wtorek, 22 października 2019
Jednostka publiczna RP
godlo_polski.svg.png
Odnośnik do BIP
Menu główne
Start
Kontakt
O szkole
Wydarzenia
Konkursy
Dla uczniów
Dla rodziców
Dla nauczycieli
Nasi specjaliści
Samorząd Uczniowski
Wydarzenia sportowe
Rada rodziców
Świetlica
Galeria (2007-2011)
Galeria (2011-2019)
Odnośniki
Poczta
e-Dziennik
Archiwum
Polecamy
Polecamy
Nasza szkoła
Projekt IPN
Projekt
Projekt
Projekt
Szkoła dziedzictwa
Projekt IPN
Chrzest 966
Realizujemy projekt
Ocalić od zapomnienia...
Ważna Inauguracja
Promujemy zdrowie
Uczciliśmy Patrona
Zakończony projekt
Zakończony projekt
Zakończony projekt
Nasz pomysł na...
Rok Mistrza
Twórczość uczniowska
Nasze Zuchy
Nakarm głodne dzieci!
Zostań Sieciakiem!
Współpracujemy!
Sponsorzy
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości 
Statystyki

Wizyt razem:614570
Wizyty dzisiaj:215
Wizyty wczoraj:553
Przeglądarki
15%Google Chrome 41.0.2272.96
4%Google Chrome 71.0.3578.99
4%Google Chrome 73.0.3683.90
4%Google Chrome 76.0.3809.132
3%Google Chrome 71.0.3578.98
3%Google Chrome 74.0.3729.157
3%Google Chrome 72.0.3626.121
3%Google Chrome 70.0.3538.80
3%Google Chrome 70.0.3538.110
3%Google Chrome 67.0.3396.87
Kraje
Poland flag 76%Poland (113546)
Unknown flag 21%Unknown (31115)
Germany flag 2%Germany (2606)
France flag <1%France (512)
Russian Federation flag <1%Russian Federation (300)
O Tobie
Unknown Unknown
Unknown Unknown
Unknown Bot Unknown Bot
Twój IP: 100.24.122.228
Rok szkolny 2013-2014
Z nostalgią PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
piątek, 27 czerwca 2014 00:00
Skalowanie czcionki:

Ukończyli podstawówkę [GALERIA]

Absolwenci„Nie dla szkoły, lecz dla życia się uczymy” ten napis stanowił kwintesencję dekoracji dopełniającej uroczystą akademię szóstoklasistów w dniu 26 czerwca 2014 r. Właśnie wtedy wychowankowie: Przemysława Ciesielskiego; Magdaleny Mielcarek – Mirek (VIa), Justyny Szczot (VIb) i Beaty Matczak (VIc) stali się absolwentami Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego. Tego dnia uczniowie w obecności: Przewodniczącej Rady Rodziców – Bożeny Gradeckiej, dyrekcji, grona pedagogicznego, rodziców zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny przepełniony nostalgią i nutką wspomnień. Jego ważnym elementem było złożenie symbolicznych podziękowań na ręce rodziców za trud i zaangażowanie na rzecz szkoły, wyróżnienie uczniów, którzy brali czynny udział w „życiu” placówki. Prymusami w roku szkolnym 2013/2014 zostali: Martyna Banaszak, Kewin Zaworski, Dominik Lewandowski, Agata Sieczkowska, Natalia Szmytkiewicz. Za wyniki w nauce i wzorowe zachowanie wyróżniono: Martynę Banaszak, Daniela Lewińskiego, Tymoteusza Pustelnika, Kewina Zaworskiego, Oliwię Bukowską, Oliwię Sędziak, Sandrę Żerkowską, Dominika Lewandowskiego, Agatę Sieczkowską, Jacka Skowrońsdkiego i Natalię Szmytkiewicz.

Akademia przygotowana została z rozmachem i organizatorską solidnością, co było wynikiem współpracy wychowawców szóstych klas z Kornelią Topor – Pustelnik. Tegorocznym absolwentom Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie życzymy dalszych sukcesów w nauce oraz udanego startu w wybranych gimnazjach.

Przemysław Ciesielski

Poprawiony: środa, 16 lipca 2014 15:13
 
Biblioteka Publiczna w Golinie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
piątek, 27 czerwca 2014 00:00
Skalowanie czcionki:

Czytaj książki, będziesz mądry

Nowi czytelnicyPodstawową rolą bibliotekarzy powinno być wzbudzanie chęci osobistego kontaktu z książką już u maluchów, by wykształcić w nich nawyk czytania na całe życie, ponieważ daje ono kontakt z bogactwem doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu. Jednym z najciekawszych, a co za tym idzie najskuteczniejszych, sposobów propagowania czytelnictwa  są wycieczki, podczas których dzieci mogą z bliska przyjrzeć się funkcjonowaniu książnicy.

19 czerwca 2014 roku Bibliotekę Publiczną w Golinie odwiedzili uczniowie klas  II c i III b ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego wraz z wychowawczyniami Ewą Kazimierczak oraz Danutą Wysokowską. Spotkanie miało na celu nade wszystko zachęcenie dzieci  do  częstych wizyt w bibliotece, a co za tym idzie, korzystania z jej oferty. Smyki  zapoznały się z księgozbiorem, dowiedziały się, co należy zrobić, by móc wypożyczać woluminy. Bibliotekarka Karolina  Kasprzak pokrótce omówiła również działalność  kulturalno- oświatową książnicy, szczególny nacisk kładąc na zajęcia adresowane do dzieci. Znalazł się również czas na wypożyczenie książek przez uczniów. Pokłosiem wspomnianej wycieczki bibliotecznej było przyjęcie w poczet czytelników kilku nowych osób.

Karolina Kasprzak

Poprawiony: środa, 16 lipca 2014 14:56
 
Wycieczka za polską granicę PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
poniedziałek, 23 czerwca 2014 02:26
Skalowanie czcionki:

Ich germańskie wojaże [GALERIA]

WycieczkaWiadomym jest, że wycieczki kształcą. Każda z nich łączy w sobie walory poznawcze, kulturowe i rekreacyjne. Dodać tutaj należy także te, które kryją w sobie tajniki historyczne dwóch krajów, na przykład Polski i Niemiec.

Właśnie do naszych zachodnich sąsiadów udała się na dwudniową wycieczkę grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego pod kierunkiem Magdaleny Mielcarek – Mirek (organizatorka wyjazdu) we współpracy z: Beatą Matczak, Justyną Szczot, Aliną Przybysławską i Przemysławem Ciesielskim.

Pierwszego dnia tj. 17 czerwca 2014 r. uczestnicy zobaczyli najważniejsze zabytki i ciekawe miejsca charakterystyczne dla stolicy Niemiec. Widzieli pozostałości muru berlińskiego, wyróżniającą się swoim stylem architektonicznym Bramę Brandemburską. Byli w siedzibie tamtejszego parlamentu (Bundestag, Reistag), gdzie z tarasu widokowego podziwiali roztaczający się na miasto widok. Dodatkowo widzieli ewangelicką katedrę i Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma. Podążali ulicą muzeów. Na nocleg udali się do Studenckiego Kampusu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu filia w Słubicach. Także i tutaj nie obyło się bez niespodzianki. Chodzi tu o wieczorny spacer, z przekroczeniem granicy we Frankfurcie nad Odrą. Uczniowie przekonali się, że nie tylko samochodem czy autokarem, ale także pieszo można przejść z kraju do kraju.

Następnego dnia tj. 18 czerwca 2014 r.  uczestnicy wycieczki pojechali do największej w Europie „Tropikalnej wyspy” mieszczącej się nieopodal Berlina. W krainie pełnej egzotyki skorzystali z atrakcji tamtejszych basenów i zjeżdżalni. Spacerowali po plaży. Odbyli ekspedycję po Lesie Tropikalnym, widzieli różne okazy ptaków, gadów, płazów i ryb. Blisko pięciogodzinny pobyt w ruchu w wodzie był naprawdę godny zapamiętania.

Wszyscy bardzo zadowoleni, pełni dobrych wrażeń, z bagażem miłych doświadczeń wrócili wieczorem do Goliny.

Przemysław Ciesielski

Poprawiony: środa, 16 lipca 2014 15:33
 
Ortografia nie ma przed nimi tajemnic PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
czwartek, 19 czerwca 2014 17:22
Skalowanie czcionki:

V Gminny Konkurs Ortograficzny

Uczestnicy wydarzenia15 czerwca 2014 r. Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie gościła w swoich murach uczestników V Gminnego Konkursu Ortograficznego, podejmując się tym samym roli organizatora uroczystości, sprzyjającej nawiązaniu pedagogicznej współpracy pomiędzy nauczycielami polonistami, pracującymi w naszej gminie i lepszemu poznaniu się uczniów, którzy przybyli do nas z Kawnic, Radoliny i Przyjmy.

Konkursowi przyświecały też, oczywiście oprócz powyższych, inne cele i założenia. Chodziło nam przede wszystkim o podniesienie poziomu kompetencji ortograficznej uczniów oraz twórcze spożytkowanie czasu wolnego, gdyż w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników, dzieci uczestniczyły w zajęciach  profilaktycznych na temat zagrożeń płynących ze stosowania używek.

Nagrody dla uczestników konkursu zostały ufundowane przez Szkołę Podstawową im. Juliusza Słowackiego w Golinie i Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Finał konkursu odbył się przy udziale dyrektor Jolanty Kruckiej, wicedyrektor Joanny Smuszkiewicz oraz nauczycieli polonistów z terenu naszej gminy. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych.

Tytuł Mistrza Ortografii przyznano: w kategorii klas czwartych – Sandrze Olszewskiej (SP w Radolinie), piątych – Kornelii Górskiej (SP w Kawnicach), szóstych – Julii Marciniak (SP w Kawnicach), tytuł Wicemistrza Ortografii w kategorii klas czwartych wywalczyli – Weronika Sędziak (SP w Golinie), piątych – Dominik Perliński (SP w Golinie), szóstych – Dominik Lewandowski (SP w Golinie), III miejsce w kategorii klas czwartych zdobyły – Julia Kopeć (SP w Kawnicach), piątych – Weronika Wawrzyniak (SP w Golinie), szóstych – Oliwia Sędziak (SP w Golinie). Wszystkim uczestnikom rywalizacji wręczono pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a zwycięzcom nagrody książkowe.

Konkurs został przygotowany przez nauczycieli: Aleksandrę Gołdych i Przemysława Ciesielskiego,  przy pomocy Pauliny Kubsik. Nasza szkoła z zaszczytnej funkcji gospodarza po raz kolejny wywiązała się wzorowo.

Aleksandra Gołdych

Poprawiony: sobota, 15 listopada 2014 21:39
 
Pomysłowi szóstoklasiści PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
poniedziałek, 23 czerwca 2014 02:22
Skalowanie czcionki:

Młodzi filmowcy z VIb i VIc

FilmyUczniowie mogą przypominać historię oraz walory rodzinnej miejscowości różnymi sposobami. Upust swojej kreatywności dają choćby poprzez nagrywanie amatorskich filmów. W związku z tym dzieci z klas VIb i VIc ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie zachęcone przez Przemysława Ciesielskiego przygotowały ciekawe prace. Z użyciem różnych środków audiowizualnych nagrali krótkie filmiki, w których uwydatniły: historię Goliny, jej zabytki, miejsca warte zobaczenia i postaci z nią związane. Wszystko to było opatrzone stosownym komentarzem.

Nagrania stanowiły nowatorski sposób na przekazanie informacji o Golinie. Jednocześnie były kolejną odsłoną innowacji pedagogicznej „Nauka przez zabawę” wpisującej się w projekt edukacyjny: „Rozwiń swój talent jak skrzydła”.

Przemysław Ciesielski

 
V Gminny Przegląd Tańca PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
poniedziałek, 23 czerwca 2014 02:13
Skalowanie czcionki:

Wyginam śmiało ciało…

Układy taneczne8 zespołów młodych fascynatów różnych form choreograficznych z najbliższego terenu spotkało się 10 czerwca 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Okazją ku temu był V Gminny Przegląd Tańca. Swoje umiejętności podczas jego trwania pokazały tam dzieci z Przyjmy, Kawnic i Goliny. O ich przygotowanie zadbały odpowiednio: Agnieszka Borowska, Magdalena Lewandowska, Izabela Ziemniczak, Justyna Urbaniak-Nowak, Iwona Lewandowska, Justyna Franikowska-Flis, Ewa Kusiołek, Jadwiga Wawrzyniak, Alina Król i Liliana Czajkowska.

Wszyscy uczestnicy zaprezentowali niezwykle wysoki poziom taneczny. Bez wyjątku wywarły one ogromne wrażenie na publiczności i komisji konkursowej. Jury w składzie Bożena Gradecka (Przewodnicząca Rady Rodziców) i Przemysław Ciesielski (polonista) biorąc pod uwagę: oryginalność pomysłu choreograficznego, układ; kompozycję taneczną, technikę; harmonię ruchu, pomysł na kostium, dobór repertuaru do zespołu, wdzięk; elegancję wykonania postanowiło przyznać równorzędne wyróżnienia. Uczestnicy otrzymali je z rąk dyrektor Jolanty Kruckiej i zastępcy burmistrza Goliny – Andrzeja Budnego wraz z nagrodami rzeczowymi.

Zgodnie z zamysłem organizatorek konkursu: Agnieszki Dobrowolskiej, Aliny Król, Marzanny Zbierskiej, Liliany Czajkowskiej, które współpracowały z Iwoną Kasprzak i Małgorzatą Iwińską, tego typu impreza miała służyć rozwijaniu zdolności tanecznych, kształtowaniu umiejętności oraz uczeniu się rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Zamierzone cele zostały osiągnięte, a znakomite humory i dobra zabawa udzieliły się wszystkim uczestnikom, mimo nieodłącznego w takich chwilach stresu.

Przemysław Ciesielski

***

Serdecznie dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Golinie za finansowe wsparcie organizacji V Gminnego Przeglądu Tańca.

Agnieszka Dobrowolska,
Aliny Król,
Marzanna Zbierska,
Liliana Czajkowska

Poprawiony: poniedziałek, 23 czerwca 2014 02:20
 
Dar Rady Rodziców PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
poniedziałek, 23 czerwca 2014 02:08
Skalowanie czcionki:

Lody na Dzień Dziecka

Bożena GradeckaRóżne prezenty, te małe i duże są nieodłącznym elementem towarzyszącym życzeniom z okazji Dnia Dziecka. W związku z tym także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie zostali obdarowani niespodzianką. Mowa tutaj o pysznych lodach rożkach, które otrzymali z rąk Przewodniczącej Rady Rodziców – Bożeny Gradeckiej. Wszyscy za ten dar byli bardzo wdzięczni. Każdemu bowiem smakował śmietankowy przysmak, co było widać po minach.

Przemysław Ciesielski

 
Projekt na 25 lat PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
poniedziałek, 23 czerwca 2014 01:58
Skalowanie czcionki:

O wspólnej drodze do wolności

W roku 2014 świętujemy jubileusz 25-lecia wydarzeń, których symbolami były Okrągły Stół w Polsce i upadek muru berlińskiego w Niemczech. Co zatem było powodem takiego przebiegu sytuacji? O tym wszystkim poniżej:

Polska – 24 września 1980 r. Zaczęło się od „Solidarności”, radość z powodu rejestracji związku zawodowego, który 4 czerwca 1989 roku odniósł zwycięstwo nad komunistami w pierwszych prawie wolnych wyborach do sejmu i senatu.

Niemcy – 9 listopada 1989 r., upadek muru berlińskiego: ludzie wiwatujący na przejściu granicznym pomiędzy Berlinem Wschodnim a Zachodnim.

Dwa kraje mające jeden cel. W Polsce i w Niemczech cieszymy się dzisiaj wolnością. Możemy wybrać miejsce, w którym chcemy mieszkać, możemy podróżować z jednego kraju do innego albo też wyjechać w dowolnym kierunku. Stale dokonujemy wyboru.

W związku z powyższym nauczycielka języka niemieckiego Magdalena Mielcarek – Mirek zaprosiła uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w okolicznościowym projekcie edukacyjnym: „Wspólna droga do wolności”. Dzięki niemu społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie dowiedziała się jak trudna była droga do suwerenności i niezawisłości państwowej i obywatelskiej. Zrozumiała też dlaczego i w jaki sposób rodzice, dziadkowie walczyli o prawo do wolnego wyboru. Co ważne wiadomości te korelowały z  współczesną historią Niemiec, które także wtedy przeżywały trudne chwile, zmagały się z „Żelazną kurtyną”.

Poniżej relacja z przeprowadzonych inicjatyw:

10 lat w UE

LekcjeWspomniany wyżej projekt rozpoczął się od przypomnienia uczniom celów przyświecających przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Na lekcjach wychowawczych przeprowadzone zostały pogadanki o Wspólnocie zawierające informacje o krajach członkowskich, ukazujące przełomowe momenty w dziejach Unii Europejskiej - od Rzymu począwszy, do chwili przystąpienie Polski do jej struktur. Po zdobyciu niezbędnych informacji, uczniowie klas IV –VI rozwiązywali krzyżówki, a uczniowie klas I-III nadawali Syriuszowi (maskotce UE) cechy polskie. Dzięki temu powstało wiele przepięknych prac. Na lekcjach języka niemieckiego uczniowie klas szóstych zapoznali się z tekstem o turystach. Następnie wykonali prace przedstawiające „idealnego podróżnika”. Przedstawili inne kultury, zwyczaje i tradycje. Wzmocnili tym samym znaczenie słowa „tolerancja”. Klasy IV i V wykonały foldery dotyczące znanych ludzi w Europie oraz początków istnienia Unii Europejskiej, zaczynając od EWG. Prace uczniów zostały wyeksponowane na gazetkach, a ich wykonawcy otrzymali drobne upominki.

• „Der Tag - Wspólna droga do wolności

Następne przedsięwzięcie rozpoczęło się przedstawieniem uczniom materiałów pt.: „Wolność – nie zawsze tak było”. Materiał zawierał wiadomości dotyczące strajku stoczniowców w Polsce oraz obalenia muru berlińskiego w Niemczech. Te dwa wydarzenia dotyczyły walki o wolność i obalenia komunizmu. Materiały te zostały przygotowane, przedstawione i omówione uczniom przez nauczycieli na lekcjach wychowawczych.

Droga do wolności:Wspomnienia naszych rodziców

WystawaOkazuje się, ze  nasi najbliżsi: mamy, ojcowie, wujkowie, ciotki oraz sąsiedzi z nostalgią wspominają rok 1989. To właśnie wtedy przecież kwitła działalność ruchu solidarnościowego czy zainaugurowano obrady Okrągłego Stołu. W związku z tym na lekcjach historii nauczyciele omówili wydarzenia w Polsce i Niemczech w roku 1989. Dzięki zebranym informacjom powstała wspaniała wystawa zaprezentowana na pierwszym piętrze szkoły.

Konkurs plastyczny: „Kolory wolności

„Kolory wolności” to konkurs zorganizowany przez Marszałek Sejmu RP - Ewę Kopacz. Jego uczestnicy mieli za zadanie przedstawić w formie plastycznej wydarzenia związane z rokiem 1989. W konkursie wzięli udział szostoklasiści. Przepiękne pracy zostały wysłane do Warszawy. Prace wykonali: Martyna Banaszak, Joanna Mirek, Szymon Pustelnik, Martyna Tamulska oraz Dominik Klimczak.

Symboliczne zburzenie muru berlińskiego

Klasy szóste na lekcjach poznały znaczenie muru berlińskiego, przyczyny jego powstania, linię podziału, grafiti oraz dzień zburzenia. Po zapoznaniu ich z teorią uczniowie na długim arkuszu papieru namalowali autorską grafikę, swoje wyobrażenie kontrowersyjnego symbolu tamtych czasów. Całość została zaprezentowana nauczycielom. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, mur został „zburzony”.

PRL - owskie kartki na podsumowanie

W przeddzień zakończenia projektu w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie została  rozdana dyrekcji, nauczycielom i uczniom pewna ulotka informacyjna z taką oto treścią:

Do Społeczności Uczniowskiej!
W nawiązaniu do projektu „Wspólna droga do wolności”
dotyczącego obalenia komunizmu w Europie, wyborów w Polsce w 1989 r.
oraz zburzenia muru berlińskiego, zwracam się do wszystkich uczniów
i pracowników Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie z apelem,
aby w dniu 05.06.2014 r. zapoznali się z gazetkami
znajdującymi się na pierwszym piętrze dotyczącymi ww. projektu.
06.06.2014 r. zostanie przeprowadzona akcja sprawdzania wiedzy obywateli,
każda poprawna odpowiedź zostanie nagrodzona tak pożądanymi kartkami żywnościowymi.

Będzie je można wymienić na „długiej przerwie” (1pietro, nowa część).
Zwracam się do opinii publicznej i do naszej społeczności o rozpatrzenie powyższego apelu.

KartkiAby ułatwić przebieg happeningu, na korytarzu przygotowane zostały specjalne gazetki opisujące wydarzenia lat 80-tych ubiegłego wieku, poparte materiałem zdjęciowym przedstawiającym Okrągły Stół, zburzenie muru berlińskiego, akcje Solidarności, sklepy za komuny oraz słynne kolejki. Nazajutrz akcja rozpoczęła się od „przepytywania”  uczniów oraz nauczycieli na temat wyborów w 1989 r., obalenia komunizmu, zburzenia muru berlińskiego, czasów poprzedniego ustroju. Każda poprawna odpowiedź została nagrodzona kartką żywnościową albo uprawnieniem do odbioru nagrody.

Podczas długiej przerwy, wszystkie karty zostały zamienione na słodycze. Niektórzy natomiast otrzymali upominki przekazane przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży. Podczas wymiany uczniowie przekonali się na własnej skórze jak wyglądała kolejka i co oznacza reglamentacja towaru. Wspaniałym podsumowaniem projektu edukacyjnego: „Wspólna droga do wolności” była wycieczka do Berlina, gdzie uczniowie na własne oczy obejrzeli pozostałości muru – symbolu czasów „Żelaznej kurtyny”.

Koordynator projektu
Magdalena Mielcarek-Mirek

Poprawiony: środa, 16 lipca 2014 14:39
 
Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
poniedziałek, 23 czerwca 2014 01:21
Skalowanie czcionki:

Wiktor Nowakowski – bohater Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan

Nad przygotowaniem biografii bohatera Wiktora Nowakowskiego pod kierunkiem p. Aleksandry Gołdych pracowała również nasza mikrogrupa w składzie: Zuzanna Kukulska, Kinga Kołata, Kornelia Szubert, Gabriela Maciaszek i Klara Dryjer. Nagrane filmy, wywiady i wykonane prezentacje zasilą zasoby Encyklopedii Wielkopolan. Zebrane materiały powstały również dzięki życzliwości pani Doroty Pluteckiej-Jankowskiej, która udostępniła nam kronikę Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Przyjmie oraz pana Stanisława Przygodzkiego i jego wspomnieniom o zmarłym bohaterze.

Uczniowie grupy projektowej
pod kierunkiem Aleksandry Gołdych

Materiały do pobrania:

- Postać Wiktora Nowakowskiego: [Folder] lub [Pokaz]

- Kronika Miejskiej Rady Narodowej: [Folder] lub [Pokaz]

- Wiktor Nowakowski w Przyjmie: [Folder] lub [Pokaz]

Materiały do obejrzenia:

Poprawiony: poniedziałek, 23 czerwca 2014 01:32
Więcej…
 
Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
poniedziałek, 23 czerwca 2014 00:32
Skalowanie czcionki:

Michał Kobyliński - bohater Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan

I edycja projektu Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan powoli dobiega końca. Od stycznia do czerwca 2014 r. pracowaliśmy pod kierunkiem p. Aleksandry Gołdych, w składzie: Weronika Wawrzyniak, Wiktoria Słomka, Wiktoria Szygenda, Dawid Kobierski i Dominik Perliński nad przygotowaniem biografii wybranego bohatera – Michała Kobylińskiego.

W chwili obecnej wykonujemy opis bohatera na platformie, który będzie zawierał nie tylko sam tekst, ale też pozyskane z archiwum Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie dokumenty, samodzielnie wykonane przez nas zdjęcia i prezentacje, wywiad z bratankiem naszego bohatera, panem Janem Kobylińskim oraz pozyskane, dzięki jego życzliwości rodzinne zdjęcia. Poniżej zamieszczamy materiały przygotowane przez nas w ramach pracy nad projektem, a na stronie Encyklopedii Wielkopolan umieścimy odpowiednie do nich odwołania. Encyklopedia będzie dostępna dopiero po wakacjach, ale już dziś zachęcamy do zapoznania się z wynikami naszych działań.

Uczniowie grupy projektowej
pod kierunkiem Aleksandry Gołdych

Materiały do pobrania:

- Postać Michała Kobylińskiego: [Folder] lub [Pokaz]

- Uroczystość poświęcona Michałowi Kobylińskiemu: [Folder] lub [Pokaz]

Materiały do obejrzenia:

Poprawiony: poniedziałek, 23 czerwca 2014 01:20
Więcej…
 
Uczcili 25. rocznicę obrad Okrągłego Stołu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Witkowski   
poniedziałek, 23 czerwca 2014 01:50
Skalowanie czcionki:

Akcja: „Lekcja Wolności”

LekcjaW bieżącym roku obchodzimy 25. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i wyborów parlamentarnych z 1989 roku. Z tej okazji odbyły się uroczystości państwowe, ale także liczne przedsięwzięcia na szczeblu placówek oświatowych.

Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie włączyła się w program edukacyjny zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nauczyciele wprowadzili uczniów w tematykę Obrad Okrągłego Stołu i wyborów 1989 roku. Następnie uczniowie przeprowadzali rozmowy z członkami rodziny na temat ich wspomnień z wydarzeń 1989 roku. Efektem były najczęściej  prace plastyczne  i literackie. Podsumowaniem całości projektu okazało się spotkanie uczniów klas szóstych z Lechem Stefaniakiem, dyrektorem Muzeum Okręgowego w Koninie, oraz Zbigniewem Malidą. Panowie zaprezentowali film „Stan wojenny na ziemi konińskiej”, w którym również wystąpili relacjonując swoje wspomnienia z tamtych dni. Po filmie uczniowie mieli okazję zadać pytania gościom, których zaprosiła Paulina Kubsik, dzięki życzliwości Martyny Niedzielskiej z klasy Vb. Uczniowie wręczyli pamiątkowe dyplomy, dziękując za wizytę i ciekawą „żywą lekcję historii”.

Nie ma wątpliwości, że takie akcje są potrzebne. Do tej pory obserwowało się bowiem wśród młodych ludzi zjawisko większego zainteresowania historią dawną niż współczesną. Zaczyna się to zmieniać. Korzystajmy z niepowtarzalnej okazji rozmawiania z bliskimi nam osobami na temat ich odczuć, przeżyć i udziału w wydarzeniach, które nie są odległe, a jednak już zostały zapisane na kartach historii. Takie działania mają też na celu uzmysłowić uczniom, że „wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba o nią nieustannie się troszczyć”. Trzeba się jej też uczyć. Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego wypełniając założenia akcji MEN oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty przybliżyła uczniom genezę i skutki tamtych dni oraz pobudziła do dyskusji na temat wpływu obrad Okrągłego Stołu i wyborów parlamentarnych 4 czerwca  na obecną sytuację Polski i obecne warunki życia samych uczniów.

Paulina Kubsik

 
«« start  poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  nast.  koniec »»

Strona 1 z 15
© SP Golina 2007-2019 | Administrator | Polityka prywatności

Strona Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie używa cookies w celach statystycznych. Więcej informacji o stosowanych plikach COOKIES: Polityka prywatności.

Zapoznałem się z polityką prywatności i akceptuję COOKIES z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information