wtorek, 22 października 2019
Jednostka publiczna RP
godlo_polski.svg.png
Odnośnik do BIP
Menu główne
Start
Kontakt
O szkole
Wydarzenia
Konkursy
Dla uczniów
Dla rodziców
Dla nauczycieli
Nasi specjaliści
Samorząd Uczniowski
Wydarzenia sportowe
Rada rodziców
Świetlica
Galeria (2007-2011)
Galeria (2011-2019)
Odnośniki
Poczta
e-Dziennik
Archiwum
Polecamy
Polecamy
Nasza szkoła
Projekt IPN
Projekt
Projekt
Projekt
Szkoła dziedzictwa
Projekt IPN
Chrzest 966
Realizujemy projekt
Ocalić od zapomnienia...
Ważna Inauguracja
Promujemy zdrowie
Uczciliśmy Patrona
Zakończony projekt
Zakończony projekt
Zakończony projekt
Nasz pomysł na...
Rok Mistrza
Twórczość uczniowska
Nasze Zuchy
Nakarm głodne dzieci!
Zostań Sieciakiem!
Współpracujemy!
Sponsorzy
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości 
Statystyki

Wizyt razem:614584
Wizyty dzisiaj:229
Wizyty wczoraj:553
Przeglądarki
15%Google Chrome 41.0.2272.96
4%Google Chrome 71.0.3578.99
4%Google Chrome 73.0.3683.90
4%Google Chrome 76.0.3809.132
3%Google Chrome 71.0.3578.98
3%Google Chrome 74.0.3729.157
3%Google Chrome 72.0.3626.121
3%Google Chrome 70.0.3538.80
3%Google Chrome 70.0.3538.110
3%Google Chrome 67.0.3396.87
Kraje
Poland flag 76%Poland (113560)
Unknown flag 21%Unknown (31115)
Germany flag 2%Germany (2606)
France flag <1%France (512)
Russian Federation flag <1%Russian Federation (300)
O Tobie
Unknown Unknown
Unknown Unknown
Unknown Bot Unknown Bot
Twój IP: 100.24.122.228
Szkoła dziedzictwa. Projekt 966
Warsztaty plastyczne a Chrzest Polski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
niedziela, 24 kwietnia 2016 17:52
Skalowanie czcionki:

Kukiełkowo, pacynkowo i… wesoło

KukiełkiPrawdą jest, że dzieci mają pełne głowy zaskakujących pomysłów na twórcze urozmaicenie tradycyjnych lekcji. Dowód temu młodzi ludzie dają również w czasie organizowania różnych akcji, bądź udziale w cyklicznych przedsięwzięciach czy konkursach, także i tych dotyczących ważnych zagadnień historycznych.Podobnie rzecz miała się z przygotowaniem przez dzieci z klasy V c ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie efektownych kukiełek i pacynek będących własną wizją Mieszka I, Dobrawy i biskupa – głównych bohaterów Kukiełkisceny chrztu Polski w 966 r. Wszystko to w ramach warsztatów plastycznych, które odbyły się w domu kultury 22 kwietnia 2016 r. Uczniowie pod kierunkiem instruktor Edyty Jachnik i nauczyciela – Przemysława Ciesielskiego, wykorzystując różne materiały, wykonali w ciekawy, a w wielu przypadkach nawet w bardzo oryginalny sposób ich postaci. Każda była jedyna i niepowtarzalna w swoim rodzaju, z dbałością o najmniejsze detale, na dodatek wyposażona w charakterystyczne atrybuty.

Na zakończenie piątoklasiści zaprezentowali swoje prace Dyrektorowi Domu Kultury w Golinie – Damianowi KukiełkiCiesielskiemu i spotkały się one z nie lada podziwem. Swoistym podsumowaniem zajęć, stanowiących kolejną odsłonę projektu edukacyjnego: „Świętujemy 1050. rocznicę Chrztu Polski” były miniscenki rodzajowe przedstawiające wyjątkowy w dziejach moment z 14 kwietnia 966 r., gdzie kluczową rolę odgrywały właśnie przygotowane wcześniej kukiełki i pacynki. Uczniowie świetnie się przy tym bawili. Śmiechu było co niemiara.

Przemysław Ciesielski

Poprawiony: niedziela, 24 kwietnia 2016 17:54
 
Wyróżnieni za projekt. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Szadkowska   
poniedziałek, 21 marca 2016 21:26
Skalowanie czcionki:

Wśród „Szczęśliwej dwunastki”

Projekt 966.W listopadzie 2015 r. Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu zaproponowali placówkom oświatowym wszystkich poziomów kształcenia z Wielkopolski projekt edukacyjny: „Szkoła Dziedzictwa. Projekt 966.”. Jego priorytetowym celem było wpisanie się w obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski poprzez różne jego odsłony.

Założeniom wspomnianego wyżej projektu w ramach tematu: „Domy 966-2016” postanowiła sprostać także społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. W jego sprawne przeprowadzenie włączyli się uczniowie klas: I a, I b, III b, V a, V c i VI b oraz nauczyciele: Beata Matczak, Agnieszka Sołtysiak, Iwona Kasprzak, Alina Król, s. Laurencja Chodźko SDP, Kinga Bąkowska, Magdalena Mielcarek-Mirek, Marek Wendt oraz Przemysław Ciesielski (szkolny koordynator akcji) we współpracy z Aliną Przybysławską. Trud podjętych działań, o których informowaliśmy na bieżąco (m.in. były to prace plastyczne, tematyczne warsztaty, happening, prezentacje multimedialne) został doceniony przez organizatorów. Spośród 43 projektów, tylko 12 zostało wyróżnionych. Wśród nich był także ten ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie :-)).

Poprawiony: środa, 23 marca 2016 17:02
Więcej…
 
Szkoła Dziedzictwa. Projekt 966 - podsumowanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
niedziela, 28 lutego 2016 18:11
Skalowanie czcionki:

Zwieńczyli projektowe dzieło

Na przełomie ostatnich miesięcy uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie zmagali się z realizacją założeń projektu edukacyjnego: „Szkoła Dziedzictwa. Projekt 966.” w obrębie tematu: „Domy 966 - 2016”. Efekty ich współdziałania były imponujące, co przełożyło się na efekty końcowe podjętych przedsięwzięć. O akcjach i podsumowaniu projektu można przeczytać poniżej.


Wnętrze barokowego domu w… sali lekcyjnej

WystrójOprócz uczniów także nauczyciele wykazali się wielką kreatywnością w realizacji założeń projektu, a w jego ramach podejścia do zagadnienia: „Domy 966 - 2016”. Agnieszka Sołtysiak, Beata Matczak, s. Laurencja Chodźko SDP, Magdalena Mielcarek - Mirek we współpracy z Aliną Przybysławską ochoczo odpowiedziały na propozycję szkolnego koordynatora projektu  - Przemysława Ciesielskiego o zaaranżowanie barokowego wnętrza domu w sali 2.4. Trudne zadanie do zrobienia okazało się być wykonalne. Zamysł przygotowujących dekorację spełnił się w finalnym momencie, który nastąpił, chciałoby się powiedzieć wraz z wpięciem ostatniej szpilki i ułożeniem rekwizytów. Wystrój sali z barokowym wnętrzem domu przedstawiał się przy odrobinie wyobraźni naprawdę imponująco.


PROJEKT + PROGRAM = GRA MIEJSKA

Gra miejskaGra miejska to nowa forma rozrywki, rozgrywana w wielu większych i mniejszych miejscowościach. Jej pion stanowi wykorzystywanie przestrzeni miejsc, w których funkcjonujemy na co dzień jako istotnego elementu rozgrywki. Można śmiało powiedzieć, że swoimi założeniami przypomina dawne podchody. W związku z realizacją projektu edukacyjnego: „Szkoła Dziedzictwa. Projekt 966.” i ogólnopolskiego programu edukacyjnego: „Twoje dane – Twoja sprawa”, grupy uczniów z klas V a i Vc ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie pod kierunkiem Beaty Matczak i Przemysława Ciesielskiego wzięli udział w okolicznościowej grze miejskiej. Dzieci wyposażone w mapki ze szczegółowo rozpisanymi ulicami Goliny wraz z naniesionymi na nią punktami szukały miejsc, w których zostały przechowane koperty z tematycznymi zadaniami. Grupy odwiedziły: Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, Aptekę Floriańską, urząd miejski, dom kultury i bibliotekę publiczną. W każdym ze wspomnianych miejsc piątoklasiści otrzymali koperty z pytaniami, na które później odpowiadali. W trakcie gry zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi domów. Wiązały się one z dawnym i współczesnym pokryciem dachów, nazwami budynków mieszkalnych, czy określeniami zamierzchłych materiałów, z których budowano domy. Dzieci z chęcią wzięły udział w grze miejskiej. Była ona świetnym sposobem na integrację zespołów klasowych i koleżeńską pomoc oraz spełnienie założeń wspomnianego wyżej projektu i ogólnopolskiego programu.


Moje selfie w tle... domu

SelfieKolejną z akcji w ramach projektu, którą można śmiało nazwać „na czasie” było sfotografowanie samego siebie na tle swojego domu. Powszechne i bardzo lubiane przez młodych i nie tylko selfie cieszyło się wielkim zainteresowaniem ze strony uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, czego dowodem było przygotowanie kilkunastu naprawdę bardzo ciekawych ujęć i zdjęć tego typu.


* * *

Na zakończenie warto dodać, iż wszystkie z podjętych akcji i działań dotyczących domów w ramach projektu edukacyjnego: „Szkoła Dziedzictwa. Projekt 966.” cieszyły się wielkim zainteresowaniem ze strony uczniów i wspierających je nauczycieli oraz samego koordynatora. Potwierdzeniem tego były ewaluacja wewnętrzna z inicjatyw, która opierała się o metody „burzy mózgów” i wywiadu z uczestnikami na temat najciekawszych i najbardziej twórczych z nich oraz ogólne podsumowanie osiągniętych efektów.

Cieszy fakt, że podjęte przez społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie zadania, tak w przystępny sposób przeprowadzone, zapisały
się w pamięci jej uczestników i opiekunów. Poszerzyły ich wiedzę na temat budownictwa mieszkalnego na przestrzeni lat, a co najważniejsze w pośredni sposób wpisały się w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w Wielkopolsce – kolebce polskiej państwowości.


* * *

Więcej zdjęć z projektu w GALERII.


* * *

Finalizując zrealizowane działania zapraszamy do obejrzenia strony internetowej z naszym projektem: www.portal.bramapoznania.pl.

Przemysław Ciesielski

Poprawiony: niedziela, 28 lutego 2016 18:40
 
Ciąg dalszy projektu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
wtorek, 09 lutego 2016 23:06
Skalowanie czcionki:

Kolejne inicjatywy

Początek lutego 2016 r. dowiódł kolejnych akcji podejmowanych przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie w ramach projektu edukacyjnego: „Szkoła Dziedzictwa. Projekt 966”.

Opis kolejnych w niniejszym artykule.

Domy w Golinie kiedyś a opis domów w literaturze

SpotkanieZdjęcia jako doskonałe źródło rodzimej historii i stary kalendarz z 1928 roku stanowiły kanwę spotkania uczniów klasy V c z pasjonatem - regionalistą Stanisławem Przygodzkim, w ramach projektu: „Szkoła Dziedzictwa. Projekt 966”. Odbyło się ono 1 lutego 2016 r. w gmachu miejscowej biblioteki publicznej. Wszystko w celach głębszego poznania zabudowy Goliny z lat powojennych ubiegłego wieku.

Poprawiony: czwartek, 25 lutego 2016 17:29
Więcej…
 
Ciąg dalszy projektu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
niedziela, 24 stycznia 2016 15:35
Skalowanie czcionki:

W ramach tematu:Domy 966-2016

Kolejne dni stycznia jubileuszowego roku 2016 i na przysłowiowe „tuż” przed feriami zimowymi, dowiodły niestrudzonej pracy uczniów i nauczycieli nad realizacją wytycznych projektu edukacyjnego: „Szkoła dziedzictwa. Projekt 966”.

O kolejnych podjętych działaniach poniżej. Zapraszamy do lektury!

Poprawiony: czwartek, 25 lutego 2016 17:24
Więcej…
 
Wszystko dla ocalenia dziedzictwa narodowego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
niedziela, 10 stycznia 2016 19:45
Skalowanie czcionki:

Szkoła Dziedzictwa. Projekt 966.

Wpisanie się w obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski poprzez program edukacyjny, realizacja przez uczniów projektów kształtujących ich umiejętności i postawy patriotyczne; rozwijanie nauczania na rzecz dziedzictwa narodowego; a także stosowanie nowych technologii oraz innowacyjnych metod edukacyjnych typu: storytelling, questing i sketchnoting to najważniejsze z kilkunastu celów jakie przyświecają projektowi edukacyjnemuSzkoła Dziedzictwa. Projekt 966.”. Został on zorganizowany wspólnymi siłami przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie.

Założeniom wspomnianego wyżej projektu w ramach tematu: „Domy 966-2016” postanowiła sprostać społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. W jego sprawne przeprowadzenie włączyli się uczniowie klas: I a, I b, III b, V a, V c i VI b oraz nauczyciele: Beata Matczak, Agnieszka Sołtysiak, Iwona Kasprzak, Alina Król, s. Laurencja Chodźko SDP, Kinga Bąkowska, Magdalena Mielcarek-Mirek, Marek Wendt oraz Przemysław Ciesielski (szkolny koordynator akcji) we współpracy z Aliną Przybysławską.

Pierwsze dni 2016 roku dowiodły szeregu ciekawych akcji i przedsięwzięć.

Poniżej relacja z dotychczas przeprowadzonych.

• Domy techniką kolażuDomki

Siano, zapałki, węgiel, plastelina to tylko niektóre z materiałów, które zostały zastosowane przez uczniów z klasy V a do wykonania ciekawych prac plastycznych. Przedstawiały one własne spojrzenie na domy z czasów średniowiecza. W wielu przypadkach były one bardzo atrakcyjne w swojej formie i to z dbałością o detale.

• Domki w komiksie

KomiksyJedną z form plastycznych, która pozwala przedstawić daną sytuację w atrakcyjny sposób jest komiks. Zadaniu przygotowania obrazkowej historii z dymkami postanowili sprostać uczniowie klas V a i V c ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego. Dzieci pod kierunkiem Beaty Matczak i Przemysława Ciesielskiego przygotowały na lekcjach wychowawczych komiksy dotyczące wymyślonej historyjki dotyczącej średniowiecznego świata, w którym istotną rolę odgrywały budowle najczęściej wykonane z drewna. Nie zabrakło wśród nich oryginalnych plastycznych spojrzeń na to przedsięwzięcie.

• Prezentacje multimedialne z domami w tlePrezentacje

Kolejnym akcentem pracy nad projektem było przygotowanie przez Adama Karnafla (V c), Andrzeja Dębowskiego (VI b) i Tomasza Szczublewskiego  (VI b) tematycznych prezentacji multimedialnych. Zostały one wykonane w oparciu o zbiory internetowe. W efektowny sposób chłopcy za ich pośrednictwem przedstawili domy na przestrzeni lat od średniowiecza przez czasy XVIII w. na współczesności kończąc.

• Golińskie domy A.D. 2016 na fotografii

Fotografowanie domówInną odsłoną projektu były warsztaty fotograficzne, które miały  7 stycznia 2016 r. pod opieką Przemysława Ciesielskiego. Wzięli w nich udział uczniowie z klasy VI b. Zajęcia praktyczne odbyły się w plenerze, a tak uściślając to na... ulicach Goliny. Dzieci wykonywały zdjęcia różnym budynkom ze szczególnym uwzględnieniem domków; najczęściej jednorodzinnych powstałych niejednokrotnie dość dawno. Wykorzystywały przy tym: wysokiej klasy aparat fotograficzny, tablet, smartfony czy tradycyjną komórkę, przy okazji wspaniale się przy tym bawiąc.

Relacja z kolejnych projektowych przedsięwzięć już wkrótce.

Przemysław Ciesielski

Poprawiony: niedziela, 10 stycznia 2016 20:02
 


© SP Golina 2007-2019 | Administrator | Polityka prywatności

Strona Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie używa cookies w celach statystycznych. Więcej informacji o stosowanych plikach COOKIES: Polityka prywatności.

Zapoznałem się z polityką prywatności i akceptuję COOKIES z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information