niedziela, 15 września 2019
Jednostka publiczna RP
godlo_polski.svg.png
Odnośnik do BIP
Menu główne
Start
Kontakt
O szkole
Wydarzenia
Konkursy
Dla uczniów
Dla rodziców
Dla nauczycieli
Nasi specjaliści
Samorząd Uczniowski
Wydarzenia sportowe
Rada rodziców
Świetlica
Galeria (2007-2011)
Galeria (2011-2019)
Odnośniki
Poczta
e-Dziennik
Archiwum
Polecamy
Polecamy
Nasza szkoła
Projekt IPN
Projekt
Projekt
Projekt
Szkoła dziedzictwa
Projekt IPN
Chrzest 966
Realizujemy projekt
Ocalić od zapomnienia...
Ważna Inauguracja
Promujemy zdrowie
Uczciliśmy Patrona
Zakończony projekt
Zakończony projekt
Zakończony projekt
Nasz pomysł na...
Rok Mistrza
Twórczość uczniowska
Nasze Zuchy
Nakarm głodne dzieci!
Zostań Sieciakiem!
Współpracujemy!
Sponsorzy
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 109 gości 
Statystyki

Wizyt razem:595435
Wizyty dzisiaj:446
Wizyty wczoraj:192
Przeglądarki
15%Google Chrome 41.0.2272.96
4%Google Chrome 73.0.3683.90
4%Google Chrome 71.0.3578.99
4%Google Chrome 71.0.3578.98
3%Google Chrome 74.0.3729.157
3%Google Chrome 70.0.3538.80
3%Google Chrome 72.0.3626.121
3%Google Chrome 70.0.3538.110
3%Google Chrome 67.0.3396.87
3%Google Chrome 72.0.3626.105
Kraje
Poland flag 76%Poland (99197)
Unknown flag 20%Unknown (26598)
Germany flag 2%Germany (2508)
France flag <1%France (485)
Russian Federation flag <1%Russian Federation (268)
O Tobie
Unknown Unknown
Unknown Unknown
Unknown Bot Unknown Bot
Twój IP: 34.226.234.20
Chrzest 966
III MIEJSCE ZA PROJEKT PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
środa, 15 czerwca 2016 07:04
Skalowanie czcionki:

W kręgu nagrodzonych

III miejsce w konkursieChrzest księcia Polan, Mieszka I, był jednym z przełomowych wydarzeń w historii Polski i Polaków. Ponieważ jednak relacje z tych wczesnych wieków są bardzo skromne, wielu rzeczy możemy się tylko domyślać – taki komentarz do najważniejszego w dziejach naszego narodu momentu odnajdujemy na stronie internetowej Muzeum Historii Polski. W bardzo dobry sposób wpisuje się on w swoiste przypomnienie wagi i znaczenia wydarzenia z 966 r.

Rok 2016 r. obfitował w szereg różnego typu akcji, imprez, uroczystości o różnym charakterze i sile oddziaływania na społeczeństwo upamiętniających 1050. rocznicę Chrztu Polski. Na pewno wpisuje się w nie zorganizowany przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Koninie okolicznościowy ogólnopolski konkurs na scenariusz działań III miejsce w konkursieedukacyjnych na temat: „Znaczenie chrztu Polski dla budowania tożsamości państwa i narodu”. Przystąpili do niego także nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie – Beata Matczak i Przemysław Ciesielski. Przygotowali oni autorski projekt edukacyjny, podkreślający zaplanowanymi działaniami istotę kluczowego wydarzenia w historii formującego się w X w. państwa polskiego. Uroczyste podsumowanie konkursu miało miejsce 14 czerwca 2016 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Koninie – Dom Kultury „Oskard”. Tam organizatorzy wręczyli anglistce i poloniście z golińskiego „Julka” nagrody książkowe i okolicznościowy dyplom za zajęcie III miejsca.

Przemysław Ciesielski

Poprawiony: piątek, 17 czerwca 2016 07:13
 
W RAMACH OBCHODÓW PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
piątek, 03 czerwca 2016 10:43
Skalowanie czcionki:

Świętowali 1050. rocznicę na sportowo [GALERIA]

Piłka nożnaKolejną odsłoną zmagań sportowych, zorganizowanych dla upamiętnienia 1050. rocznicy Chrztu Polski był Turniej Piłki Nożnej dla klas I-VI. Wzięło w nim udział ponad 100 młodych sportowców. 25 maja 2016 r. „areną” rywalizacji stał się Stadion Miejski LZS „Polonia” w Golinie.

W rozgrywkach wzięły udział placówki oświatowe z terenu naszej gminy. Były to:

* Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Kawnicach,

* Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Radolinie,

* Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej - Curie w Przyjmie,

* Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie.

Całość rywalizacji przebiegała w miłej i koleżeńskiej atmosferze. Ilość zdobywanych goli świadczyła o wysokim poziomie sportowym tych rozgrywek, co z pewnością podobało się zgromadzonym kibicom, którzy emocjonalnie reagowali na piłkarskie „wyczyny” koleżanek i kolegów. Uczniów golińskiej podstawówki przygotowali i prowadzili nauczyciele wychowania fizycznego - Tomasz Borowski i Piotr Jabłoński.

Zwycięzcami turnieju zostały zespoły dziewcząt z Kawnic oraz chłopców młodszych i starszych z Goliny.

Gratulujemy!

Piotr Jabłoński

Poprawiony: piątek, 03 czerwca 2016 10:59
 
ZAKOŃCZENIE PROJEKTU PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
środa, 01 czerwca 2016 13:38
Skalowanie czcionki:

Okiem plastyka na jubileusz 966-2016

Chrzest Polski to symboliczne wydarzenie, które było początkiem państwa polskiego i stworzyło podwaliny dla Kościoła katolickiego na naszych terenach. Datuje się go zazwyczaj na rok 966. W tym roku w całym kraju obchodziliśmy 1050. rocznicę od tej ważnego w dziejach momentu.

W związku z powyższym także i w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie podjęto szereg ciekawych inicjatyw upamiętniających chrzest księcia z rodu Piastów. Wpisują się w nie na pewno jubileuszowe prace przygotowane przez plastyka – Marka Wendta, a wyeksponowane w estetycznych antyramach na parterze i drugim piętrze budynku.

Chrzest PolskiPierwsza - wykonana w technice komputerowej, prezentuje koszulkę w barwach narodowych. Uderzająco przypomina ona tę, będącą własnością reprezentanta polskich piłkarzy z nietuzinkowym numerem… 966. Chrzest Polski

Druga autorska praca plastyczna wykonana węglem, zestawia z sobą postać Mieszka I z… bohaterem „Gwiezdnych wojen”. Takie potraktowanie bohaterów - historycznego i fantastycznego z dystansem oraz przysłowiowym przymrużeniem oka także zasługuje na uwagę i uśmiech. W końcu Mieszko I według satyrycznego rysunku odrzuca ofertę lorda Vadera przejścia na ciemną stronę mocy.

Panu Markowi – naszemu plastykowi gratulujemy talentu, pomysłowości i kreatywności w podejściu do historycznego tematu, który niejednemu wydawać by się mogło został wyczerpany. A jednak nie… Czekamy na kolejne prace upiększające wnętrze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie.

Przemysław Ciesielski 

Poprawiony: środa, 01 czerwca 2016 13:39
 
1050. ROCZNICA CHRZTU POLSKI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
poniedziałek, 23 maja 2016 19:19
Skalowanie czcionki:

Bieg z historią w tle

Bieg ulicami GolinyNa przełomie marca i maja, uczniowie, i nauczyciele ze Szkoły Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie podjęli się szeregu ciekawych w swojej formie inicjatyw. Wszystko to w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski

Jedną z nich była organizacja biegu ulicami naszego miasta 23 maja 2016 r. Maraton, w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VI, rozpoczął się od przemarszu z transparentami, na których widniały hasła: „Biegniemy dla Polski. 966-2016”. Później przyszedł czas na część właściwą przedsięwzięcia. Bieg ulicami GolinyUczniowie stanęli na starcie. I potem zaczęło się… Trasa biegu wiodła ulicami Marii Konopnickiej i Okólną. Frekwencja dopisała w nim stuprocentowa.

Bieg ulicami GolinyCieszy fakt, że przedsięwzięcie mające na celu upamiętnienie wydarzeń z historii Polski, przyczyniło się do integracji dzieci i rodziców oraz ruchu na świeżym powietrzu. Oto przecież chodziło – tak zgodnie stwierdzili organizatorzy biegu - nauczyciele wychowania fizycznego - Liliana Czajkowska, Tomasz Borowski i Piotr Jabłoński.

Liliana Czajkowska

***

Serdecznie dziękujemy Policji i Straży Miejskiej w Golinie za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom maratonu.

Organizatorzy

Poprawiony: poniedziałek, 23 maja 2016 20:38
 
BĄDŹCIE WIERNI… PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
środa, 04 maja 2016 15:29
Skalowanie czcionki:

...Łasce Chrztu Świętego

Konkurs plastycznyZ okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski na przełomie marca i kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Bądźcie Wierni Łasce Chrztu Świętego”. Wzięło w nim udział 86 uczniów z klas I - III, przygotowanych przez organizatorkę rywalizacji s. Laurencję Chodźko SDP.

Dzieci w swoich pracach połączyły przeszłość z teraźniejszością. Ukazały w nich pierwszy chrzest, który otworzył im drogę do Boga oraz wierność łasce tegoż sakramentu.

Dzięki wspomnianemu wyżej konkursowi plastycznemu dzieci odkrywały prawdę, czasem niedostępną dla dorosłych -Konkurs plastyczny Konkurs plastycznychrzest nie jest tylko jednorazowym wydarzeniem z zamierzchłej przeszłości, ponieważ jego skutki trwają zawsze, aż po wieczność. Prace milusińskich pokazały dobitnie, że ten pierwszy sakrament to nie folklor ludowy przedłużający lany poniedziałek, ani obrzęd zwyczajowy, jak święconka czy choinka. To działanie samego Stwórcy w duszy człowieka, swoisty akt Miłosierdzia, który gładzi grzechy i czyni go dzieckiem Bożym. Chrzest święty stanowi zaproszenie do przeżycia wspaniałej przygody życia z Najwyższym.

Na zakończenie dodać należy, iż wszystkie wyróżnione prace milusińskich z klas I-III można  podziwiać na specjalnie zorganizowanych wystawach w szkole i kościele parafialnym.

***

Serdecznie dziękuję Wszystkim Dzieciom za zaangażowanie i udział w konkursie w ramach projektu edukacyjnego: "Świętujemy 1050. rocznicę Chrztu Polski"!

s. Laurencja Chodźko SDP

Poprawiony: środa, 04 maja 2016 20:24
 
1050 lat po Chrzcie Polski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
poniedziałek, 25 kwietnia 2016 16:05
Skalowanie czcionki:

Mieszko i Dobrawa na ikonografii

WystawaKażdy chrześcijanin posiada metrykę swojego chrztu. W odpowiednich okienkach na tym dokumencie wypisane są: data tego wydarzenia, nadane imię, imiona rodziców i chrzestnych. Czy taką metrykę posiada także nasz kraj, skoro jak wiemy w 966 r. symbolicznie przyjął chrzest? Jak najbardziej. Jednak należy pamiętać, że w rubryce imię nieWystawa wpisalibyśmy Polska, bo taka nazwa nie była używana w X w. Idealnie jednak pasowałby tu Mieszko I, gdyż proces chrystianizacji zaczął się właśnie od chrztu władcy. A gdyby zapytać, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej naszego kraju? Większość historyków odpowiedziałaby, że to jak najbardziej i zasłużenie książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. 1050 lat temu chrzest księcia Polski Mieszka I zapoczątkował chrystianizację naszego kraju. Tym samym włączył on formujące się państwo do wspólnoty silnych europejskich krajów.

WystawaZ tej okazji w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie przygotowane zostały tematyczne gazetki przedstawiające ikonografię Mieszka I i jego małżonki Dobrawy. O ich pomysłowe wyeksponowanie zadbały Monika BorekKinga Bąkowska. Okolicznościowa wystawa na korytarzu szkoły prezentuje ilustracje i krótkie opisy biograficzne wyżej wymienionych postaci. Co ważne, upamiętnia pierwszą historyczną parę książęcą z dynastii Piastów, za których przyczyną zostało wprowadzone na ziemie polskie chrześcijaństwo. 

Kinga Bąkowska

Poprawiony: poniedziałek, 25 kwietnia 2016 16:05
 
1050. rocznica obchodów Chrztu Polski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
niedziela, 24 kwietnia 2016 18:02
Skalowanie czcionki:

Wystawa

Wystawa

Chcąc przybliżyć dzieciom i odwiedzającym naszą szkołę  jedną z najważniejszych politycznie decyzji w dziejach Polski, nauczycielki Agnieszka Sołtysiak i Ewelina Piaskowska przygotowały okolicznościową wystawę. Na  korytarzach  stanęły tablice obrazujące przyczyny oraz skutki Chrztu Polski przyjętego przez Mieszka I 1050 lat temu.

Zaprezentowano naWystawa nich twierdzenia historyków wskazujące, że jednym z głównych powodów przyjęcia Chrztu była chęć uniknięcia podporządkowania przez dominujące wówczas w Europie Państwo Cesarskie. Decyzja ta wzmocniła autorytet Mieszka i namaściła go jako władcę. O skutkach przyjęcia przez Polskę Chrztu można mówić głównie w rozumieniu politycznym. Z pewnością umocnił on i skonsolidował państwo Polan, pozwolił utożsamić się z Europą, w której religią dominującą było chrześcijaństwo oraz ułatwił, a może i nawet umożliwił, prowadzenie poltyki zagranicznej z państwami chrześcijańskimi.

Ewelina Piaskowska

Poprawiony: poniedziałek, 25 kwietnia 2016 12:12
 
PLASTYCZNIE O CHRZCIE POLSKI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
niedziela, 24 kwietnia 2016 17:42
Skalowanie czcionki:

Wystawa w golińskiej podstawówce

WystawaKolorowe i pomysłowe prace plastyczne, wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w GolinieWystawa pod okiem wychowawców, zostały wyeksponowane na szkolnej wystawie 21 kwietnia 2016 roku. Była to kolejna odsłona przedsięwzięcia upamiętniającego Chrzest Polski  w ramach projektu edukacyjnego „Świętujemy 1050. rocznicę Chrztu Polski”. Przygotowaniem tablic zajęli się: nauczyciel plastyki i techniki – Marek Wendt oraz nauczycielki Anna Neneman – Koprowska, Stefania Jóźwiak, Justyna WystawaSzczot.  Technika kolażu wykorzystana w twórczej pracy dzieci przyniosła zdumiewające efekty, godne podziwu i  zainteresowania. Wykonanie plakatów pobudziło kreatywność uczniów i zainteresowanie tematyką pracy. Ponadto stało się okazją do pogłębiania wiedzy na temat historii naszej ojczyzny. Niewątpliwie oglądanie tak okazałej wystawy uczniowskich talentów jest kolejnym sposobem na naukę i zdobywanie informacji.

Justyna Szczot

 
Inscenizacja w kościele PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
wtorek, 19 kwietnia 2016 13:40
Skalowanie czcionki:

Chrzest Polski u Matki Bożej Szkaplerznej

Inscenizacja w kościele1050 lat - ten właśnie okrągły przedział czasu upłynął dokładnie od momentu symbolicznego włączenia formującego się państwa polskiego w krąg krajów chrześcijańskich (966 – 2016). Wszystko to za sprawą decyzji, którą podjął władca Polan – Mieszko I i nie tylko w swoim imieniu, ale jak się okazało na przestrzeni lat także przyszłych pokoleń.

Ta jubileuszowa 1050. rocznica od tego przełomowego momentu sprzyjała organizowaniu w Polsce uroczystości i akcji upamiętniających tamto wydarzenie. Na pewno na gruncie lokalnym śmiało można powiedzieć, że wpisało się w nie przedstawienie przygotowane przez dzieci z koła misyjnego, które prężnie funkcjonuje w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego pod czujnym okiem ich opiekunki i jednocześnie katechetki s. Liliany Sochy SDP. Co jakiś czas grupa przygotowujeInscenizacja w kościele bardzo ciekawe w swojej formie inscenizacje. Upust swoim aktorskim zacięciom dają następnie podczas Mszy św. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie. Jubileuszowe świętowanie rocznicy przyjęcia chrztu także było doskonałym sposobem na uwydatnienie swoich zdolności. Dzieci (V b – Julia Duchnik, Alan Tomczak, Kamila Kusiołek, Kinga Szubińska, Martyna Woźna, Paweł Górniak, Kacper Grzelak, Mikołaj Nowak, VI a - Weronika Wojciechowska, Weronika Dybczak, VI b – Zuzanna Kowalska, VI c – Milena Dąbrowska, IV c – Gabriela Jakubowska, zerówka – Amelia Wojciechowska, Dominika Piaskowska) pod kierunkiem s. Liliany w bardzo ciekawych strojach, stosownych do epoki średniowiecza, posiłkując się odpowiednimi atrybutami i rekwizytami odegrały 17 kwietnia 2016 r., w niedzielę Dobrego Pasterza sceny wiążące się z wydarzeniami z 966 r. Zaakcentowały przyczyny, skutki i znaczenie przyjęcia przez Mieszka chrztu. Najistotniejszym jednak momentem gry młodych adeptów minisztuki teatralnej było samo przyjęcie sakramentu przez księcia, wywodzącego się z rodu Piastów. Przedstawienie bardzo podobało się oglądającym, czego wyraz dali poprzez gromkie brawa dla młodych artystów tuż po zakończeniu przedstawienia.

***

Wspomniana wyżej inscenizacja w kościele to kolejna kreatywna inicjatywa, która wpisała się w realizację szkolnego projektu edukacyjnego: „Świętujemy 1050. rocznicę Chrztu Polski.”

Przemysław Ciesielski


***

Serdecznie dziękuję Pani Stanisławie Jasiczek z Muzeum Rzemiosła Artystycznego w Kawnicach za życzliwość i wypożyczenie rekwizytów na użytek przedstawienia.

s. Liliana Socha SDP

 

 

Poprawiony: czwartek, 21 kwietnia 2016 09:15
 
Z okazji rocznicy Chrztu Polski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
wtorek, 19 kwietnia 2016 12:59
Skalowanie czcionki:

Miniwystawa w bibliotece

Wystawa w biblioteceW Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku polski książę Mieszko I został ochrzczony. Datę tę uważamy za historyczny początek państwa polskiego. Od tej pory znaleźliśmy się w wielkiej chrześcijańskiej rodzinie. Chcąc uczcić to ważne wydarzenie, Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie przystąpiła do projektu edukacyjnego „Świętujemy 1050. rocznicę Chrztu Polski”. Z tej okazji w bibliotece szkolnej zorganizowano miniwystawkę. Znalazły się na niej różnego typu publikacje, poszerzające wiedzę dzieci na ten temat.

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji w szkolnej książnicy! :-)

Teresa Niemczynowicz

Poprawiony: środa, 20 kwietnia 2016 14:34
 
«« start  poprz. 1 2  nast.  koniec »»

Strona 1 z 2
© SP Golina 2007-2019 | Administrator | Polityka prywatności

Strona Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie używa cookies w celach statystycznych. Więcej informacji o stosowanych plikach COOKIES: Polityka prywatności.

Zapoznałem się z polityką prywatności i akceptuję COOKIES z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information