr Nowicki oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego SP w Golinie. Goście złożyli kwiaty, między innymi senior rodu rodziny Kobylińskich, pan Jan Kobyliński, oraz pan Andrzej Boruch  - przedstawiciel rodziny Litmana. Doniosłości  dodała salwa honorowa i odczytanie Apelu Pamięci. Całość uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZSGE im. S. Staszica w Koninie oraz Grupa Rekonstrukcji z II Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Koninie. Ponadto goście mogli podziwiać talent recytatorski (przygotowanie: Paulina Kubsik) i wokalny (przygotowanie: Monika Łasińska)  uczniów golińskiej podstawówki,a także zdolności plastyczne, czego owocem była wystawa prac poświęconych Zbrodni Katyńskiej.

Uroczystość„Perfekcyjna organizacja”, „profesjonalizm”, „doskonałość” … - to niektóre słowa, jakie zostały zapisane przez gości na kartach kroniki szkolnej i specjalnej Księgi Pamiątkowej.  Wzruszających wpisów jest dużo, to motywacja dla społeczności Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie do kolejnych, równie spektakularnych przedsięwzięć, w których ta placówka się specjalizuje.

Przygotowanie uroczystości to efekt długich przygotowań, ale mamy nadzieję, że pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej będzie jeszcze dłuższa … W końcu … tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy.

Paulina Kubsik

Poprawiony: sobota, 28 kwietnia 2012 16:18
 
Golina pamięta PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
niedziela, 25 kwietnia 2010 17:46
Skalowanie czcionki:

Wieczór pełen wzruszeń [GALERIA]

Wieczorek poezjiDnia 21 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie odbył się Wieczór Poezji poświęcony Michałowi Kobylińskiemu oraz wszystkim ofiarom Zbrodni Katyńskiej w 70. rocznicę wydarzeń. Uczniowie pragnęli upamiętnić nie tylko ofiary mordu NKWD, pamiętali także o ostatnich wydarzeniach, jakie wstrząsnęły naszym narodem. Spotkanie rozpoczęło się chwilą ciszy, by uczcić śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię oraz pozostałą część załogi samolotu - elity państwa polskiego.

Goście lokalnej społeczności, emerytowani nauczyciele, rodzice uczniów oraz rodzina Kobylińskich doznali wielu chwil wzruszenia słuchając słowa poetyckiego i śpiewanego ukazującego grozę roku 1940. "List katyński" w wykonaniu chóru szkolnego pod opieką pani Moniki Łasińskiej wywołał dreszcz emocji. Pragnąc przybliżyć postać Michała Kobylińskiego zgromadzonym przedstawiono prezentację multimedialną przygotowaną przez panią Paulinę Kubsik i pana Mariusza Witkowskiego. Dzięki niej goście mogli lepiej poznać kierownika naszej placówki, zobaczyć zdjęcia rodzinne i dokumenty. W ten sposób pan Kobyliński stał się bliższy każdemu z nas. Pani Maryla Stolarek - przedstawiciel rodziny Kobylińskich podziękowała za wspaniałe chwile, pogratulowała utalentowanej młodzieży i ambitnych nauczycieli. Wręczyła na ręce pani dyrektor Jolanty Kruckiej książkę o Turku, miejscu jej zamieszkania, do którego zapraszała serdecznie. Pani dyrektor Jolanta Krucka i koordynator projektu "Katyń ... Ocalić od zapomnienia" pani Paulina Kubsik wręczyły rodzinie Kobylińskich wielkie zdjęcie tablicy Michała Kobylińskiego znajdującej się w Katyniu oraz płytę z prezentacją multimedialną. Głos zabrała także pani Halina Sznycer będąca pod wielkim wrażeniem występu naszych uczniów. Na koniec, by przywołać wspomnień czar, goście otrzymali z rąk młodszych koleżanek: Klaudii Wicińskiej, Weroniki Gulczyńskiej, Natalii Ligockiej, Marty Łuczak i Karoliny Żmijewskiej pamiątkowe foldery przygotowane przez panią Kubsik i pana Witkowskiego. Atmosferę wieczoru osiągnęliśmy dzięki niezwykłej dekoracji i wystawie pani Żanety Wilant, pani Agnieszki Sołtysiak i pani Justyny Szczot. Goście swoje wrażenia mogli zapisać na kartach pięknej księgi pamiątkowej wykonanej przez panią Magdalenę Mielcarek-Mirek.

Wieczór Poezji uczcił pamięć pomordowanych strzałem w tył głowy oraz ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Ujawnił też talent prowadzących Martyny Molendy i Adama Matlewskiego oraz recytatorów przygotowanych pod okiem i według autorskiego scenariusza pani Kubsik. Byli nimi: Krystian Nowak (VIb), Nikola Szygenda (VIc), Julia Ignaczak (VIc), Sandra Oliwa (VIa), Jakub Liczbiński (VIb), Nikola Kopeć (VIc), Agnieszka Kucharska (VIc) i Piotr Sobczak (Vd), który także zagrał na syntezatorze. W skład chóru weszły: Klaudia Krzemińska (VIa), Martyna Krzyżaniak (VIa), Patrycja Dębowa (VIb), Dominika Cybulska (VIb), Paulina Kirowska (VIb), Sylwia Hyża (VIb), Sara Bodzianowska (VIc), Oliwia Lewandowska (Vc).

W tym szczególnym wieczorze towarzyszyli nam przedstawiciele mediów, regionalnej prasy i telewizji, którzy upamiętnili spotkanie oraz przeprowadzili wywiady wśród organizatorów i występujących.

Paulina Kubsik

 

Poprawiony: wtorek, 27 kwietnia 2010 21:33
 
Zwieńczyli projekt PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
piątek, 23 kwietnia 2010 19:05
Skalowanie czcionki:

To było wydarzenie! [GALERIA]

Odsłonięcie obeliskuOkrągłe rocznice skłaniają do zadumy. Dyrekcję, nauczycieli i społeczność uczniowską Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie 70. rocznica wydarzeń w Katyniu skłoniła także do podjęcia działań zakrojonych na szeroką skalę.

Przystępując we wrześniu do ogólnopolskiej akcji „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, nad którą honorowy patronat objął śp. Prezydent RP Lech Kaczyński, opracowaliśmy dostępną w archiwum naszej placówki dokumentację: „Szukaliśmy daleko, a okazało się, że śpimy na diamentach”. Dotarliśmy do świadectw sygnowanych podpisem kierownika Kobylińskiego. Przeprowadziliśmy wywiady wśród seniorów lokalnej społeczności. Przygotowaliśmy do sprzedaży cegiełki zbierając fundusze na ten szczytny cel. Emocje sięgnęły zenitu, gdy udało nam się skontaktować z rodziną Kobylińskich mieszkającą nie tylko w naszym regionie, ale także w różnych zakątkach świata (Australii, Stanach Zjednoczonych). Bazując na opracowanych informacjach podjęliśmy się wielu zdań: przeprowadziliśmy lekcje wychowawcze związane z tematyką Zbrodni KatyńskiejMichała Kobylińskiego, wykonaliśmy gazetki w salach, zorganizowaliśmy wystawy, przeprowadziliśmy liczne konkursy, odbył się Wieczór Poezji, publikowano także informacje w prasie.

Pragnąc dać trwały wyraz naszej pamięci posadziliśmy dąb, a dnia 15 kwietnia został odsłonięty i poświęcony obelisk Michała Kobylińskiego oraz wszystkich Ofiar Katyńskich. Całą uroczystość  poprzedziła Msza Święta odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej przez wikariusza biskupiego ks. prałata Wojciecha Kochańskiego,   kawnickiego proboszcza ks. Zygmunta Grochowiaka oraz golińskiego wikariusza ks. Henryka Tomczyka. We mszy udział wzięły sztandary wojskowe, kombatanckie, strażackie i szkolne. Po modlitwie nastąpił przemarsz na plac szkolny. Całość rozpoczęło odegranie hymnu narodowego. Gości powitał burmistrz Tadeusz Nowicki. Po jego przemówieniu poświęconemu nie tylko zbrodni katyńskiej i kierownikowi Szkoły Podstawowej w Golinie, ale  i ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, których zebrani uczcili chwilą ciszy,  głos zabrała pani Maryla Kobylińska - Stolarek. Dla niej zamordowany w Katyniu Michał Kobyliński był stryjecznym dziadkiem. Odsłonięcia obelisku dokonali burmistrz Tadeusz Nowicki, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie Jolanta Krucka oraz przedstawiciel rodziny Kobylińskich. Po nim uczniowie golińskiej "podstawówki" zaprezentowali swe umiejętności recytatorskie i wokalne przepięknym utworem "List Katyński". Po wystąpieniu Agnieszki Kucharskiej, Adama Matlewskiego oraz szkolnego chóru przedstawiciel 33. Bazy Lotniczej z Powidza, która uświetniła uroczystość, kapitan Sebastian Ottemburger odczytał Apel Pamięci. Dopełniając doniosłości tego wydarzenia zebrani byli świadkami salwy honorowej. Następnie delegacje złożyły kwiaty. Rangę uroczystości podniosła także obecność Młodzieżowej Orkiestry Dętej ZSGE im. S. Staszica z Konina, Grupa Rekonstrukcji Historycznej II Liceum im. K. K. Baczyńskiego z Konina. Burmistrz Goliny oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie zaprosili parlamentarzystów m.in. Tadeusza Tomaszewskiego, znamienitych gości, w tym majora Marka Kosickiego, majora Zbigniewa Nizgorskiego, podpułkownika Piotra Krajewskiego, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich panią Barbarę Kaszubę, Przewodniczącego Rady Miasta Konina pana Wiesława Steinke, Radnych Powiatu Konińskiego pana Zenona Paszka i pana Antoniego Kulczaka, dyrektor PSSE panią Jolantę Walkusz, wójtów i sołtysów, radnych Gminy Golina, prezesów gminnych jednostek OSP, dyrektorów szkół, kierowników ZEAS i ZGKiM, Domu Kultury i Biblioteki w Golinie. Niezwykle wymowna była obecność rodziny Michała Kobylińskiego z Turku, Rychwała i Katowic. Senior rodu, Jan Kobyliński pamięta swego wuja i ze łzą w oku przywołuje wspomnienia. W uroczystości brali udział kombatanci wojenni, uczniowie, nauczyciele oraz społeczność lokalną. Imponujący wkład, jaki włożyła nasza placówka w organizację tego jakże wymownego przedsięwzięcia, dostrzegł Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, obejmując patronat honorowy nad uroczystością. W związku z tragicznymi wydarzeniami pod Smoleńskiem nie mógł osobiście uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu, ale reprezentowali go Jacek Ignaczak i Wioletta Cieślak. Osoby, które nie mogły przybyć pamiętały o naszym zaproszeniu i wystosowały list. Otrzymaliśmy pismo z Biura Poselskiego Platformy Obywatelskiej Tomasza Piotra Nowaka oraz od pani Krystyny Pośledniej z upoważnienia Marszałka Województwa Marka Woźniaka oraz Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego pana Andrzeja Grzeszczaka. Po uroczystości goście mogli podziwiać przepiękną wystawę upamiętniającą ofiary sprzed 70 lat, jak i te z 10 kwietnia 2010 r., przy tablicy której można było dostrzec palący się znicz oraz kwiaty. Wystawa była syntezą prac uczniowskich oraz autentycznych dokumentów zaprezentowanych w gablotach. Tę samą wystawę mogli przez następne dni zwiedzać goście z Zagórowa, uczniowie ze szkoły Podstawowej w Przyjmie oraz najmłodsi gości z przedszkola, którzy zostali wtajemniczeni w działania projektowe naszej placówki przez Paulinę Kubsik, przez co poznali lepiej Michała Kobylińskiego. Jego postać, jak i pana Litmana (którego dokumenty znalazły się w jednej z gablot) - ludzi związanych z Goliną, sprawiła, że zbrodnia katyńska nabrała innego wymiaru. Miłym akcentem dla gości był folder upamiętniający uroczystość odsłonięcia obelisku i postać Michała Kobylińskiego.

Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie włożyła wiele trudu  serca  przygotowanie tej doniosłej uroczystości, ale nie byłoby to możliwe dzięki życzliwości mieszkańców Goliny, którzy podzielili się wspomnieniami, użyczając dokumentów z rodzinnych zbiorów. W tym miejscu pragniemy podziękować p. Elżbiecie Ciesielskiej, p. Halinie Jóźwiak, p. Bolesławowi Majewskiemu,  p. Helenie Osowicz, p. Józefowi Walczyńskiemu. Jak do każdego tak dużego przedsięwzięcia potrzebne było wsparcie finansowe. Uzyskaliśmy je od panów Ryszarda Derka, Stanisława Durkiewicza, Jana Przybylskiego, Eugeniusza Przybyły, Marka Skoraszewskiego, Jerzego Wróblewskiego, pani Leokadii Szczepaniak, KWB Konin oraz GS Golina, za co serdecznie dziękujemy. Zaangażowanie nauczycieli w przygotowanie uroczystości dostrzegali goście wyrażając swój podziw. Słowa zachwytu płynące zewsząd to dowód na to, że po raz kolejny Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie udowodniła swój profesjonalizm.

Projekt "Katyń ... Ocalić od zapomnienia" został zrealizowany, co nie oznacza, że społeczność szkolna na tym poprzestanie. Nasze serca zostały otwarte na krzewienie patriotyzmu. Mieszkańcy Goliny przekazują nam informacje i materiały o członkach swoich rodzin zamordowanych przez NKWD. Z pewnością kolejne pokolenia dowiedzą się o poległych, by pamięć nie zaginęła.

Wielu inicjatyw podejmowała się Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Ale tak epokowego odkrycia, nieocenionego pod względem doniosłości, zasięgu i refleksyjności nad poszanowaniem życia drugiego człowieka, nie było i szybko nie będzie.Pragniemy wprowadzić w czyn jakże znamienne słowa: „Przebaczyć tak, zapomnieć nie”. Stawiając obelisk chcemy pokazać, że „Groby żołnierzy są najlepszymi kazaniami o pokoju”. W końcu „… tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy, pamięć nie dała się zabić...".

Koordynator projektu: Paulina Kubsik

Poprawiony: poniedziałek, 22 października 2012 20:01
 


© SP Golina 2007-2019 | Administrator | Polityka prywatności

Strona Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie używa cookies w celach statystycznych. Więcej informacji o stosowanych plikach COOKIES: Polityka prywatności.

Zapoznałem się z polityką prywatności i akceptuję COOKIES z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information